صعود بورس به کانال جدید؟!

شروین شهریاری| بورس در هفته گذشته شاهد واکنش مثبت به تصمیمات جدید یارانه ای دولت بود، به طوری که با افزایش 2.3 درصدی شاخص کل و 3.8 درصدی شاخص هم وزن، بازدهی این دو متغیر به ترتیب به 14 و 26 درصد رسید. از ابتدای سال.

ارزش معاملات اما به عنوان مهمترین متغیر حامی روند صعودی همچنان در کانال 60 هزار میلیارد تنی سرگردان است و نمی تواند راه خود را به کانال های بالاتر باز کند. بهبود عملکرد نسبی شاخص وزنی نسبت به شاخص کل، با توجه به استنادات تاریخی، نشان دهنده تجدید علاقه مردم واقعی به بازار است که شجاعت بیشتری برای انجام معاملات پرخطر و حرکت به سمت سهام کوچکتر دارند.

این در حالی است که خبر حذف ارز 4200 تومانی معاملات عمده و گروه های وابسته به کالاهای اساسی را تحت الشعاع خود قرار داده و شاهد صف خرید و افزایش گسترده قیمت ها هستیم. همزمان با افزایش انتظارات تورمی، بازار ارز نیز در نوسان است.

آیا بورس برای صعود به کانال جدید آماده است؟

از منظر گرافیکی، شاخص کل و نرخ دلار در محدوده حساس فنی قرار دارند و تحلیلگران گرافیکی گذر این دو متغیر از دو کانال 1.5 میلیون واحدی و 30 هزار تنی را مبنایی برای صعود به بالاتر ارزیابی می‌کنند. محدوده ها

سکه دو طرفه در انبار کالا

بررسی شاخص بازدهی دو صنعت کشاورزی و غذایی (بدون احتساب شکر و شکر) نشان می‌دهد که از ابتدای سال تا پایان هفته گذشته بازدهی این دو صنعت 38 درصد بوده است که فاصله زیادی با عملکرد این دو صنعت دارد. شاخص برای مدت مشابه (14 درصد). اطلاعات دقیقی در مورد نحوه ارزش گذاری محصولات و میزان افزایش هزینه های تولید هنوز در دسترس نیست.

  پرسپولیس برای قهرمانی تسلیم نمی شود

سرمایه گذاران واقعی با تلقی مثبت از نتایج این توسعه بر خرید سهام این گروه ها متمرکز شدند. استدلال کلی خریداران این است که اگر درآمد فروش و هزینه های شرکت با یک نرخ رشد کنند، سود شرکت ها افزایش می یابد، حتی اگر حاشیه سود ثابت باشد.

علاوه بر این، موجودی مواد اولیه ارزان قیمت و محصولات نیمه تمام، عامل مساعد دیگری برای کسب سود بی نظیر از فروش محصولات نهایی با قیمت های جدید است. از سوی دیگر با توجه به ریسک های موجود می توان به تقویت قیمت گذاری محصولات پس از آزادسازی، نظارت بر انبارهای شرکت ها و کاهش تقاضای مصرف کننده اشاره کرد.

علاوه بر این، نگرانی دیگر، ارزش گذاری فعلی سهام اکثر شرکت های این صنعت است که با نسبت های غیرعادی، چند برابر کل درآمد فروش معامله می شوند، که نشان دهنده انتظارات بالا برای چشم انداز سودآوری آینده است.

با توجه به تمرکز سرمایه گذاران واقعی در این سهام و افزایش گسترده قیمت ها، این خطر وجود دارد که پس از فروکش کردن هیجانات، در صورت برآورده نشدن انتظارات، این سهام معکوس شوند. وضعیتی که پیش از این در سقوط شدید سهام خرد و زیان سرمایه گذاران خرد پس از ترکیدن حباب در سال 1999 تجربه شده بود.

کاهش انتظارات تورمی و سیاست‌های کاهشی

رفتار بورس اوراق بهادار تهران در سه سال گذشته بیش از هر عامل دیگری مطابق با انتظارات تورمی بوده است. در شرایطی که چشم‌انداز تحریم‌ها و کسری بودجه دولت تشدید شده، قیمت سهام رو به افزایش است و هر زمان که چشم‌انداز به نتیجه رسیدن مذاکرات با اتکای کمتر به کسری استقراض بانک مرکزی بیشتر می‌شود، شاخص بورس نیز در حرکت است. انجام دادن.

