شکایت رسانه های فرانسوی از بن سلمان

امانوئل مکرون “امروز (پنجشنبه) رئیس جمهور فرانسه میزبان است” محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی برای گفت‌وگو در پاریس است و با این اقدام با انتقاداتی مواجه می‌شود که دعوت بن سلمان چهار سال پس از ترور جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی، به دستور بن سلمان بسیار نامناسب است.

کانال فرانس 24 در این رابطه می نویسد سفر بن سلمان به فرانسه آخرین گام در استقبال از ولیعهد عربستان در عرصه بین المللی تلقی می شود و پیش از آن جو بایدن رئیس جمهور آمریکا اوایل ماه جاری در ریاض با وی دیدار کرد.

بر اساس این گزارش، تامین انرژی یکی از موضوعاتی است که در نشست بن سلمان با نمایندگان در پاریس مطرح می شود، زیرا نگرانی های غرب از کمبود انرژی به دلیل جنگ در اوکراین افزایش یافته و موضوع هسته ای ایران از دیگر موضوعاتی است که در این نشست مطرح می شود. بن سلمان در مورد معامله با مقامات فرانسوی صحبت خواهد کرد.

بر اساس آن گزارش، محمد بن سلمان که به عنوان قهرمان اصلاحات اجتماعی و اقتصادی در کشوش معرفی می شود اما از نظر منتقدان یک ظالم قاتل است، پس از سفر به یونان برای گفتگو در مورد روابط دوجانبه و انرژی وارد فرانسه می شود.

    شکایت رسانه های فرانسوی از بن سلمان

اگنس کالامار، دبیرکل عفو بین‌الملل، به خبرگزاری فرانسه گفت که محمد بن سلمان مردی است که «هیچ مخالفتی را تحمل نمی‌کند» و ادامه داد: «من عمیقاً تحت تأثیر این سفر هستم زیرا این سفر برای جهان ما و جمال خاشقجی اهمیت دارد. و افرادی مانند او بله متاسفم.”

  زمستان دیگر سرد نیست

به گزارش فرانس 24، سفر بن سلمان به فرانسه اولین سفر وی به اتحادیه اروپا پس از ترور خاشقجی توسط عوامل سعودی در کنسولگری ریاض در استانبول در سال 2018 است. قتل خاشقجی جنایتی بود که تحقیقات سازمان ملل آن را “قتل فراقانونی” توصیف کرد. که عربستان سعودی مسئول آن است.

سازمان ملل همچنین گفت “شواهد معتبری” وجود دارد که تحقیقات بیشتر در مورد مسئولیت مقامات ارشد سعودی از جمله محمد بن سلمان را تضمین می کند.

سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا مشخص کرده‌اند که محمد بن سلمان عملیاتی را که منجر به قتل خاشقجی شد تایید کرده است، اما ریاض آن را رد می‌کند.

ترور خاشقجی نه تنها به دلیل حذف یک منتقد برجسته مورد انتقاد قرار گرفته است، بلکه نحوه فاجعه بار کشته شدن او خشم جامعه بین المللی را برانگیخته است.

در 2 اکتبر 2018، خاشقجی برای ورود به کنسولگری عربستان سعودی فریب خورد و بنا بر گزارش‌ها هک شد.

کالامار که در زمان ترور خاشقجی گزارشگر ویژه سازمان ملل در قتل های فراقانونی بود و به طور مستقل این موضوع را بررسی می کرد، گفت: سفر محمد بن سلمان به فرانسه و سفر جو بایدن به عربستان سعودی این واقعیت را تغییر نمی دهد که محمد بن سلمان او است. چیزی جز یک قاتل نیست.”

وی با انتقاد از «معیارهای متناقض» افزود که پذیرش محمد بن سلمان از سوی رهبران جهان «با توجه به اینکه بسیاری از آنها از ترور خاشقجی ابراز انزجار کرده‌اند و قول داده‌اند که دیگر محمد بن سلمان را به جامعه جهانی بازنگردانند». . تعجب آور است.”

  قیمت بیت کوین، امروز 14/01/01

فرانس 24 ادامه داد، با این حال، علیرغم نگرانی ها در مورد سابقه حقوق بشر عربستان سعودی، بسیاری از کشورهای غربی عربستان سعودی را به دلیل منابع انرژی ریاض، خرید تسلیحات و مخالفت سرسخت ریاض با ایران شریکی کلیدی می دانند.

بر اساس این گزارش، جنگ اوکراین ذخایر نفت و گاز عربستان را برای غرب بسیار مهم کرده است. کالامار ابراز نگرانی کرد که “ارزش ها در برابر نگرانی ها در مورد افزایش قیمت نفت در حال محو شدن هستند.”

رئیس جمهور فرانسه همچنین در دسامبر 2021 برای گفتگو با محمد بن سلمان به عربستان سعودی سفر کرد. جلسه ای که در آن زمان خشم بسیاری را برانگیخت.

گفت‌وگوهای مکرون و بن سلمان اواخر امروز حدود ساعت 18:30 به وقت گرینویچ (22:30 به وقت تهران) آغاز می‌شود و شامل یک شام کاری در کاخ الیزه می‌شود.

سفر بایدن به عربستان سعودی نیز انتقادهای زیادی را به دنبال داشت و بسیاری می گویند رئیس جمهور آمریکا به نام انرژی مشکلات حقوق بشر ریاض را نادیده گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید