عدم شناسایی مورد تایید شده آبله میمون در ایران

جامعه 24- بهزاد امیری، رئیس گروه مدیریت بیماری‌های حیوان به انسان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اعلام وضعیت اورژانس بین‌المللی بهداشتی آبله میمون از سوی رئیس سازمان جهانی بهداشت، گفت: واکسن این بیماری: از امکان تهیه و تامین واکسن، با توجه به توصیه های سازمان بهداشت جهانی، بر اساس ارزیابی فواید و مضرات، واکسیناسیون عمومی و گسترده علیه آبله میمون ضروری نیست و توصیه نمی شود.

وی افزود: بیماری آبله میمون با اقدامات بهداشت عمومی از جمله تشخیص و تشخیص به موقع موارد بیماری، ردیابی تماس، ایزوله و قرنطینه، مراقبت و درمان بیماران قابل کنترل است.

امیری تصریح کرد: طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، واکسیناسیون قبل از مواجهه فقط برای کارکنان بهداشتی و درمانی که در معرض خطر تماس و عفونت بالایی هستند، مانند پرسنل آزمایشگاهی که با ویروس های ارتوپاکس کار می کنند و آزمایش های تشخیصی آبله میمون و همچنین اپیدمی انجام می دهند، می باشد. اعضای تیم پاسخ توصیه شده

وی تاکید کرد: در کمیسیون ملی کشورمان بر این موضوع تاکید شد که در صورت نیاز اقدامات لازم برای خرید و تهیه واکسن آبله میمون به صورت محدود اجرا شود.

این مقام مسئول وزارت بهداشت یادآور شد: تا امروز هیچ مورد تایید شده آبله میمون در کشور مشاهده نشده است.


بیشتر بخوانید: همه گیری بعدی جهان آبله میمون نیست


وی همچنین در خصوص اقدامات وزارت بهداشت در مراسم پیاده روی اربعین گفت: طبق توصیه سازمان بهداشت جهانی برای کشورهایی مانند ایران که مورد تایید شده آبله میمونی در آنها شناسایی نشده است، آموزش و اطلاع رسانی لازم جهت پیشگیری تقویت همکاری بین بخشی و بهبود سیستم مراقبت های اولیه تاکید بر ورود مرز.

  صعود به شاخص بورس

وی افزود: در معابر رسمی مرزی کشور مرکز بهداشت مرزی با کارشناسان بهداشتی داریم که آموزش های لازم را دیده اند. این کارشناسان علاوه بر آموزش و اطلاع رسانی به مسافران و بازدیدکنندگان، افراد مشکوک به آبله میمون را شناسایی کرده و در صورت محتمل بودن، برای انجام آزمایشات آزمایشگاهی نمونه برداری کرده و اقدامات مراقبتی لازم را در این زمینه انجام می دهند.

امیری تصریح کرد: تا قبل از شیوع امسال (2022)، تقریباً تمام موارد آبله میمون در انسان خارج از آفریقا به سفرهای بین المللی به کشورهایی که این بیماری به طور معمول در آنها رخ می دهد یا از طریق حیوانات وارداتی مرتبط بود. شناسایی موارد تایید شده آبله میمون بدون ارتباط مستقیم با سفر به یک منطقه بومی معمول نیست. اولین موارد در این شیوع در اواسط می 2022 در انگلستان شناسایی شد. علت اصلی شیوع آبله میمون هنوز شناسایی نشده است. داده‌های اولیه توالی ژنوم از ویروس‌های ناشی از یک اپیدمی جهانی آبله میمون در کشورهای غیر بومی نشان می‌دهد که جهش‌های بیش از حد انتظار در ژنوم DNA وجود دارد و این نگرانی‌ها را افزایش می‌دهد که ویروس در گردش در حال افزایش سازگاری انسان برای عفونت و انتقال بیشتر است.

2022-08-07 06:38:41

دیدگاهتان را بنویسید