طرح حفاظتی فیلترشکن چه خواهد شد؟

یکی از نگرانی های مطرح شده در طرح حفاظتی این است که آیا کلیدهای فیلتر به طور کامل آسیب می بینند. اما بدیهی است که برخی از کاربران نمی توانند از سوئیچ فیلتر استفاده کنند. اما شرایط و الزامات این استفاده چیست؟

موضوع VPN قانونی و فیلترینگ و طبقه‌بندی اینترنت به سال ها قبل برمی گردد. اما با توجه به اینکه این روزها طرح های حفاظتی مطرح است، این موضوع جدی گرفته می شود.

اگرچه طرح اعمال تحریم های قانونی به دلایل مختلف از جمله بی رغبتی شرکت ها و مشکلات اقتصادی با شکست مواجه شده است، اما اکنون با طرح حمایتی که به زعم کارشناسان مضر است، دوباره مطرح می شود.

از سوی دیگر یکی از موارد مهم در طرح حفاظتی که مورد توجه نمایندگان و کارشناسان قرار گرفته، ماده 20 است. بر اساس ماده 20 آن طرح، هرگونه فعالیت تجاری در زمینه تولید، توزیع، تکثیر و عرضه غیرمجاز VPN ممنوع است.

بر اساس این ماده خرید و فروش فیلترشکن ممنوع است اما به نظر می رسد این ممنوعیت شامل تمامی فیلترشکن ها نمی شود و حتی فروش فیلترشکن نیز مشکل دارد. اما سوئیچ فیلتر چه فایده ای دارد و چه کسانی حق فروش فیلتر سوئیچ را دارند؟

بازار فیلتر شکن ها با طرح حفاظتی پر رونق است

میلاد نوری، کارشناس فناوری اطلاعات در خصوص VIP های حقوقی گفت: طرح حفاظتی جدید که هنوز سرنوشت آن مشخص نیست، مربوط به فروش تجاری VIP ها است. همین امر در مورد ارزهای قانونی یا طبقه‌بندی شده نیز صدق می کند.

کاربر، با محدودیت های گسترده طرح حفاظتی، هر بار که از آن در هر سطحی از اینترنت استفاده می کند، به ویزای قانونی نیاز خواهد داشت. به همین دلیل است که بازار افعی‌هایی که اکنون داریم بسیار بزرگ‌تر از افعی‌های قانونی است، زیرا همه به آن‌ها نیاز دارند.

نوری در تشریح شرایط استفاده از فیلترشکن گفت: نگاه قانونی این است که مثلا ممکن است پزشک به دلیل خدماتی که رایگان است نیاز به یوتیوب داشته باشد. اکنون یک VIP برای این استفاده در دسترس است که این سرویس را باز می کند. از طرف دیگر، یکی از بندهای حفاظتی این است که شما باید گواهینامه داشته باشید.

وی ادامه داد: این بدان معناست که وقتی روی یک ویدیو کلیک می کنید یا یک خبر را می خوانید، هویت شما مشخص است زیرا احراز هویت شده اید و این احراز هویت به کد ملی و شماره موبایل شما مرتبط است، بنابراین همه افراد با این احراز هویت هر زمان که هویت وارد می شوند. مسئولیت هر سایت بر عهده شماست و به دلیل مسئولیت او در قبال شما، شما به عنوان یک خبرنگار یا پزشک نمی خواهید به کسی وی آی پی قانونی بدهید.

بر این اساس با اجرای طرح حفاظتی همه افراد به کلید فیلتر دسترسی ندارند. در عوض، افراد برای دسترسی به فیلترشکن باید احراز هویت شوند و هر سایتی که وارد می‌شوند قابل شناسایی و ردیابی است.

چه کسی می تواند کلید فیلتر بفروشد؟

وی گفت: قبلاً تعدادی از افراد فیلترشکن می فروختند که از طریق درگاه های پرداخت و شماره حساب ها قابل ردیابی بود، برخلاف بسیاری از شرکت های غیرمجاز که در یک هفته یا یک ماه آینده درگاه های آنها شناسایی و مسدود می شود.

به گفته میلاد نوری، وب سایت های رایگان گوگل پلی یا اپ استور نیز در آن زمان به صورت دوره ای مسدود می شدند. اکنون مردم توسط دوستان یا همکاران به خرید ویدیو از این سایت های ایرانی هدایت شده اند و مشخص نیست چه کسانی این فیلم ها را می فروشند و چگونه این کار را به راحتی انجام می دهند.

هدف از اجرای طرح VIP قانونی به گفته مسئولان، برنامه ریزی برای اقشار مختلف مردم است. آنها بسته به موقعیت شغلی و اجتماعی خود، نیازمندی های دسترسی به اینترنت بدون فیلتر برای استفاده از این دسترسی هستند.

به عنوان مثال، طبق برنامه، دانشمندان، پزشکان، خبرنگاران و اقشار مختلف جامعه ممکن است دسترسی متفاوتی به اینترنت داشته باشند. دسترسی هایی که با آنچه در اختیار کودک قرار می گیرد متفاوت است.

منبع: سایت دانلود فیلترشکن رایگان سافت اندروید

دیدگاهتان را بنویسید