صفر تا صد اصلاح یارانه نان و کالاهای اساسی

معاون اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی به تشریح جزئیات اصلاح قیمت نان، نحوه پرداخت یارانه جبرانی، مدل های اجرای این طرح و نقدی یا غیرنقدی بودن یارانه پرداخت.

اکنون که دولت یارانه کالاهای اساسی از جمله نان را در دستور کار قرار داده است، بسیاری از مردم می خواهند بدانند که آیا تغییری در معیشت و درآمد و هزینه های آنها ایجاد می شود؟ این اصلاح یارانه چه تفاوتی با اصلاحات قبلی دارد؟ مدل های مدیریت جبرانی در این روش جدید چیست؟ یارانه به مردم نقدی است یا کالایی یا هر دو؟ و هزاران سوال دیگر

برای یافتن پاسخ همه این سوالات به سراغ محمد گوربانی، معاون امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی رفتیم و با او گفت و گو کردیم; قربانی علاوه بر وظایف معاونت در این موضوعات، سخنگوی وزارت جهاد کشاورزی در اصلاح یارانه ها نیز می باشد.

وی می‌گوید: از سال 97 دولت دوازدهم یارانه کالاهای اساسی را پرداخت می‌کند که یارانه آن به واردکننده تعلق می‌گیرد و سالانه 250 هزار میلیارد تن یارانه به واردکننده داده می‌شود تا کالاهای داخلی وارد کند. ارزان به مردم دسترسی پیدا کنید.

دولت سیزدهم می گوید این نحوه پرداخت یارانه ها درست نبوده و به دست مردم نرسیده است. حالا می خواهد این یارانه را به خود مردم بدهد و مردم خودشان حکومت کنند.

قربانی در این گفتگو با بیان اینکه به مردم اطمینان داد اصلاح یارانه نان و کالاهای اساسی نه تنها بر معیشت و غذای مردم تأثیر منفی خواهد گذاشت، در دستگاه قضایی فعلی نیز رعایت خواهد شد. در مسیری که دولت باید اجرا کند، یارانه از کالاها حذف می شود و به افراد داده می شود.

به گفته قربانی، لغو یارانه نان در استان زنجان انجام می شود و از هفته آینده آغاز می شود و یکی دو هفته بعد در چند استان کشور و سپس در سراسر کشور و سایر کالاهای اساسی اجرا می شود. مانند کره و خوراک در بخش کشاورزی به زودی توسط رئیس جمهور اعلام خواهد شد و خبرهای خوبی در راه است.

وی در این گفتگو دو مدل عرضه نان و همچنین دو روش پرداخت یارانه جبرانی به مردم را تشریح کرد.

مشروح گفت و گو با معاون وزیر جهاد کشاورزی و سخنگوی اداره اصلاح یارانه ها در وزارت جهاد کشاورزی به شرح زیر است:

آیا یارانه نان اصلاح می شود، بر زندگی مردم تاثیر منفی می گذارد؟ آیا دولت قصد دارد برای این منظور بسته غرامتی به مردم بدهد؟

قربانی: بر اساس قانون بودجه سال 1401، 71 هزار میلیارد تن برای گندم یارانه ای در نظر گرفته شده است و امسال تغییری در قیمت نان برای مصرف کننده و شاید 10 درصد کمتر از قیمت نان ایجاد شود. بنابراین دولت مجبور است به جای کالا همان یارانه را به مردم بدهد و به سفره مردم اهمیتی نمی دهد، فقط نحوه پرداخت یارانه تغییر کرده است.

کشور سالانه 70 هزار میلیارد تن به بخش نان و حدود 30 هزار میلیارد تن به صنعت یارانه اختصاص می دهد که با این اصلاح این میزان در اختیار خود مردم قرار می گیرد.

  سیروس میمانت از جوکر و احسان علیهانی می گوید

گفتید شاید قیمت نان 10 درصد کاهش پیدا کند چطور ممکن است؟

قربانی: وقتی یارانه ها اصلاح شود، بهره وری نانوایان افزایش می یابد. همچنین از نشت آرد که به صورت قاچاق از چرخه توزیع خارج می شود، جلوگیری می شود و همچنین مشتری مداری و رقابت بین نانوایان وجود دارد. یعنی در سیستم جدید هرچه تعداد نانوایی ها بیشتر بفروشند درآمد بیشتری خواهند داشت زیرا بخشی از یارانه به خود نانوایان تعلق می گیرد و همه اینها منجر به کاهش 10 درصدی قیمت نان می شود. طبق پیش بینی ها

نحوه خرید نان پس از اصلاح یارانه ها را توضیح دهید، مدعی بودید که نان داده می شود و روزی سه چهارم نان سنگک به مردم داده می شود؟ آیا اینطور است؟

قربانی: پس از اصلاح یارانه ها، وزارت اقتصاد اعلام کرد، خرید نان با کارت های بانکی ضمیمه یارانه ها انجام می شود. دو نظریه وجود دارد؛ نظریه اول این است که هرکس به اندازه دلخواه نان می خرد و دولت آن را با نرخ روز محاسبه می کند، اما یارانه مابه التفاوت به نانوایان پرداخت می شود، یعنی. یارانه نانوا فقط به میزان فروش نان تعلق می گیرد که باعث جلوگیری از نشت آرد می شود.

