عجیب ترین بیماری های خودایمنی در جهان

440348 776 خبر مرکزی

بیماری های خودایمنی انواع مختلفی دارند و برخی از آنها به دلیل ناشناخته بودن برای انسان عجیب هستند، بنابراین ما باید در مورد آنها بیشتر بدانیم.

اگر یک بیماری خودایمنی نادر برای شما تشخیص داده شده است، احتمالاً گیج شده اید و نمی دانید چه کاری باید انجام دهید. در این قسمت می خواهیم شما را با عجیب ترین بیماری های خودایمنی دنیا آشنا کنیم تا اگر در مورد آنها شنیدید یا خودتان به آنها مبتلا شدید، اطلاعاتی در مورد آنها خواهید داشت.

گرانولوماتوز ائوزینوفیلیک همراه با پلی آنژیت

این سندرم یک بیماری خودایمنی است که در آن سطح گلبول های قرمز خون افزایش می یابد و منجر به التهاب رگ های خونی و آسیب به ریه ها، کلیه ها، قلب و سایر سیستم های بدن می شود. اکثر افراد مبتلا به این بیماری علائم آسم یا آلرژی را نشان می دهند.

سندرم گیلن باره

در این سندرم؛ سیستم ایمنی به بخش‌هایی از سیستم عصبی حمله می‌کند و علائمی را ایجاد می‌کند که شامل ضعف خفیف، سوزن سوزن شدن در قسمت‌های خاصی از بدن، یا فلج در نواحی خاصی است که می‌تواند در هر سنی رخ دهد. البته پس از بهبودی کامل ممکن است ضعف دائمی در انسان وجود داشته باشد.

بیماری کاوازاکی

این بیماری باعث التهاب رگ های خونی می شود و کودکان را نیز درگیر می کند. تب، خارش پوست، تورم غدد لنفاوی و قرمزی داخل نیز می تواند باعث التهاب چشم و دهان شود.

بیماری بافت همبند مخلوط

در این بیماری فرد مجموعه ای از علائم متفاوت را تجربه می کند. تغذیه از رگ های خونی برای مدت کوتاهی متوقف می شود که بیشتر در زنان جوان دیده می شود.

  یک صبحانه خوب برای کسانی که دائما گرسنه هستند

میاستنی گراویس

این بیماری باعث خودایمنی می شود. بدن آنتی بادی هایی تولید می کند که ارتباط بین ماهیچه ها و اعصاب را از بین می برد و باعث ضعف و خستگی عضلانی می شود. همچنین ممکن است فرد در بلع مشکل داشته باشد یا قسمت هایی از صورتش به خوبی کار نکند که این امر بر چشمان او نیز تاثیر می گذارد و به تدریج قدرت تمرکز را افزایش می دهد و یا حتی پلک می زند.

حملات شبانه هموگلوبینوری

در این بیماری گلبول های قرمز نوع خاصی از پروتئین را از دست می دهند و تجزیه می شوند. هنگامی که این مولکول ها تجزیه می شوند، هموگلوبین تولید می شود و علائمی مانند خستگی مفرط، ضعف، لخته شدن خون، کبودی، عفونت و خونریزی ایجاد می کند و ممکن است با خون در ادرار یا ادرار تیره همراه باشد.

سندرم شعر

این سندرم نوعی بیماری خونی است که باعث آسیب به اعصاب و سایر قسمت های بدن می شود. همچنین باعث ایجاد نوعی گزگز و بی حسی در بدن می شود. غدد لنفاوی، کبد و طحال بزرگ شده و تغییرات پوستی رخ می دهد.

فیبروز خلفی صفاقی

در این بیماری افراد دچار مشکل ادرار می شوند زیرا بافت فیبری بیش از حد در بدن رشد کرده است. رحم و حتی مثانه را مسدود می کند و وضعیت بدتر می شود. مواد شیمیایی سمی نیز وارد جریان خون شده و به کلیه ها آسیب می رساند.

اسکلرودرمی

این بیماری بر روی بافت های پوست تاثیر می گذارد. پوست تیره می شود و ممکن است لکه هایی روی پوست، درد مفاصل یا خستگی وجود داشته باشد.

  جنگ تروا، اسطوره یا تاریخ؟

بیماری چشمی غده تیروئید

در چنین بیماری التهاب در بافت چشم ایجاد می شود. این بیماری با مرحله فعال شروع می شود که باعث درد چشم، آبریزش بینی و دوبینی می شود و در صورت عدم درمان می تواند منجر به مشکلات حاد بینایی شود.

منبع: ایسکانیوز

دیدگاهتان را بنویسید