شکست بازار جهانی؛ دلیل سقوط بورس

ریزش قیمت ها در بازار سهام در اولین روز معاملات این هفته ادامه یافت، بنابراین سلسله خروجی های مستمر پول واقعی از این بازار ادامه خواهد داشت.

در این روز 358 میلیارد تن از سرمایه گذاران واقعی بورس از چرخه معاملات بورس تهران خارج شدند و در شاخص بورس نیز با قرمز شدن نمادهای صنایع پتروشیمی و فولاد، شاهد افت 1.97 درصدی بودیم. در قیمت های میانگین موزون

زلزله بازار سهام جهانی

همه اینها در حالی اتفاق افتاد که قیمت دلار در بازار آزاد همچنان در کانال 29 هزار تنی در نوسان بود و آینده مبهم مذاکرات وین نیز برای انتظارات تورمی سخت بود. آن طور که می گویند دلیل اصلی کاهش قیمت سهام در بازار سهام طی یک روز گذشته، افت شدید قیمت ها در بازارهای جهانی است که به طور سنتی بر رویکرد فعالان خرد و کلان بورس تاثیر بسزایی داشته است.

کاهش 10 دلاری قیمت نفت خام در آخرین روز معاملاتی هفته گذشته به همراه تداوم تقاضای ضعیف در بازار فلزات اساسی به ویژه فولاد در حالی رخ داد که چشم انداز اقتصاد جهانی با معرفی نوع جدیدی از این فلز باز هم تاریک بود. ویروس کرونا جهت جدید رکود فعلی که در حال حاضر چین و ایالات متحده را تهدید می کند، تأثیر جدی بر کاهش تقاضای کل در اقتصاد جهانی در سال آینده خواهد داشت.

شکست بازار جهانی؛ دلیل سقوط بورس

حسام حسینی، کارشناس بازار سرمایه: سقوط روز گذشته بورس به دلیل منفی بودن بازار جهانی بود که نگرانی از موج جدید کرون آفریقا نیز وجود دارد.

از طرفی 60 درصد بازار ما کالا محور است و ریزش قیمت های جهانی منجر به منفی شدن ارزش سهام آنها شده است، اما دلیل منفی شدن بقیه بازارها موج منفی 60 درصدی است. از کالاها به سایرین سرایت کرده است.بازارها در نهایت شاهد کاهش چشمگیر بازار سهام باشند.

در روزهای فرسایشی و منفی، بازار معمولا به جای بالا رفتن به دنبال بهانه ای برای سقوط است. اگر به گذشته نگاه کنیم، می بینیم که در اوایل سال 1999، زمانی که موج اصلی کرونا در جهان جریان داشت و بازارهای جهانی در حال سقوط بودند، بازار ما در حال رشد است!

یعنی در حالی که قیمت های جهانی در حال کاهش بود، بازار ما رشد کرد و تنها بورس دنیا بودیم که در فروردین ماه بازدهی مثبت و قابل توجهی داشتیم.

به همین دلیل است که بازار در روزهای صعودی نگاهی به وضعیت قیمت های جهانی ندارد، بلکه در شرایط فرسایشی ماه های اخیر، بازار به دنبال بهانه ای برای کاهش است. این وضعیت به زودی در اخبار منفی از جمله کاهش قیمت های جهانی منعکس خواهد شد.

از سوی دیگر اگرچه روز گذشته نرخ ارز افزایش یافت اما تاثیری بر بازار نداشت اما قطعا قیمت دلار از جایی بر بازار تاثیر خواهد گذاشت. معمولا در رشد دلار این فاصله زمانی را داریم که دلار ابتدا رشد می کند و سپس بورس را با آن به حرکت در می آورد. البته این مختص بورس نیست و بازارهای دیگر را به حرکت در می آورد.

  همه چیز درباره روابط فوق اجتماعی

در حال حاضر بازار امیدوار است در جلسه بعدی تیم مذاکره کننده هسته ای برای گشایش ایجاد شود و دلار به قیمت های زیر 30 هزار تن برسد. 27000 جلد.

عبور دلار از بالای 30 هزار تن جایی است که همه بازارها را به خود جذب می کند. بازار ما با دلار همگرایی بیشتری دارد تا کالایی و تجربه نشان می دهد در روزهایی که دلار با سرعت رشد می کند، حتی اگر کالا منفی باشد، بازار سهام در حال افزایش است.