همچنان به نظر می رسد که عدالت در این نظریه رعایت نشده است، زیرا هر چه انسان نان بیشتری بخورد از یارانه بیشتری استفاده می کند.

قربانی: بله، این انتقاد به این نظریه است، بنابراین یک نظریه دوم وجود دارد که فرد روزی 310 گرم نان را با قیمت فعلی خریداری می کند و هر مقداری که بیشتر از آن باشد با نرخ آزاد محاسبه می شود و تفاوت بین آن رقم و عنوان یارانه باید به حساب نانوایان واریز شود.

در این مدل برخی معتقدند نان استاندارد شده چنین چیزی نیست، زیرا سرانه مصرف نان در کشور 131 کیلوگرم برآورد شده است و هر فرد تقریباً به همان میزان (310 گرم) در روز مصرف می کند.

اما آیا خرید با کارت بانکی خواهد بود یا روش های دیگری وجود دارد؟

قربانی: احتمالاً به مردم برگه های الکترونیکی می دهند و شاید در مرحله دوم این اتفاق بیفتد. در مرحله اول همه مردم خرید خود را به صورت نقدی انجام می دهند و دولت قصد دارد اطلاعات خود را افزایش دهد. در واقع دولت می خواهد در مرحله بعدی اطلاعات جمع آوری و طرح را با دقت بیشتری اجرا کند.

آیا قیمت نان برای مصرف کننده مشخص است؟ آیا قیمت جدید نان اعلام می شود؟

قربانی: طبق مصوبه مجلس، در صورت اصلاح یارانه ها باید براساس قیمت شهریور 1400 باشد. یعنی دولت نمی تواند قیمت های جدید را اعلام کند. یعنی در واقع تا این قیمت به عنوان یارانه محاسبه می شود و اگر بیشتر باشد مابه التفاوت آن را دولت نانوایان پرداخت می کند.

مزایای این طرح چیست؟

  بهترین و معمولی ترین نان ایرانی چیست؟

قربانی: با اجرای این طرح ضایعات نان به شدت کاهش می یابد و مصرف انسان نیز کاهش می یابد. بخشی از مصرف در مزارع متوقف می شود و قاچاق صورت نمی گیرد. برخی پیش بینی می کنند که مصرف گندم کشور به 2 میلیون تن کاهش یابد.

اصلاح یارانه فقط شامل نان می شود یا کالاهای اساسی هم؟

قربانی: طبق اطلاعات وزارت اقتصاد باید به عنوان کالا معرفی شود و رئیس جمهور زمان اجرای آن را به زودی اعلام خواهد کرد اما خبرهای خوبی در راه است و به زودی اجرایی می شود اما اصلاح یارانه نان انجام می شود. اصلاح شده که هفته آینده در زنجان و طی دو سه هفته آینده در چند استان کشور و سپس در سراسر کشور اجرا می شود.

اجرای پروژه ای در این مقیاس نیازمند بسترهای مناسب است، آیا کشور آمادگی اجرای این زیرساخت ها را دارد؟

قربانی: بله، طبق اعلام بانک مرکزی، پوزهای هوشمند در استان زنجان نصب شده و حدود 80 هزار پوز در سراسر کشور راه اندازی شده و مشکلی برای اجرا وجود ندارد، اما از زمان دقیق آن اطلاعی در دست نیست.

در مورد کالاهای اساسی، یارانه جبرانی مردم پس از اصلاحات چقدر خواهد بود؟

قربانی: دو حالت وجود دارد، اولی پرداخت نقدی است و مرحله بعدی به صورت کالا خواهد بود.

چه کالاهایی باید به مردم داده شود؟

قربانی: کالاهایی مانند روغن، تخم مرغ، شیر و مرغ که اکنون یارانه دارند در سبد مردم قرار دارند.

اخیراً یارانه آرد صنعتی لغو شد و ماکارونی گران شد، آیا تفاوتی خواهد داشت؟

قربانی: بله، برای این منظور باید یارانه های جبرانی در همان بسته ای که به مردم داده می شود، داده و محاسبه شود.

یارانه پاستا چقدر خواهد بود؟

قربانی: عدد زیادی نیست، محاسبه می شود سرانه مصرف ماکارونی در کشور چقدر است و بر اساس این میزان یارانه پرداخت می شود. میزان مصرف ماکارونی در کشور 17 کیلوگرم در سال است که در مناطق شهری 71 هزار تن در سال و در مناطق روستایی 69 هزار تن برای این محصول است که این یارانه نیز بر این اساس پرداخت می شود.

