طرح اصلاح قانون مهریه تا کجا پیش رفته است؟

فرادید| در پی اعتراض اخیر مردان به قوانین مهریه از جمله محکومیت مردان به حبس به دلیل عدم پرداخت مهریه و نفقه، مجلس تصمیم به اصلاح قوانین مهریه گرفت. به نظر می رسد مجلس قصد دارد به حبس مردان به دلیل عدم پرداخت مهریه بیش از ۱۱۰ سکه پایان دهد و مهریه به صورت نقدی و در صورت درخواست پرداخت می شود.

به گزارش فرادید؛ تلاش برای اصلاح قوانین مهریه از مجلس دهم آغاز شد، اما بی نتیجه ماند، بنابراین تلاش ها در دوره بعد ادامه یافت و مجلس تلاش کرد تا روند اصلاح قوانین مهریه را در دست بگیرد.

البته این اصلاحیه هر بار با شکست مواجه می شود زیرا اختلاف زیادی بین کمیسیون و فراکسیون مجلس در موضوع مهریه وجود داشت. به حدی که بسیاری از نتیجه این اصلاحیه ناامید شدند.

اما اکنون با اظهارات نمایندگان جدید مجلس به نظر می رسد تلاش برای تغییر این قوانین به زودی محقق شود.

طرح اصلاح قانون مهریه تا کجا پیش رفته است؟
خبر خوش برای نمایندگان مجلس

حجت الاسلام حسن نوروزی نایب رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس درباره آخرین اقدامات کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس برای اصلاح قانون مهریه گفت: هفته گذشته کمیته بررسی با اعضای کمیسیون، کارشناسان، کارشناسان و اعضای کمیسیون جلسه ای داشت. فراکسیون زنان.و 4 نفر از اعضای این طرح را تصویب کردند.

البته در این طرح چند ماده باقی مانده است که پس از بررسی و تصویب در صحن علنی مجلس ارائه می شود.

نوروزی تاکید می کند که حتی الامکان مهریه به صورت نقدی و عندالمطالبه دریافت شود نه 500 یا هزار سکه در اسرع وقت و اجرا شود، یعنی تاکید بر مهریه عندالمطالبه و در صورت توافق طرفین باشد. در صورت لزوم می توان ضمانت کافی دریافت کرد.

  اعضای خانواده در دریای چابهار غرق شدند

نایب رئیس حقوقی و قضایی مجلس گفت: زمانی که زوجین بیش از 50 سکه و مهریه فوق را می پذیرند باید هزینه ثبت نام نیز بپردازند که در بودجه سال آینده در موضوع ازدواج آسان لحاظ می شود. کمیته

در ادامه یکی از اعضای کمیسیون حقوقی و قضایی گفت: بر اساس قانون نحوه اجرای احکام مالی، دادگاه ها اجازه بازداشت بدهکاران را ندارند و این اقدام خوبی در تصویب قوانین قبلی است و باید سازوکاری وجود داشته باشد. . برای جلوگیری از بدهی برای آینده تضمین شود. غیر منطقی گرفته شود.

از سوی دیگر ابوالفضل ابوترابی گفت: برای بررسی این طرح ها با کارشناسان قوه قضائیه، مراکز تحقیقاتی، حوزه های علمیه، کانون خانواده و اساتید دانشگاه مشورت شد تا طرح جامع به مجلس ارائه شود و زمان ارائه طرح مشخص نباشد. .

مجلس در نظر دارد با این اصلاحیه تسریع کننده ای برای مهریه های بالا ایجاد کند تا از تاثیر و تبعاتی که مهریه های بالا برای جوانان خواهد داشت بکاهد.

در همین راستا محمد تقی نکدلی، عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی تصمیم گرفته تا سقف مهریه عادلانه تعیین شود و در صورت تجاوز از این سقف، متقاضیان طبق قانون ملزم به پرداخت مالیات هستند.

طرح اصلاح قانون مهریه تا کجا پیش رفته است؟
چرا این طرح ها شکست می خورند؟

تعدادی از فراکسیون ها همچنان با این اقدامات کمیته حقوقی مجلس مخالف هستند و ممکن است مانند گذشته مانع اجرای این طرح ها شوند.

در همین راستا زنان مجلس دهم مخالف برخی از بخش‌های این طرح به نظر می‌رسیدند که این روند در دوره بعد نیز تکرار شد. به گفته نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، فراکسیون زنان با این طرح مخالفت کرد و در آخرین لحظات نهایی شدن این طرح، چند نفر از کارشناسان به این کمیته دعوت شدند که این طرح به تعویق افتاد.

  ارزش غذایی سیاه دانه

فاطمه قاسم پور، رئیس فراکسیون زنان و خانواده مجلس یازدهم در گفتگو با رسانه ها گفت: در فراکسیون زنان و خانواده فراکسیون اسلام سعی کرده ایم در کنار مردان به مشکلات زنان در تامین مهریه نگاه کنیم. بیایید زبان زنانی باشیم که نمی توانند حقوق خود را در این پرونده قضایی به دست آورند.»

ابوالفضل ابوترابی معتقد است مهریه عقلایی بدون پشتوانه در شأن مذهب شیعه نیست. مهریه بالا در برخی موارد به دلیل مسائل فرهنگی است و نیازمندیم نهادهای متولی فرهنگ نگاه درستی در این زمینه ایجاد کنند.

ابوترابی معتقد است که مهریه از یک سو باید عقلایی شود و از سوی دیگر زنان باید به راحتی به حق خود در موضوع مهریه برسند.

دیدگاهتان را بنویسید