طرح استیضاح عزت اله ضرغامی تهیه شده است

جامعه 24 عملکرد وزارت میراث فرهنگی در چند ماه اخیر انتقادهای زیادی را به دنبال داشته است. تخریب گنبدهای دویست ساله مسجد جامع عباسی و مسجد شیخ لطف الله اصفهان آخرین اقدام میراث فرهنگی به نام مرمت بود. برای پیگیری بیشتر تاریخچه و اتفاقاتی که در وزارت میراث فرهنگی می گذرد به سراغ مهدی تقیانی نماینده اصفهان رفتیم. وی به رویداد۲۴ می گوید: عملیات مرمت دو گنبد مسجد جامع عباسی و مسجد شیخ لطف الله در حال انجام است اما تصاویری که این روزها در شبکه های اجتماعی دست به دست شده و باعث نگرانی شده مربوط به مسجد جامع عباسی یا مسجد جامع عباسی است. امام و از طرفی تغییر رنگ گنبد مسجد شیخ لطف الله مطرح است.

نماینده اصفهان می گوید: در این خصوص با مدیران میراث فرهنگی اصفهان صحبت کرده ایم. در گنبد مسجد جامع عباسی پیمانکار پذیرفته و در شرف رفع نقص و تغییر شکل هندسی در نقاطی است. آنچه برای من مهم است این است که اصلاح با تعمیم نظر کارشناسی همراه باشد. یعنی الان باید کارشناسان نظر بدهند که آیا پیمانکاری که در حال کار است توانایی لازم برای اصلاحات را دارد و می تواند گنبد را به حالت قبل برگرداند یا خیر؟ ما به عنوان متولی میراث فرهنگی استان همین الان گفتیم در حال تحقیق و جمع بندی هستیم.

وی می گوید: دغدغه ما این است که نظرات کارشناسان و افرادی که نظرات متفاوتی دارند اصلا شنیده نشود. باید نظر این افراد را پرسید و سپس جمع بندی کرد. من تخصص ندارم و طبیعتاً نباید در چنین مسائل تخصصی دخالت کنم. از منظر پیگیری، در این مدت نسبت به مشکلات آثار تاریخی شهر بی تفاوت نبودم و زمان زیادی را صرف احیای فرصت های تاریخی مانند خانه ها و مساجد کردم، اما آمدم نظر بدهم. این که آیا این کار باید در یک مکان خاص انجام شود یا این کار مهمی نیست. نادرست است

  چگونه غم و اندوه را از بین ببریم و کنترل زندگی را در دست بگیریم؟

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در پاسخ به این سوال که شرکت‌های قلابی هستند که پروژه‌های میراث فرهنگی را انجام می‌دهند و نتیجه کارشان پر از ایراد است، گفت: نمی‌دانم چنین شرکت‌هایی وجود دارد یا خیر و شاید وجود داشته باشد، اما در مرمت گنبد مسجد جامع، عباسی، پیمانکار، مردی با رزومه است که قبلاً در مرمت ساختمان فعالیت داشته است. اینکه پیمانکار پذیرفته که ایراداتی وجود دارد و باید اصلاح شود، شروع خوبی است.

من طرح استیضاح ضرغامی را امضا کردم

تقانی در پاسخ به این سوال که چرا علیرغم اینکه اصفهان تاریخی ترین شهر ایران است، اما نمایندگان آن حساسیت لازم را نسبت به مسائل میراث فرهنگی از خود نشان نمی دهند و به طور مشخص به وزیر مربوطه ابلاغ نکرده اند، گفت: من شخصا آقای ضرغامی وزیر میراث فرهنگی را لغو کنید من امضا کردم و پشتش ایستاده ام. دلیل این امر این است که وزارتخانه این دولت در خصوص میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اصفهان هیچ اقدامی انجام نداده است در حالی که سهم قابل توجهی در این حوزه ها در کشور داریم. من این موضوع را به معاون آقای ضرغامی گفتم تا زمانی که گزارش دقیقی از کارهایی که تاکنون برای اصفهان انجام داده اید را به ما ندهید، دست از کار بر نمی داریم.

2022-07-27 06:32:21

دیدگاهتان را بنویسید