من بورس را بعد از عبور دلار از 30 هزار تن مثبت می بینم، در این صورت دلار همه بازارها را به حرکت در می آورد، اما در حال حاضر این امید وجود دارد که دلار به زیر 30 هزار تن برگردد و قیمت آن به 27 هزار تن برگردد، اما اگر از 30 هزار تن می گذرد، جای تعلل برای بازار نیست و بورس به آنجا می رود.

ابهامات مذاکرات هسته ای و بودجه 1401 دلیل فروپاشی بازار است

پیمان حدادی، کارشناس بازار سرمایه: افت شاخص امروز به عوامل متعددی بستگی دارد، اما دلیل اصلی افت دیروز بورس به کاهش قیمت های جهانی برمی گردد. این در حالی است که چند روزی است که کاهش قیمت ها در بورس مشاهده می شود و در این مدت شاخص کاهش یافته است.

در بازار کمبود خریدار بیشتر از افزایش فشار فروش مشکل ساز است و به همین دلیل قیمت سهام در حال کاهش است. حال این سوال پیش می آید که چرا خریدار در بازار وجود ندارد؟ پاسخ این سوال به ابهامات بازار برمی گردد.

اکنون ابهاماتی در تصمیم خریدار وجود دارد که او را از خرید باز داشته است.

از جمله آن بلاتکلیفی ها می توان به دور اول مذاکرات برجام در دولت جدید اشاره کرد که تا دو روز آینده آغاز می شود. موضوع بعدی بودجه 1401 است که به شدت فعالان بازار را نگران کرد که صنعت بورس از لایحه بودجه آسیب ببیند.

از سوی دیگر فعالان بازار نمی دانند دولت جدید چه میزان فروش اوراق قرضه را برای سال آینده در دستور کار خود خواهد داشت. علاوه بر این، عدم هماهنگی در تصمیم گیری های دولت مشکل ساز شده و فعالان بازار را سردرگم کرده است.

یکی از این ناهماهنگی ها و مصداق بارز آن موضوع قیمت گذاری خودرو بود که اعتماد مردم به بازار را بیش از پیش تضعیف کرد.

با توجه به همه این عوامل، به نظر می رسد بازار سهام در یکی دو هفته آینده با همان ارزش معاملات کوچک و کم و همچنین نوسانات منفی به کار خود ادامه دهد تا فضای شفاف تری از سوی هر دو هسته ای وین حاصل شود. گفتگوها و و از لایحه بودجه 1401.

  تنبیه بدنی دانش آموز 7 ساله در ایلام

همچنین لازم به ذکر است که ریسک پذیری در سایر بازارها نیز کاهش یافته است. البته در بازارهای دیگر اعم از خودرو، ارز، سکه و حتی ارزهای رمزنگاری شده افزایش قیمت داشته است اما بورس از این افزایش قیمت ها بهره نمی برد.

دلیل اصلی آن عدم اعتماد به این بازار است. به نظر می رسد برخی اقدامات از جمله لغو قیمت گذاری دستوری می تواند شرایط بورس را بهبود بخشد.

کاهش قیمت‌های جهانی در کنار سایر نااطمینانی‌های بازار تأثیر منفی داشت

مهدی فرازمند، کارشناس بازار سرمایه: دیروز تنها عاملی که با هفته گذشته تفاوت محسوسی داشت کاهش قیمت های جهانی بود که شاید ناشی از افت روز گذشته بورس باشد. شیوع نوع جدید کرونا در آفریقای جنوبی منجر به کاهش شدید قیمت نفت و فلزات اساسی و کاهش چشم‌انداز اقتصاد جهانی شده است. همچنین این احساس را تقویت می کند که دوباره وارد یک رکود جدید می شویم.

بیشتر این امر به دلیل کشف سویه جدیدی از ویروس است که تأثیر منفی بر چشم انداز اقتصاد جهانی داشته و منجر به فروپاشی همه بازارها شده است. این حتی بر نرخ بهره ایالات متحده نیز تأثیر گذاشت و آن را در وضعیت نامطمئنی قرار داد.

مجموع این عوامل منجر به کاهش نفت و فرآورده های فلزی و مشتقات شد، زیرا این کاهش ها تاثیر منفی بر بازار ما گذاشت و منجر به سقوط شاخص بورس شد، اما این امر باید همراه با سایر ابهامات اساسی انجام شود. بازار. ، قرار دادن. یکی از این ابهامات، اخبار منفی قطعی گاز صنعتی است.

