شیوع بیماری های گوارشی در کشور

“بیماری ریفلاکس معده” یا بازگشت اسید معده به مری؛ این یک اختلال شایع گوارشی است که باعث علائم دردناک رایج مانند سوزش سر دل یا ریفلاکس اسید می شود. همچنین می تواند با علائم غیرعادی مانند سرفه، آسم، درد قفسه سینه و خستگی تظاهر کند. رفلاکس اسید مداوم می تواند عوارض جانبی شدیدتری ایجاد کند.

GERD با عوامل خطر مختلف مانند داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی، غذاها و نوشیدنی های خاص، سیگار کشیدن، سابقه خانوادگی، شاخص توده بدنی بالا، فعالیت بدنی، نمک یا مصرف ترشیجات همراه با غذا و فست فود؛ متصل هستند. این عوامل خطر عمدتاً به سبک زندگی بیمار مربوط می شود.

مطالعات نشان می دهد که سن، جنسیت، بارداری و تنوع جغرافیایی نیز با رفلاکس معده مرتبط هستند. علاوه بر این، برخی از مطالعات نشان می دهد که شکستگی های مهره یا مشکلات ستون فقرات ممکن است به ریفلاکس کمک کنند. در مطالعات ایرانی استفاده از داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی و استفاده از ترشی و سیگار; آنها به عنوان عوامل مضر تر پیشنهاد می شوند.

بررسی سیستماتیک مطالعات نشان داده است که میزان بروز GERD در دهه های اخیر افزایش یافته است و در صورت ادامه این روند می تواند به سرعت عوارض جدی GERD را افزایش داده، کیفیت زندگی بیمار را تحت تاثیر قرار دهد و هزینه سیستم های بهداشتی را افزایش دهد. دادن.

مطالعات متعددی به بررسی شیوع GERB در میان جمعیت ایران پرداخته است. اما شواهد آنها متناقض است. به همین دلیل بررسی سیستماتیک تمامی اسناد و مطالعات و ترکیب نتایج آنها می تواند تصویر کامل تری از ابعاد این بیماری در جامعه ایرانی به دست دهد.

  بزرگترین کهکشان جهان را کشف کنید

یکی از اهداف اصلی مطالعات متاآنالیز یا متاآنالیز که ترکیبی از مطالعات مختلف است، کاهش اختلاف بین پارامترها به دلیل افزایش تعداد مطالعاتی است که در فرآیند تحلیل گنجانده شده است. یکی دیگر از اهداف مهم این مطالعات پرداختن به تناقضات در نتایج و علل آن است.

بر این اساس، محققان یک متاآنالیز سیستماتیک از اپیدمیولوژی و شیوع رفلاکس معده در ایران انجام دادند. برای انجام این مطالعه، محققان تمامی مقالات و منابع منتشر شده تا ژوئن 2009 در پایگاه های داخلی و خارجی را بررسی و یافته های آنها را ارزیابی کردند.

نتایج این مطالعه نشان می دهد که شیوع روزانه، هفتگی، ماهانه و کل شیوع GERB در جمعیت ایران به ترتیب 64/5 درصد، 5/12 درصد، 62/18 درصد و 07/43 درصد است. در یک بررسی سیستماتیک در سال 2014، توزیع هفتگی GERB; در آمریکای شمالی 18.1 تا 27.8 درصد، در آمریکای جنوبی 23.0 درصد، در اروپا 8.8 تا 25.9 درصد، در شرق آسیا 2.5 تا 7.8 درصد، در خاورمیانه 8.7 به 33 این 1.1 درصد است، در مقایسه با 11.6 درصد در استرالیا.

در این مطالعه؛ میزان اسیدیته روزانه، هفتگی، ماهانه و کل میزان اسیدیته در جمعیت ایران به ترتیب 2.46، 9.52، ​​8.19 درصد و 23.20 درصد است. همچنین شیوع روزانه، هفتگی، ماهانه و کل رفلاکس اسید معده در جمعیت ایران به ترتیب 4، 9.79، 13.76 و 36.53 درصد است.

طبق این مطالعات؛ شیوع بیماری رفلاکس معده به مری، رفلاکس غذا و سوزش سر دل در ایران بالا است و تخمین زده می شود که بیشتر از آمار سایر کشورها باشد.

  قیمت بیت کوین، امروز 14/09/1400

به گفته محققان این مطالعه؛ محدودیت های متعددی برای این مطالعه وجود دارد، بنابراین تفسیر نتایج باید با احتیاط انجام شود. پرسشنامه ها فقط شامل علائم اصلی و رایج بیماری ریفلاکس معده به مری مانند سوزش سر دل و ریفلاکس اسید معده بود، اما سایر علائم ارزیابی نشد.

به گفته محققان؛ نتایج به‌دست‌آمده اطلاعات جامع و مفیدی در مورد اپیدمیولوژی GERB در ایران در اختیار سیاستمداران و ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی قرار می‌دهد.

نتایج این مطالعه؛ نشان دهنده شیوع بالای GERD در ایران است، بنابراین اقدامات موثر در عوامل مرتبط با GERD مانند سبک زندگی. این می تواند یکی از سیاست های سلامت ایران باشد.

در انجام این پژوهش؛ محمد کریمیان، حسن نورمحمدی، مجید سلامتی، محمدرضا حافظی احمدی و میلاد اعظمی; پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی ایلام به همراه فاطمه کاظمی از دانشگاه علوم پزشکی قزوین با هم شرکت کردند.

نتایج این مطالعه در مجله BMC Gastroenterology به عنوان یک مقاله علمی با عنوان «اپیدمیولوژی بیماری رفلاکس معده در ایران: مرور سیستماتیک و متاآنالیز» منتشر شد.

دیدگاهتان را بنویسید