ظرفیت تولید بالاتر از ظرفیت اسمی داریم

در گفتگو با نبض بازار با مدیرعامل مجتمع فولاد غدیر نی ریز:

مدیرعامل مجتمع فولاد نی ریز ظرفیت اسمی مجتمع فولاد نی ریز را 800 هزار تن اعلام کرد و افزود: البته میزان تولید به 870 هزار تن رسیده است و اگر مشکلی در زیرساخت های برق و گاز وجود نداشته باشد قطعاً می توان به اهداف بلندتری دست یافت. اما علیرغم همه مشکلات، در حد اسمی تولید خود ثابت ماندیم.

ظرفیت تولید بالاتر از ظرفیت اسمی داریم

محسن مصطفی پور مدیرعامل مجتمع فولاد غدیر نی ریز در گفت و گو با خبرنگار نبض بازار گفت: مجتمع فولاد غدیر نی ریز در سال گذشته با وجود چالش های پیش روی صنایع مختلف از جمله صنعت فولاد و فراز و رکود صنعت فولاد در جامعه کشور را به همراه داشته است. امسال توانست به اهداف خود دست یابد.

وی ادامه داد: پروژه فولاد در این مجموعه سرعت بسیار خوبی داشت و ما را به اهدافمان یعنی بهره برداری از کارخانه فولاد در نیمه اول سال 1401 نزدیک کرد. در نیمه دوم سال 1400 این برنامه سرعت قابل توجهی داشت.

مصطفی پور یکی دیگر از اهداف مهم این مجموعه را در سال گذشته ساخت واحد گندله سازی با تحلیل فعالیت های عمرانی عنوان کرد.

وی ادامه داد: سال گذشته اقدامات زیربنایی و زیرساختی برای این مجموعه معرفی شد که از جمله آن می توان به طرح های داخلی شرکت، اجرای طرح طبقه بندی، افزایش نیروی کار، ساخت جامعه فرهنگی ورزشی در نی ریز متناسب با مسئولیت های اجتماعی، انجام اقدامات لازم اشاره کرد. اقدامات . از خط تامین آب خلیج فارس برای تامین آب پایدار استفاده شده است و منبع آب پایدار است.

راه اندازی کارخانه فولاد در سال جاری

وی همچنین درباره اهداف تعیین شده در سال 1401 و برنامه های آتی این مجموعه بیان کرد: همچنان فعال است، گفت: در تلاش هستیم تا در سال جاری تولید فولاد ایجاد کنیم.

مصطفی پور با بیان اینکه آزمون جذب نیرو در کارخانه فولاد انجام شد، تصریح کرد: نتایج اولیه این آزمون انجام شده و در مرحله انجام مصاحبه تخصصی است و مشمول مراحل جذب می شود.

  زمان جشن قهرمانی استقلال مشخص شد

وی ادامه داد: امسال فعالیت کارخانه گندله سازی تسریع می شود و ساخت سنگ آهک در دستور کار قرار دارد که مناقصه آن برگزار شد و امسال قطعا وارد فاز اجرایی می شود.

وی به نقل از مدیرعامل مجتمع فولاد غدیر نی ریز با اشاره به مشکلات ناشی از قطعی برق و گاز در سال گذشته گفت: این مشکلات و طرح قطع برق و گاز در سال جدید و در راستای برنامه ابلاغی دولت ادامه دارد. – شرکت های تحت مالکیت قطعی برق از تیر تا شهریور امسال وجود دارد که قطعا پیامدهای منفی برای صنایع از جمله فولاد خواهد داشت.

وی گفت: سال گذشته قطعی برق کارخانه های فولادی را به فاز تعطیلی کشاند و تامین خوراک آنها را قطع کرد چرا که تامین خوراک آنها توسط واحدهای ما تاثیر منفی بر تولید و فروش محصولات ما دارد. اما نمی توان درصد دقیق کاهش تولید.

مصطفی پور گفت: قطعی گاز در فصل زمستان مشکلات زیادی را برای ما ایجاد می کند و باید گفت که گاز تنها انرژی مولد نیست و غذا محسوب می شود. همه صنایع در سال گذشته دچار قطعی گاز شدند، اما در فولاد نی ریز با مشارکت کارکنان قطعی گاز به حداقل رسید.

ظرفیت اسمی 800 هزار تن مجتمع فولاد نی ریز

وی ظرفیت اسمی مجتمع فولاد نی ریز را 800 هزار تن اعلام کرد و افزود: البته میزان تولید به 870 هزار تن رسیده است و اگر در زیرساخت های برق و گاز مشکلی وجود نداشته باشد می توان به اهداف بالاتری دست یافت اما با وجود همه مشکلات. در حد اسمی تولید ما باقی می ماند.