علاوه بر این افزایش شدید دلار داریم که ریسک های اقتصادی را افزایش می دهد. از سوی دیگر با وجود وعده های مسئولان هنوز خبری از لغو قیمت گذاری دستوری نیست و بازار بر همان پایه های قدیمی به حرکت خود ادامه می دهد، بنابراین علیرغم اینکه اخبار مثبتی در بازار وجود ندارد، اینها ریسک های سیستمی بر بازار تاثیر منفی گذاشته است.

در اینجا باید به این نکته اشاره کرد که افزایش قیمت دلار تا زمانی که ترس از ریزش وجود نداشته باشد تاثیر مثبتی بر بازار خواهد داشت اما اکنون بازار در این زمینه کمی سردرگم است زیرا صحبت از مذاکره است. و نتیجه این مذاکرات نامشخص است.

برخی به مذاکرات خوشبین و برخی دیگر بدبین هستند، بنابراین وضعیت مذاکرات مبهم است و این ناخودآگاه تاثیر روانی دارد و این احساس ترس را ایجاد می کند که افزایش قیمت دلار موقتی باشد و بازار دلار دچار نوسان شود. باز هم می بینیم اگرچه افزایش قیمت دلار باید تاثیر مثبتی بر بازار داشته باشد، اما متاسفانه بازار در حال حاضر واکنش منفی نشان می دهد.

  پروژه های ارزشمند گروه مالی گردشگری و بانک گردشگری به تدریج به بهره برداری می رسد

یوسف امین داور، کارشناس بازار سرمایه: با توجه به حجم زیاد اخبار منفی، روز گذشته بازار ریزش چندانی نداشت و انتظار می رفت با این حجم از اخبار منفی، بازار ریزش شدیدتری داشته باشد و وضعیت بازار به مراتب بدتر شود. . در این مرحله عوامل داخلی و خارجی دست به دست هم داده اند تا اطمینان حاصل شود که وضعیت بازار چنین است و چنین رکودی را تجربه می کند.

از یک طرف گاز صنعتی را متوقف می کنند و این تاثیر بسیار منفی بر بازار دارد. قطع گاز در زمستان همیشه معمول بوده است، اما پاییز امسال صنعت گاز قطع شد و صنایع در این حوزه آسیب دیدند و وقتی صنایع آسیب ببینند، بازار واکنش منفی نشان می دهد. از طرفی هر چه مشکل آب بزرگتر باشد، جدی تر می شود که خود بسیار مشکل ساز است.

از طرفی تاج پرید و کل دنیا را تحت تاثیر قرار داد و خبر خوبی در این زمینه وجود ندارد که منجر به کاهش قیمت های جهانی می شود. سقوط بازارهای جهانی بر بورس ما نیز تاثیر منفی گذاشت و باعث افت شاخص کل بورس شد.

از سوی دیگر شنیده ها حاکی از آن است که می خواهند قیمت گاز فولاد را نیز سه برابر کنند. البته مشخص نیست این اتفاق بیفتد یا خیر، اما این خبر مطرح شد و همین خبر بازار را تحت تاثیر قرار داد. وقتی همه این فاکتورها را کنار هم بگذاریم، می بینیم که بازار خیلی بیشتر از دیروز نیاز به سقوط دارد.

البته شاید دلیل آن افزایش قیمت دلار باشد که مانع از افت بیشتر بورس شد. همه این اخبار در دو روز آمد. بنابراین رکود بازار غیر معمول نیست.

نمی توان گفت این وضعیت تا چه زمانی ادامه خواهد داشت، زیرا بازار جهانی بسیار هیجان انگیز است و تا دو روز دیگر شاهد افزایش قیمت نفت هستیم، بنابراین نمی توان گفت که این روند ادامه خواهد داشت، اما ابهامات موجود در بودجه و بازار وجود دارد. مذاکرات هنوز وجود دارد

پارامترهای مبهم بیش از حد در بازار وجود دارد و متاسفانه بازار نیز با ابهام بالایی نسبت به این پارامترها واکنش نشان می دهد.

بسیاری از پارامترهای ابهام به طور قابل توجهی دقت پیش بینی ها را کاهش می دهند، بنابراین نمی توان گفت این روند تا چه زمانی ادامه خواهد داشت، اما آنچه می توان گفت قطعی است. یعنی بازار در حال حاضر انگیزه ای برای رشد ندارد و در صورت بازگشت به همان کانال 1.4 میلیونی برمی گردد، یعنی تا زمانی که ابهامات برطرف نشده و انرژی مثبت وارد بازار شود، در همان محدوده باقی می ماند. بازار.

ارزش کل بورس اوراق بهادار تهران

دیدگاهتان را بنویسید