شیر بخوریم یا نه؟

419520 713 خبر مرکزی

فرادید| نسل به نسل به ما می گویند شیر استخوان ها را تقویت می کند. اما آیا علم چنین چیزی را تایید می کند؟

به چند نفر از ما در دوران کودکی گفته شده که برای قوی‌تر شدن شیر بنوشیم؟

بر اساس گزارش ها فرادید به نقل از بی بی سیبی دلیل نیست که فرض کنیم شیر باعث تقویت استخوان ها می شود. شیر سرشار از کلسیم است. نشان داده شده است که کلسیم تراکم مواد معدنی استخوان را افزایش می دهد.

اما چگونه می توان ثابت کرد که مصرف زیاد شیر باعث می شود استخوان های سالم تری داشته باشند؟

ایده آل ترین شکل این مطالعه، داشتن دو گروه بزرگ از مردم است که یکی از آنها دهه ها شیر مصرف کرده و گروه دیگر جایگزین های شیر مصرف کرده اند. سپس تأثیر مصرف شیر و جایگزین‌های آن را بر تراکم استخوان این افراد به‌طور تصادفی بررسی می‌کنیم. واضح است که چنین تحقیقی در عمل بسیار دشوار است.

کار دیگری که می‌توانیم بجای آن انجام دهیم این است که از هزاران نفر بپرسیم که در طول سال‌ها چقدر شیر مصرف کرده‌اند و سپس آنها را برای حداقل یک دهه دنبال کنیم و ببینیم آیا افرادی که به طور منظم شیر مصرف کرده‌اند در طول زندگی‌شان شیر کمتری مصرف کرده‌اند یا خیر. استخوان شکسته؟

این مطالعه ای است که در سال 1997 توسط دانشگاه هاروارد منتشر شد. 77000 پرستار زن به مدت 10 سال تحت نظر بوده اند.

محققان تفاوت معنی داری در تعداد شکستگی بازوها و لگن بین افرادی که یک یا کمتر از یک لیوان شیر در هفته می نوشند و افرادی که دو یا چند لیوان شیر در هفته می نوشند، پیدا نکردند.

  CNG گران می شود؟

هنگامی که محققان به طور مشابه مطالعه ای را بر روی 330000 مرد در حرفه سلامت انجام دادند، دوباره به این نتیجه رسیدند که مصرف شیر بر درصد شکستگی ها تأثیری ندارد.

آزمایشات کنترل تصادفی جیره های غنی شده با کلسیم نیز انجام شد. در سال 2015، تیمی از محققان نتایج 15 مطالعه انجام شده در این زمینه را بررسی، ترکیب و مجددا تجزیه و تحلیل کردند.

آنها به این نتیجه رسیدند که مصرف رژیم های غنی از کلسیم به مدت دو سال باعث افزایش تراکم مواد معدنی استخوان می شود، اما پس از آن زمان افزایش تراکم استخوان متوقف شد.

یکی از جایگزین های شیر مکمل های کلسیم است.

با توجه به نگرانی‌ها در مورد عوارض جانبی و خطرات استفاده طولانی‌مدت از مکمل‌های کلسیم، همان تیم داده‌های 51 کارآزمایی تصادفی‌سازی شده و کنترل‌شده را ترکیب کرد تا ارزیابی کند که آیا مزایای مصرف مکمل‌های کلسیم بر خطرات مصرف نکردن آنها بیشتر است یا خیر.

تیم مجدداً به این نتیجه رسیدند که افزایش استحکام استخوان پس از یک یا دو سال مصرف کلسیم متوقف می‌شود و مصرف کلسیم در سنین بالا می‌تواند کاهش تراکم مواد معدنی استخوان را کاهش دهد، اما این روند را متوقف نمی‌کند.

این بدان معناست که با مصرف مکمل های کلسیم درصد شکستگی استخوان اندکی کاهش می یابد.
این مطالعه در کشورهای مختلف انجام شد. در کشورهای مختلف، مصرف روزانه کلسیم طبق توصیه دانشمندان این کشورها متفاوت است.

به عنوان مثال، مصرف روزانه کلسیم در ایالات متحده دو برابر بیشتر از هند و بریتانیا است. در ایالات متحده به مردم توصیه می شود روزی سه لیوان شیر بنوشند.

  جنایت سوهانک چگونه اتفاق افتاد و چه بر سر قاتلان آمد؟
مطالعه ای در سال 2004 ارتباط بین شیر و استحکام استخوان را پیچیده تر از همیشه کرد. نتایج دو مطالعه بزرگ انجام شده در سوئد نشان می دهد که نوشیدن بیش از 3 لیوان شیر در روز نه تنها برای استخوان ها مفید نیست، بلکه می تواند مضر نیز باشد.

برای این مطالعه که در دانشگاه اوپسالا و موسسه Karolysenka انجام شد، از شرکت کنندگان پرسشنامه هایی برای تعیین میزان مصرف شیر در سال 1987 و سپس در سال 1997 پرسیده شد. سپس میزان مرگ و میر در سال 2010 مورد آزمایش قرار گرفت.

نتایج این آزمایش به مردم هشدار داد که مصرف یک لیوان شیر در روز با شکستگی بیشتر استخوان و مرگ زودرس همراه است.

اما قبل از اینکه شیر را کنار بگذارید به ادامه این مطلب توجه کنید.

در این مطالعه سوئدی، از شرکت کنندگان خواسته شد مصرف شیر را در سال های اخیر ارزیابی کنند که کار آسانی نیست. دشوار است بدانید که چه مقدار شیر با غلات، چای یا در حین پخت و پز مصرف کرده اید.

این مطالعه همچنین همان مشکل طولانی مدت همبستگی با علیت را به یاد می آورد.

ظاهراً، زنانی که می‌دانستند پوکی استخوان دارند، بیشتر از دیگران شیر می‌نوشیدند، به این امید که استخوان‌های خود را تقویت کنند. بنابراین، این مطالعه نشان نمی دهد که نوشیدن شیر باعث شکستگی بیشتر می شود. و برای پیچیده تر شدن موضوع باید بگوییم که تیم سوئدی به این نتیجه رسیدند که مصرف پنیر و ماست درصد شکستگی را کاهش می دهد.

محققان در این مطالعه به خوبی می‌دانستند که باید قبل از هر توصیه‌ای در مورد رژیم غذایی خود، مطالعه را تکرار کنند.

  تحقق شعار تولید دانش بنیان و ایجاد اشتغال در بانک ایران زمین

برخی دیگر پیشنهاد می کنند که شیر باید بر اساس نتایج این مطالعات بررسی شود.

بنابراین، تا زمانی که اطلاعات بیشتری در دسترس نیست، شواهد موجود را دنبال کنید، یعنی اگر شیر دوست دارید به نوشیدن ادامه دهید.

شیر مطمئناً فوایدی برای سلامت استخوان‌ها دارد، اما فواید آن ممکن است کوتاه‌تر از آنچه انتظار داشتید باشد.

همچنین بهتر است استحکام استخوان های خود را با روش های دیگری مانند ورزش و دریافت ویتامین D در رژیم غذایی روزانه یا از طریق نور خورشید یا مکمل ها بهبود بخشید.

دیدگاهتان را بنویسید