صفحه نمایش LHP نشکن، انقلاب بزرگ در دنیای دیجیتال

فرادید| فناوری تلفن‌های هوشمند در سال‌های اخیر به سرعت بهبود یافته است و عمر باتری بیشتر، عملکرد بهتر و قابلیت عکس‌برداری بهتر را به ما می‌دهد، اما تلفن‌های همراه هنوز هم صفحه‌نمایش‌هایی دارند که پس از ضربه خوردن یا افتادن تمایل به ترکیدن دارند.

به گزارش فرادید; دانشمندان در ساخت نمایشگرهای پراکسید سرب (LHP) پیشرفت‌های دلگرم‌کننده‌ای داشته‌اند که روشنایی و وضوح با کیفیت بالا و همچنین استحکام عالی را ارائه می‌کنند و می‌توانند در تلفن‌ها، تلویزیون‌ها و لپ‌تاپ‌های آینده استفاده شوند.

در حالی که مدت‌ها ثابت شده است که مواد مبتنی بر نانوکریستال اساس نمایشگرها هستند، اما به نور، گرما و آب بسیار حساس هستند. در حال حاضر، تنها به عنوان یک فناوری نمایشگر در فضای کمیاب یک آزمایشگاه کار می کند.

نه تنها این، بلکه تمایل به انتشار یون های فلزی سمی دارد که برای محصولات الکترونیکی مصرفی ایده آل نیستند. تحقیقات اخیر روی نمایشگرهای LHP بسیاری از این مشکلات را با جذب مواد LHP در شیشه حل می کند.

صفحه نمایش LHP نشکن، انقلاب بزرگ در دنیای دیجیتال

تیمی از مهندسان شیمی و دانشمندان مواد فرآیندی را برای بسته‌بندی یا پیوند نانوکریستال‌ها در شیشه متخلخل ایجاد کرده‌اند. این فرآیند برای تثبیت مواد، افزایش کارایی آن و جلوگیری از انتشار یون های سمی از مواد کلیدی است.

اگر می دانید که مواد پروسکایتی نانوکریستالی نیز پنل های خورشیدی درجه یک و نسل بعدی محسوب می شوند، یک نکته مثبت وجود دارد. نه تنها می تواند به عنوان یک نمایشگر کار کند، بلکه می تواند برای تبدیل نور خورشید به برق نیز استفاده شود.

محققان در یک مطالعه جدید گفتند که نمونه اولیه محصول نهایی در مواجهه با گرما، نور، هوا و رطوبت “پایداری بالایی” از خود نشان داد و توانست 80 درصد روشنایی خود را پس از 10000 ساعت غوطه ور شدن در آب حفظ کند.

  زلنسکی: روسیه عامل بحران فعلی کمبود مواد غذایی در جهان است

اینجا ما هنوز در مرحله اولیه هستیم. سال ها طول می کشد تا این فناوری برای ساخت صفحه نمایش بر روی گوشی های نشکن آماده شود، اما علم چندین گام مهم به جلو برداشته است.

در حال حاضر، نمایشگرهای LED QLED یا نقطه کوانتومی بهترین عملکرد نمایشگر و عملکرد تصویر هستند. این تحقیق به ما اجازه می دهد تا با ارائه کیفیت و قدرت تصویر خیره کننده، این فناوری نانو کریستالی را بهبود بخشیم.

دانشمندان مواد همچنان به پیشرفت های بزرگ در فناوری نمایشگر ادامه می دهند، حتی اگر فاصله زمانی بین اثبات مفهوم آزمایشگاهی و محصول نهایی قابل توجه باشد.

صفحه نمایش LHP نشکن، انقلاب بزرگ در دنیای دیجیتال

دانشمندان علاوه بر توسعه صفحه‌نمایش‌هایی که در وهله اول نمی‌توانند ترکیدن کنند، در حال توسعه فناوری صفحه‌نمایش نیز هستند که در صورت شکستن می‌توان آن را بهبود بخشید. با این حال، هنوز هم زمان می برد تا مواد رشد کنند و به تولید انبوه برسند.

تحقیقات توصیف شده در این مطالعه جدید باید از تمام جنبه های تحقیقات پروسکایت استفاده کند – نه تنها برای استفاده از آن در نمایشگرهای الکترونیکی، بلکه برای پایدارتر و کاربردی تر کردن آن به عنوان بخشی از پنل خورشیدی.

به گفته دانشمندان، نه تنها می‌توانیم این نانوکریستال‌ها را قوی‌تر کنیم، بلکه می‌توانیم خواص نوری الکترونیکی آنها را با بازده نور بسیار خوب و LEDهای سفید بسیار خوب تنظیم کنیم.

این کشف نسل جدیدی از کامپوزیت های شیشه ای نانوکریستالی را برای تبدیل و کاتالیز انرژی باز می کند.

منبع: ScienceAlert

دیدگاهتان را بنویسید