  واکنش سوروس صحت به حذف از «کتاب باز»

دو نمونه از دوره های اخیر چنین رفتاری، یکی مربوط به پاییز تا نیمه زمستان است که احتمال توافق و سیاست های انقباضی را افزایش می دهد، بورس در مسیر اصلاح قرار می گیرد و دوم با طولانی شدن مذاکرات در مورد یکی. دست و انجام سیاست نسبتا انبساطی. پول در قالب تزریق پایه پولی در شبکه بانکی، شاخص کل از اواخر بهمن ماه حدود 30 درصد افزایش یافته است.

نرخ دلار نیز رفتاری مشابه داشت و هفته گذشته همراه با تاثیر این دو عامل از کانال 29 هزار تنی بازار آزاد عبور کرد.

همین عوامل را می توان برای هدایت مسیر آینده بازار سهام و ارز تحلیل کرد. در مورد تحولات سیاسی، با نزدیک شدن به نشست سه ماهه آژانس در ماه آینده، به نظر می رسد اقدامات دیپلماتیک برای حل این موضوع با دیدار نمایندگان سیاسی تشدید شده است. از منظر سیاست پولی نیز نشانه هایی از چرخش مجدد فرمان توسط بانک مرکزی مشاهده می شود.

در این راستا حجم عملیات هفتگی خرید اوراق بدهی دولت از بانک ها با 10 میلیارد تن کاهش نسبت به پایان فروردین به 87 میلیارد تن رسیده است. در عین حال روند نزولی بازده اوراق دولتی در میانه کانال 22 درصد ادامه دارد.

بنابراین، اگر انقباض نسبی اخیر با چشم‌انداز مثبتی برای توسعه سیاست خارجی همراه باشد، می‌توان انتظار تعلیق یا تعدیل کلی قیمت سهام و ارز را داشت. از سوی دیگر، ادامه وضعیت مبهم لغو تحریم‌ها با در نظر گرفتن سیاست انبساط پولی، پتانسیل افزایش انتظارات تورمی و حمایت از موج صعودی قیمت دارایی‌ها را در بر می‌گیرد.

  بانک گردشگری بالغ بر 1300 میلیارد ریال وام ازدواج را بازپرداخت کرده است

قوز بالا قوز چین در بازار جهانی؟

در حالی که بازارهای جهانی با اثرات منفی رویکرد کاهش فدرال رزرو آمریکا دست و پنجه نرم می کنند، بانک خلق چین نیز در یک جنون است، به طوری که یوان روزانه در برابر دلار کاهش می یابد و در 18 ماه آینده حدود 60 درصد به پایین یوان خود می رسد. اما با توجه به ذخایر بین المللی و امکان حفاظت از یوان، این امکان برای موسسه وجود داشت که از این اقدام خودداری کند.

بنابراین تصمیم سیاسی چین باید در قالب برنامه ریزی برای مقابله با اثرات منفی رشد جهانی دلار، از جمله حفظ رقابت پذیری صادرکنندگان، تفسیر شود. در عین حال، آخرین آمار تراز تجاری چین در سه ماهه اول سال 2222 نشان می دهد که تقریباً تمام رشد اقتصادی اژدهای زرد به دلیل خالص صادرات در آن دوره بوده است.

این تحولات برای بازارهای جهانی قابل توجه است، زیرا کاهش ارزش یوان از نظر تاریخی با تضعیف قدرت نسبی بزرگترین واردکننده مواد خام و انرژی جهان همزمان بوده و تأثیر کلی منفی بر قیمت کالاها داشته است. این وضعیت همراه با کاهش شرایط دلار، خطر رکود در اقتصاد جهانی را نشان می دهد که پیامدهای آن در صورت تحقق، می تواند برای بورس های کالایی از جمله بورس ایران نامطلوب تلقی شود.

دیدگاهتان را بنویسید