شکار دختر 3 ساله به جای خرگوش!

در یک حادثه نادر پرنده شکاری به نام سارگپه، پرنده ای عقاب مانند به دختر سه ساله کرمانشاهی حمله کرد که توسط پدر این کودک شکار و پس از مدتی توسط کارشناسان محیط زیست کرمانشاه به زیستگاه اصلی رها شد.

سلین همان دختر کرمانشاهی است که جمعه گذشته مورد حمله سارگپه قرار گرفت، اما پرنده گرسنه به کهدان برخورد کرد، زیرا بر خلاف تصورش، سلین یک انسان بود نه خرگوش کوچک که از خوردن او ناله می کرد.

مجتبی نجفی، پدر سلین درباره روز حادثه گفت: ساعت حدود 18 روز جمعه بود که تصمیم گرفتیم به همراه خانواده به خانه برادرم برویم. من و همسرم و دخترم سوار ماشین شدیم. وقتی رسیدیم سلین با مادرش رفت پایین. بعد از پایین آمدن مادرش می خواست کیفش را بردارد که دخترم رفت وسط کوچه.

همین که به وسط کوچه رسیدم، از دور سارگپه را دیدم که آمد و با چنگال روی شانه های دخترم زد و رفت. پس از مدتی سارگپه برگشت. “من نگران سلامتی دخترم بودم و برایم مهم نبود که مجروح شوم، شیرجه هم زدم و با اینکه آرنجم آسیب دید، پرنده را گرفتم و به پارکینگ بردم تا کسی به آن حمله نکند. “

پدر سلین ادامه داد: چیزی که باعث شد سارگپه به دخترم حمله کند کلاه خرگوشی بود که بر سر داشت. روی کلاه دو منگوله سفید وجود دارد که او را شبیه یک خرگوش کوچک کرده است. سارگپه که فکر می کرد دخترم خرگوش است، به محض تکان دادن به او حمله کرد. “البته سلین هم ترسیده بود.”

  یک تراکتور به دنبال طلسم شدن مقابل پرسپولیس است

سلین با صدایی بسیار کودکانه به ما گفت: «وقتی او حمله کرد، خیلی ترسیدم و به مادربزرگ زنگ زدم که به من کمک کند.

نجفی در پاسخ به این سوال که آیا سارگاپه توانایی بلند کردن ۱۱ کیلوگرم کرفس را دارد یا خیر، گفت: طبق اطلاعاتی که به من رسیده است، یک پرنده شکاری اگر از خانواده عقاب ها باشد می تواند طعمه خود را چهار تا پنج برابر وزن خود از اسلو بلند کند. فکر کنم این سارگپه هم حدود شش هفت کیلو وزن داشت.

پس از اینکه پدر سلین سارگپه را به پارکینگ برد، او را با گوشت پذیرایی کرد و سپس با مسئولان محیط زیست تماس گرفت و به آنها اطلاع داد که سارگپه را زنده آورده است. آنها نیز آمدند و پرنده را در کیسه گذاشتند و پس از طی مسافتی در دشتی وسیع رها کردند.

پرنده فکر کرد غذا دیده است

محمدحسین فلاحتی رئیس اداره محیط زیست شهرستان کرمانشاه نیز علت حمله سارگپه به دختر سه ساله را اینگونه بیان کرد:

به نظر می رسد این پرنده به طور غیرقانونی توسط یکی از شهروندان در همان حوالی نگهداری شده و با دستبند بسته شده است. کبوترهای زیادی در آن نزدیکی پرواز می کردند و این مار، احتمالا گرسنه، می خواست کبوتر را شکار کند.

روی کلاه بچه منگوله هایی بود، پرنده فکر کرد غذاست و به سراغ بچه ای رفت که پدرش پرنده را زنده کرده بود. به هر حال سارگپه را دوباره در محیط اولیه اش قرار دادیم و منتشر کردیم.

جمعیت سارگپه در سراسر کشور پراکنده است و فواید زیادی برای محیط زیست و طبیعت دارد. این پرنده جمعیت مارها، موش ها و آفات را کنترل می کند و از تخریب محیط زیست توسط این حیوانات جلوگیری می کند.

  برخورد عجیب ضرگامی با اثر 4500 ساله

منبع: جام جم

دیدگاهتان را بنویسید