برنامه افزایش ظرفیت تولید در آهن اسفنجی

مدیرعامل مجتمع فولاد غدیر نی ریز درباره طرح افزایش ظرفیت تولید گفت: طرح افزایش ظرفیت تولید در دستور کار است که نیازمند دانش فنی، تجهیزات نرم و سخت افزاری است تا برنامه افزایش ظرفیت تولید در آهن اسفنجی عملیاتی شود. اگرچه زمان زیادی می برد، اما اجرا خواهد شد.

  غذاهای غنی از آهن

وی در خصوص طرح کاهش مصرف آب و استفاده از فناوری های نوین تولید در این واحد گفت: ما در این زمینه پیشرو هستیم و طبق گزارش هایی که به صورت دوره ای در مجتمع ملی بتن مسلح و ایمیدرو برای مصارف صنعتی گزارش می شود، هستیم. در این زمینه ما یک فناوری تولید کارآمد هستیم، در زمینه مصرف آب و برق در مجتمع فولاد غدیر راندمان قابل توجهی وجود دارد و طبق استانداردها، کنترل و نظارت مرحله به مرحله انجام می شود تا کارایی نداشته باشد. خارج از قوانین

مشکلات تامین مواد اولیه صنعت فولاد در 3 تا 10 سال آینده

مصطفی پورپور درباره تامین مواد اولیه و دغدغه های صنعت فولاد کشور در این زمینه گفت: مشکلات زیادی در تامین مواد اولیه در کشور وجود دارد که طی 3 تا 10 سال آینده این مشکلات تشدید خواهد شد. دلیل آن این است که ابتدای زنجیره فولاد فراموش شده و ارزش زنجیره که اکتشاف و تولید است به حداقل رسیده و ایجاد ارزش افزوده در انتهای زنجیره متمرکز می شود. علاوه بر این، اقدامات قابل توجه دولت در مورد منشاء و اکتشاف مواد معدنی جدی گرفته نشده است.

وی ادامه داد: شرایط خوبی در کشور وجود دارد که اگر اقداماتی در این زمینه انجام شود و تا زمانی که تولید و اکتشاف ایجاد نشود و تولید آغاز شود، قطعا در آینده با مشکلی مواجه نخواهیم شد، اما اگر وضعیت فعلی ادامه پیدا کند. مجتمع‌های فولادی از خوراک رنج می‌برند و این شرایط باعث کاهش بهره‌وری و سودآوری می‌شود و وابستگی به واردات اجتناب‌ناپذیر خواهد بود.

مدیرعامل مجتمع فولاد نی ریز غدیر گفت: سنگ آهن و کنسانتره مواد اولیه ای هستند که در صورت ادامه روند فعلی باید وارد شوند که کار خوبی نیست و توجیه اقتصادی ندارد.

  تثبیت دلار در کانال 26؟!

وی با طرح این سوال که به دلیل نیاز شدید به سرمایه گذاری در اکتشاف و تولید، سازمان های بالادستی مانند ایمیدرو باید وارد این بحث شوند، ادامه داد: خیر. بسیاری از شرکت‌های بخش خصوصی هم‌اکنون برای ورود به عرصه اکتشاف و تولید اعلام آمادگی کرده‌اند و آماده ورود به این بحث هستند و ایمیدرو باید در پرتو بحث پیشرو خود، صلاحیت شرکت‌ها را بسنجد و توانمندی‌های آنها را بشناسد.
مصطفی پور گفت: مجتمع فولاد غدیر نی ریز نیز در صورت معرفی معدن مناسب آماده ورود به عرصه استخراج مواد اولیه است.

مدیرعامل مجتمع فولاد غدیر نی ریز درباره برنامه صادرات نیز گفت: باید زمینه صادرات از کشور فراهم شود. اکنون در شرایطی هستیم که به گفته مقام معظم رهبری، درآمدهای دیگر از جمله درآمدهای معدنی باید جایگزین درآمدهای نفتی شود و هر چه واسطه های آماده صادرات بیشتر باشد، بستر هم برای تولیدکنندگان و هم برای بازارهای بین المللی بهتر است.

برای محصولات فولاد غدیر اقدام کنید

مدیرعامل مجتمع فولاد غدیر نی ریز با اشاره به اینکه صادرات این مجتمع هنوز آغاز نشده است، گفت: این آمادگی وجود دارد که در صورت فراهم شدن زیرساخت ها، برخی فعالیت های صادراتی انجام شود و سفارش خرید از سوی سایر کشورها نیز ارائه شده است.

وی با انتقاد از نحوه عرضه محصولات فولادی در بورس گفت: از زمانی که وزارت صمت به صورت رسمی اعلام کرد نیاز به عرضه محصولات فولادی در بورس است، محصولات مجتمع فولاد نی ریز در بورس عرضه می شود و به طور مستمر تنها شرکتی هستیم که در بورس عرضه می شود. بورس اوراق بهادار هر هفته.

مصطفی پور با اشاره به انتقاد از بازاریابی و عرضه غیرشفاف محصولات فولادی خاطرنشان کرد: عرضه محصولات در بورس کالای کشور از شفافیت لازم برخوردار است.

دیدگاهتان را بنویسید