شیر کم چرب بخورید، ۲ برابر بیشتر از دست بدهید!

محققان دریافته اند که نوشیدن یک وعده شیر کم چرب در روز می تواند به کاهش وزن دو برابری کمک کند.

این نوشیدنی سالم با نصف شدن چربی و کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 مرتبط است.مواد مغذی حیاتی شیر شامل کلسیم و ویتامین D است که هر دو با کاهش وزن مرتبط هستند.

حدود 50 درصد از افراد با کمبود ویتامین D و حدود 50 درصد از افراد دارای اضافه وزن دچار کمبود کلسیم هستند. سطوح پایین کلسیم می تواند مغز را مجبور به افزایش مصرف غذا برای دریافت بیشتر این ماده معدنی کند.

شیر همچنین می تواند از دیابت نوع 2 و سندرم متابولیک محافظت کند. سندرم متابولیک مجموعه ای از مشکلات است که شامل چربی اضافی شکم، فشار خون بالا و کلسترول پایین است. شیر همچنین می تواند سطح انسولین (هورمونی که به کنترل قند خون کمک می کند) بین وعده های غذایی کاهش دهد.

دکتر مایکل یافا، سرپرست تیم تحقیق، می‌گوید: «یافته‌های ما نشان می‌دهد که کودکان چاق که حداقل مقدار توصیه شده روزانه شیر را مصرف می‌کنند، ممکن است کنترل بهتری بر قند خود داشته باشند، که ممکن است به پیشگیری از سندرم متابولیک کمک کند، اما مشکل اینجاست.» مطالعه نشان می دهد که از هر 10 شرکت کننده فقط یک نفر مقدار توصیه شده شیر را مصرف می کند.

این مطالعه شامل 353 کودک بود که به مدت 2 سال تحت نظر بودند. در این مطالعه، شیر مصرفی شرکت کنندگان همراه با قند خون و سایر معیارهای کلیدی مورد ارزیابی قرار گرفت. نتایج نشان می دهد که نوشیدن 2 لیوان شیر در روز (حدود یک لیوان) به کاهش سطح انسولین کمک می کند، هورمونی که به تثبیت سطح قند خون کمک می کند و سطوح بالاتر با دیابت نوع 2 مرتبط است.

  مومنی رئیس ایرانول: با طرح های نوآورانه و دانش بنیان به دنبال رفع موانع تولید هستیم.

پروفسور مونا عیسی، محقق دیگر گفت: “ارتباط بین نوشیدنی های شیرین و چاقی دوران کودکی به خوبی ثابت شده است و کمبود ویتامین D نیز با آن مرتبط است.” در مقابل، از منظر پیشگیرانه، نتایج این مطالعه نشان می دهد که مصرف شیر نه تنها بی خطر است، بلکه می تواند از سندرم متابولیک نیز پیشگیری کند.

حداقل دو مطالعه قبلی شیر را با دو برابر وزن مرتبط دانسته اند.

دیدگاهتان را بنویسید