عجایب پنج گانه تهران، ارواح سنگی اینجا خانه دارند!

سحر جعفریان| حتی جاذبه های گردشگری کمتر شناخته شده تهران نیز از عناصر ذکر شده در این گزارش پیشی گرفته است.

جاذبه هایی که می توانند ساعت ها، روزهای طولانی و اوقات فراغت شما را از کاخ پاسال تا کوچک ترین کافه دنیا پر کنند که هر کدام با تاریخ و هویت شنیده می شوند. اما در این گزارش سعی شده است به جاذبه هایی با ویژگی های کمتر شناخته شده یا پربازدید توجه شود.

استوانه مردگان

سیلندرهایی برای استخوان مردگان

زرتشتیان بدن را نجس می دانستند و به همین دلیل آن را دفن نمی کردند تا آلودگی های آن به خاک یکی از چهار عنصر مقدس (آب، باد، آتش و خاک) منتقل نشود. اجساد را در جای خود رها می کردند تا توسط حیوانات شکار شوند. از اجساد استخوان‌هایی باقی می‌ماند که کشیش آن‌ها را می‌گیرد و در داخل حفره‌های استوانه‌ای قرار می‌دهد.

مجموع این حفره‌ها را «ارباب گبری» می‌گفتند که از سنگ و آهک ساخته شده بود یا «مقبره دخمه زرتشتیان» که به صورت برجی مدور در ارتفاعات و بر روی حومه شهر مانند آرامگاه گبراس در دامنه شمالی کوه بی بی شهربانو در شهر ری که قدمت آن به دوره ساسانی و یا شاید اندکی پس از آن بازمی گردد.

ارتفاع برج آرام در شهر ری حدود 6 متر است که در هزاره اول پیش از میلاد (ساسانیان) با مصالحی مانند قطعات سنگ و ساروج ساخته شده است. این بنای تاریخی تا حدود 90 سال پیش مورد استفاده قرار می گرفت. اکنون برای عموم باز است.

ارواح سنگی

ارواح سنگی اینجا خانه دارند

شاید داستان هیولاها و ارواح را در کتاب ها و فیلم ها خوانده باشید و دیده باشید و شاید برایتان عجیب باشد که در بحبوحه زندگی مدرن شهری بتوانید آثار آنها را ببینید. کافی است از بزرگراه شهید خرازی یا شهید همت به سمت حاشیه منطقه 22 بروید و به بزرگترین روستاهای شمال غرب تهران، واریش و وردیج برسید.

  بازگشت به بازار سهام

روستاهای خوش آب و هوا که جالب ترین و کمی ترسناک ترین جاذبه گردشگری پایتخت یعنی «دامنه هیولاها» یا «ارواح سنگی» هستند. سنگ هایی به شکل جمجمه بزرگ مردم یا حیوانات وحشی که در پای این دو روستا قرار دارند.

برخی معتقدند در گذشته در این کوه قلعه ای وجود داشته که در آن زمان قدیمی ها در آن زندگی می کرده اند و در واقع این سنگ ها بقایای این قلعه تاریخی هستند. برخی نیز معتقدند موجودات زنده این منطقه به دلایل نامعلومی واقعاً به سنگ تبدیل شده اند!

اما زمین شناسان می گویند؛ این سنگ ها در واقع بقایای رسوبات کوه های آتشفشانی هستند و در طول سالیان متمادی به دلیل نوعی فرسایش بادی به نام «هوازدگی» این شکل را به خود گرفته اند. همین زمین شناسان طول عمر سنگ های موجود در محدوده ارواح سنگی را حدود 30 تا 40 میلیون سال تخمین می زنند.

عمارت گنبدی

اولین عمارت گنبدی در تهران

اگر خانه ای گنبدی شکل در تهران وجود دارد، خانه ناصرالدین میرزا پسر مظفرالدین شاه قاجار است که در حال حاضر در خیابان صوراسرافیل نزدیک کاخ گلستان قرار دارد. این خانه در سال های 1280 تا 1285 به دستور ناصرالدین میرزا پسر مظفرالدین شاه در قسمت شمالی ارگ سلطنتی قاجار ساخته شد.

مساحت آن 4500 متر مربع بوده که در طول سالیان متمادی تنها 900 متر مربع آن به دلیل تغییرات و تحولات باقی مانده است. این خانه دارای 4 طبقه (سکوی بدون سقف)، آلاچیق و استخر زیر گنبد است. این بنا از نظر معماری متعلق به معماری کویری بوده و طراحی آن با سایر بناهای دوره قاجار متفاوت است.

  استفاده از توان فنی و مهندسی سایپا برای تولید ماشین آلات کشاورزی در سوریه

این بنا برخلاف عمارت های این دوره فاقد حیاط مرکزی و زیرزمین است. دو قسمت سلطنتی (ضلع شمالی) و خدمه (ضلع جنوبی) روبروی هم هستند و هیچ ساختمانی آنها را به هم متصل نمی کند. سقف آن گنبدی و شبیه تیمچه کاشان است.

این خانه تا دوره پهلوی متعلق به نوادگان ناصرالدین میرزا بوده است. پس از انقلاب ۱۳۵۷، ایران بی خانمان و مصادره شده بود. اکنون صندوق بازنشستگی مسئول این امر است.

افرای 900 ساله

هواپیمای شماره یک پایتخت

در صحن حرم امامزاده یحیی (ع) در محله قدیمی عودلاجان درختی به قطر 7 متر وجود دارد که قدمت آن 920 سال تخمین زده می شود. چنار زنده ای که گواه شهرت تهران به عنوان «شهر چنارها» است.

این افرا در سال 1330 نیز در فهرست وزارت فرهنگ و اداره باستان شناسی به ثبت رسید و اکنون یکی از دیدنی ترین و جالب ترین جاذبه های مرکز پایتخت است. یکی از جاذبه های طبیعی، طبق یک افسانه رایج، در آن سال ها کفاشی در صندوق عقب بود.

باد گلستان

بالاترین بادگیر در گلستان

آسیاب بادی کاخ گلستان یکی از ده ها بنا و عمارت تاریخی این مجموعه قاجاری است که لقب «بلندترین کاشی ایران» را به خود اختصاص داده است. این عمارت منسوب به دوره فتحعلی شاه است که با وجود تغییرات زیادی نسبت به دوره های ناصر و پهلوی دوم، هنوز اصالت خود را حفظ کرده است.

این عمارت در ضلع جنوبی ارگ قرار دارد و دارای 4 بادگیر در چهار طرف و به شکل برج به منظور ایجاد هوای خنک در عمارت و ارائه زیبایی بصری است.

  طرز تهیه دسر خرمالو; شیرین اما بدون شکر

اتاق ها در سمت چپ، راه پله مرمر، تالار آینه، تالار سلطنتی، اتاق های گوشواره، طبقه فوقانی، شیشه های رنگی ایرانی که با نور بازی می کنند، ستون ها، دیوارها و سقف های تزئین شده، کف های موزاییک هفت رنگ با کاشی های طرح دار و درها. خانه حوض دار از دیگر قسمت ها و ویژگی های بادگیر گلستان است که می دانیم مراسم تاج گذاری مظفرالدین شاه در آن برگزار شده است.

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید