شکل گیری خودروهای وارداتی با شرایط

روند اختلاس خودروهای دپو شده در گمرک به ۱۲ هزار و ۲۶۱ دستگاه خودرو برمی‌گردد که در سال‌های اخیر وارد گمرکات و بنادر شده اما به دلیل تغییر سیاست‌های دولت و ممنوعیت واردات امکان ترخیص آن‌ها وجود نداشت. 10012 دستگاه عرضه و 2249 دستگاه باقی مانده است.

در دولت سیزدهم بار دیگر انتصاب این خودروها مطرح شد و گمرک گزارشی از وضعیت خودروهای رسوبی به وزارت اقتصاد ارائه کرد.

اخیراً بر اساس دستور رئیس جمهور مبنی بر نظارت دقیق بر تعیین تکلیف این خودروها، گمرک ایران پیش نویس مصوبه ترخیص خودروها برای لجن را تهیه و برای ارائه به دولت به وزارت اقتصاد ارائه کرد.

ثبت سفارش باید باز باشد

پیش نویس پیشنهادی برای تصویب هیات وزیران که توسط ارونقی، معاون فنی گمرک ایران به وزارت اقتصاد ارائه شده است، بر لزوم افتتاح ثبت قراردادهای خرید تعداد زیادی از این خودروها تاکید دارد. همانطور که گزارش شده، ثبت سفارش واردات خودروهایی که تا تاریخ 16 دی ماه 96 دارای قبض انبار برای گمرکات و مناطق ویژه و آزاد هستند، بدون انتقال ارز و از روی ارز متقاضی با ذکر منبع ارز بلامانع خواهد بود. به بانک مرکزی بنابراین کلیه ثبت سفارش های قبلی خودرو اعم از بانکی و غیر بانکی لغو خواهد شد.

خودروهایی که تا 16 دی ماه 96 دارای قبض انبار بوده و به صورت بانکی ارز ارائه شده اند نیز می توانند با پرداخت مابه التفاوت نرخ ارز دریافتی با نرخ سامانه نیما و با ثبت سفارش بانکی ترخیص شوند. .

سود تجارت 40 درصد مازاد برای تسویه

همچنین اعلام شده است که خودروهای بیش از 40 هزار دلار با محاسبه و پرداخت 40 درصد سود بازرگانی علاوه بر حق مشارکت قابل سفارش و ترخیص هستند.

  مبلغ قطعی یارانه 1401 اعلام شد

پاکسازی بیشتر از 2500 سی سی امکان پذیر نیست مگر اینکه …

در خودروهای با حجم موتور بالای 2500 سی سی با تاکید بر اینکه امکان ترخیص وجود ندارد استثنا قائل و برجسته می شود و دارای ثبت سفارش هستند از این موضوع مستثنی بوده و به وضوح امکان پذیر خواهد بود.

امکان ورود بالای 2500 سی سی در مناطق آزاد

در مناطق آزاد ترخیص خودروها بدون الزام به رعایت محدودیت حجم موتور 2500 سی سی صادر شده از سوی مناطق آزاد تا تاریخ 22 مرداد 1395 طبق مقررات مربوط برای شماره گذاری و تردد در محدوده مجاز انجام می شود. محدودیت در مناطق آزاد

ترخیص خودروها با اقدامات قانونی مشمول محدودیت زمانی نمی باشد

ضمن اینکه مهلت اعطای جایزه و ترخیص خودروهای رسوب گیر شش ماه تعیین شده است که شامل خودروهای دارای شکایت به موقع نمی شود. همانطور که در این پیش نویس آمده تشریفات گمرکی و ترخیص خودروهای دارای پرونده قضایی که رای قطعی منع تعقیب کیفری یا برائت آنها از سوی سازمان بازرسی صادر می شود مشمول مهلت ترخیص نبوده و طبق مقررات ترخیص می شود.

دیدگاهتان را بنویسید