چگونه دولت بلافاصله تصمیم به اجرای چنین طرحی گرفت؟ چون قبل از آن یارانه به خود کالا تعلق می گیرد. این تغییر کالای انسانی چه تأثیری بر تولید و رفاه انسان می‌تواند داشته باشد؟

قربانی: ارز 4200 تومانی که باید در سال 97 به مردم پرداخت می شد دنبال هدف گذاری بود. زمانی که این یارانه به کالاها داده شد، قرار بود از افزایش محصولات کشاورزی و رونق تولید داخلی جلوگیری شود، اما همه اینها از مسیر خود منحرف شد و به اهداف خود نرسید و همه اینها منجر به کاهش سرمایه گذاری در بخش کشاورزی شد. .

312 هزار میلیارد تن فولاد در سال 1400 کالای اساسی محسوب می شد در حالی که اعتبارات فنی ما تنها 5 هزار میلیارد تن است.

همه اینها منجر به کاهش شدید بهره وری کشاورزی شده است. سطح زیر کشت دانه های روغنی به حداقل رسیده و تولید روغن سویا که در چند سال اخیر به 130 هزار هکتار رسیده است، اکنون به 26 هزار هکتار رسیده است.

  پناهندگی دو ملی پوش بدنساز؛ علیرضا پیری و امیر گلم زادگان کجا رفتند؟

نکته دیگر این بود که پرداخت یارانه بخش متوسط ​​به شرکت های دانش بنیان و موفقیت آنها در بخش کشاورزی عقیم شد و بسیاری از طرح های خودکفایی متوقف شد. ما اکنون خط گندم خودکفا نداریم و مافیا به ویژه در بخش نفت رشد کرده است. آنها ترجیح دادند با ارز 4200 حجمی مرتب واردات داشته باشند و تولیدات داخلی را فلج کنند. تغییر کاربری اراضی در بخش کشاورزی

آیا خروج ارز از کشور صورت گرفت؟

قربانی: بله، تصور کنید که دولت بین 550 تا 600 دلار به ازای هر تن گندم از کشورهای دیگر وارد می کند، اما کارخانه ها آن را به ازای هر تن 500 دلار به ماکارونی تبدیل می کنند، یعنی شاهد “صادرات یارانه ای” بودیم و به اقتصاد لطمه زیادی می زند. طبق آمار گمرک سالانه 250 هزار تن صادرات ماکارونی از کشور داشتیم.

طبق بررسی های انجام شده با روش پرداخت قبلی، روزانه 1000 میلیارد تن یارانه به طرق مختلف از قاچاق گرفته تا یارانه صادراتی از کشور صادر می شود.

بر اساس برخی آمارها بیش از 5 درصد جمعیت کشور را شهروندان کشورهای دیگر تشکیل می دهند، آیا می توانند از یارانه کشور استفاده کنند؟

قربانی: اما آنها در کشور ما هستند و نمی‌توان گفت نان نمی‌دهیم، اما جزییات بیشتری که ممکن است از همان یارانه به مردم داخل سود ببرند یا نکنند، باید در پست‌های بالاتر کشور تصمیم‌گیری شود.

یارانه ها در سایر کشورها چگونه پرداخت می شود؟

قربانی: در کشورهای اروپایی و آمریکایی یارانه به بخش تولید تزریق می شود و موفق هم شده اند، اما در سیستم ما تقریباً یارانه به بخش متوسط ​​داده می شود و اکنون به بخش نهایی یعنی مردم.

چرا به بخش تولید یارانه نمی دهید؟

قربانی: این کار عالی پیش می رود، اما در سیستم فعلی ما مشکلاتی ایجاد می کند و از طرف دیگر با توجه به تجربه قبلی ما در یارانه دادن به مردم، موفق بوده است. دولت این روش را انتخاب کرده است، شاید دلیل دیگر این باشد که اجرای این طرح آسان‌تر است و پیچیدگی‌های خاصی که ممکن است در بخش تولید وجود داشته باشد را ندارد.

چقدر مطمئن هستید که با اجرای این طرح همه مشکلاتی که در بخش کشاورزی ذکر می کنید به حالت عادی بازگردد؟

قربانی: من مطمئن هستم که اجرای این طرح در بخش کشاورزی باعث افزایش سودآوری و رغبت کشاورزان به تولید خواهد شد. وقتی کشاورز مطمئن باشد که محصول خود را با قیمت مناسب در بازار به فروش می رساند، قطعا سرمایه گذاری خود را افزایش می دهد و سرمایه گذاران دیگری نیز به آن اضافه می شوند و طبیعی است که در کشوری که تولید به اندازه کافی است، رفاه حال مردم باشد. بودن افزایش خواهد یافت و قیمت ها کاهش می یابد.

دیدگاهتان را بنویسید