صاحبان خودروهای لوکس منتظر پیامک «مالیات» هستند!

مالیات خودروهای لوکس یکی از تعهدات قانونی دولت در بودجه 1400 بود که هنوز اجرایی نشده است. مقامات اخیرا به دارندگان چنین خودروهایی هشدار داده اند که منتظر پیامک باشند. اما آیا مالیات خودروهای لوکس شامل تعداد کل خودروهای هر خانواده می شود؟

رئیس مرکز تشریفات مالیاتی سازمان مالیاتی گفت: مردم می توانند از امروز دوشنبه 26 دی ماه با مراجعه به سایت my.tak.gov.ir از میزان مالیات پرداختی خودروهای خود دیدن کنند و باید تا در پایان ماه فوریه مالیات خود را پرداخت کنند.

علی رستم پور در یک برنامه تلویزیونی با بیان اینکه قانونگذار در این زمینه خودروهای گران قیمت را در نظر نمی گیرد، توضیح داد: برنامه ریزی انجام شده در این اقدام، ارزش واقعی خودرو را محاسبه می کند. به این معنی که اگر فرد و افراد زیر 18 سال خودرو داشته باشند، ارزش کل خودرو در صورتی که بیش از یک میلیارد تن باشد مشمول مالیات می شود.

به گفته وی، دولت هر ساله ارزش خودروهای وارداتی و داخلی را بر اساس سه محور مالیات نقل و انتقال، عوارض شماره گذاری و عوارض سالانه محاسبه می کند و مبنای محاسبه مالیات، مجموعه قیمت خودرو با احتساب سال ساخت است. .

رئیس مرکز تشریفات مالیاتی سازمان امور مالیاتی تاکید کرد: مالیات های اعلامی در فضای مجازی نادرست است و مردم نگران آن نباشند و هیچ گاه مالیات بر اساس قیمت خودروهای بازار محاسبه نمی شود.

به گفته رستم پور، مبنای محاسبه این است که خودروی بالای یک میلیارد تا یک میلیارد و نیم و بر اساس پله و خودرو بالای 4 میلیارد در مجموع 4 درصد مالیات می گیرد.

  غربی ها با پدیده سگ های ولگرد چگونه برخورد می کنند؟ + تصاویر

وی افزود: در صورت عدم پرداخت مالیات خودرو توسط افراد، سازمان مالیاتی موظف به اخذ مالیات از طریق عملیات اجرایی است.

صاحبان خودرو منتظر پیامک هستند

دیوید منظور، رئیس سازمان امور مالیاتی اخیرا از جمع آوری اطلاعات 17.5 میلیون خودرو و دو کابین خبر داده و گفته است که 550 هزار دستگاه از آنها مشمول مالیات شده است. وی افزود: برای مالکان این خودروها پیامک ارسال می شود و در صورت عدم پرداخت مالیات باید بلافاصله در زمان نقل و انتقال مالیات را پرداخت کنند.

جدولی که رد شد

پس از اظهارات این مقام مسئول، رسانه ها جدولی را منتشر کردند که نشان می دهد خودروهای مختلف با توجه به بازه قیمتی آنها چقدر باید مالیات بگیرند.

گرچه توده ها واکنش های زیادی را برانگیخت، اما روز بعد تکذیب شد. سازمان امور مالیاتی در واکنش به انتشار اطلاعات مالیات خودروهای لوکس اعلام کرد: جداول و مقادیر اظهاری منتشر شده در فضای مجازی مورد تایید این سازمان نبوده و فاقد اعتبار است.

این اطلاعیه ارقام نهایی را برای انتشار در سایت سازمان آماده کرد.

سازمان امور مالیاتی تاکید کرد: تعیین مالیات مالکان خودرو بر اساس ارزش کل خودرو برای هر خودرو انفرادی و برای هر خودرو است و در مهلت قانونی از طریق درگاه الکترونیکی سازمان به هر یک از مالکان ابلاغ خواهد شد.

منبع: تجارت نیوز

دیدگاهتان را بنویسید