طالبان: آمریکا باید دارایی های افغانستان را بدون قید و شرط آزاد کند

امیرخان متقی که برای شرکت در کنفرانس بین المللی تاشکند در امور افغانستان با عنوان “امنیت و توسعه اقتصادی افغانستان” به ازبکستان سفر کرده بود، در سخنانی در این کنفرانس تاکید کرد: علاوه بر این که کشور ما 20 سال جنگ را تجربه کرده است. آمریکا او به مردم افغانستان تحمیل کرد، آنها در رنج هستند، از طرف دیگر تحت فشار هستند تحریم اقتصادی ما آمریکا هستیم که یکی از عوامل اصلی فقر در کشور ماست. این اقدامات نه تنها مانع از سرمایه گذاری خارجی و حمایت مالی شد، بلکه باعث اختلال در سیستم مالی و بانکی ما شد که در نهایت معیشت و زندگی مردم با مشکلاتی مواجه است.

در همین حال، توماس وست، نماینده ویژه ایالات متحده آمریکا در امور افغانستان، در سخنرانی امروز خود در نشست تاشکند، وعده توخالی مبنی بر آزادسازی دارایی ها به این کشور جنگ زده را تکرار کرد و گفت که واشنگتن آماده است تا با طالبان درباره رهایی افراد گرفتار شده صحبت کند. بودجه های افغانستان

این مقام آمریکایی گفت که سازمان های بین المللی باید از طریق گفتگو با طالبان اطمینان حاصل کنند که در این زمینه شفافیت وجود دارد.

متقی در ادامه سخنان خود گفت: ما از آمریکا می خواهیم که بدون قید و شرط تمام دارایی های بانک افغانستان را آزاد کند و تحریم های اقتصادی اعمال شده بر افغانستان را لغو کند.

این مقام طالبان همچنین تاکید کرد: زمان آن فرا رسیده است که دنیا به جای سرمایه گذاری در ناامنی و بی ثباتی افغانستان، روی ثبات افغانستان سرمایه گذاری کند.

  مدیرعامل بهمن موتور: 4 محصول جدید به زودی عرضه می شود (+ نام، مشخصات و انواع خودروهای جدید)

مولوی امیرخان متقی که برای شرکت در نشست بین المللی با محور افغانستان به تاشکند رفت.

متقی همچنین در بخشی از سخنان خود تاکید کرد که طالبان آماده تعامل مثبت با همه کشورهای جهان در چارچوب احترام متقابل و منافع مشروع است.

وی با بیان اینکه دنیا باید به مسئولیت خود در قبال افغانستان عمل کند، تصریح کرد: امنیت منطقه، جهان و افغانستان به هم پیوسته است، بنابراین به امنیت توجه جدی داریم و امیدواریم منطقه و جهان از تلاش خود برای تقویت امنیت استفاده کنند. افغانستان، دریغ نکنید

متقی گفت که طالبان به تعهدات خود در قبال جامعه جهانی در توافقنامه دوحه عمل کرده است. وی همچنین از آمریکا خواست به تعهدات خود در توافق دوحه عمل کند.

طالبان: آمریکا باید دارایی های افغانستان را بدون قید و شرط آزاد کند

نشست بین المللی دو روزه در تاشکند تحت عنوان «توسعه امنیتی و اقتصادی افغانستان» صبح روز سه شنبه (14 اسد) با یک روز تأخیر با حضور حسن کاظمی کومی نماینده ویژه رئیس جمهوری اسلامی ایران در تاریخ 12 خرداد آغاز شد. امور افغانستان و هیئتی از طالبان.

به گزارش ایرنا، جمهوری اسلامی ایران به دیپلماسی همسایگی و رویکرد راه حل منطقه ای برای حمایت از صلح، ثبات و آرامش در منطقه از جمله افغانستان اعتقاد دارد و در این نشست شرکت می کند.

حسن کاظمی قمی، نماینده ویژه رئیس جمهوری اسلامی ایران در امور افغانستان به نمایندگی از ایران در این نشست در تاشکند شرکت کرد.

دیدگاهتان را بنویسید