شورش دزدان در سرزمین خاموش

جامعه 24 – سرقت میله های پرچم بالای قبور در امامزاده محمد کرج، سرقت قاب عکس آلومینیومی، زباله های انباشته و پراکنده در میان قبور، تخریب سنگ قبر پدران و مادران آسمانی به بهانه بریدن ابزار آهنی مورد استفاده و مشاهده شهروندان دلسوز در حال جمع آوری. زباله برای ثواب و سلامتی کافی است چهره ای زشت در قبرستانی در بافت شهری و شلوغ کرج در ذهن هر بیننده ای به جا بگذارد. اما تلخی این حکایت غم انگیز آنگاه روح و روان شما را درگیر می کند که با ورود به محوطه امامزاده، حس آرامش و نیایش جای خود را به آشوب و بی نظمی می دهد. دیگر نمی توان از این آستانه برای آرامش عبور کرد یا درسی که تمام وجودت پر از عدم اطمینان و نارضایتی شود.

سارقان برای سرقت ادوات آهنی تعداد زیادی از قبور امامزاده محمد کرج را تخریب کردند اما قیمت چند کیلوگرم آهن سرقتی را چگونه می توان در مقیاس قیمت گریه مادر سنجید؟ به دلیل بی احتیاطی و کوته فکری اولیای امر، حتی پدران و مادران بهشتی نیز در خانه ابدی خود آرام نمی گیرند. ما فقط شرمنده شهدای کم کاری و فراموشی کارکنان وقف و شهرداری کرج از وظیفه ذاتی خود هستیم. جایی که چند شهید 15 ساله، چند برادر شهید از یک خانواده و سرداران شهید کلهر و شریعت پنسند و… بر روی زمین اثر گذاشته اند تا رشادت هایشان را یادآوری کنند، حکایت شده است. بی کفایتی و غفلت اولیای امر

پیش از این نیز سنگ قبرهای شهدا به سرقت رفته و قاب عکس آنها را تخریب کرده بودند تا چند قطعه آلومینیوم به سرقت برود.

تکرار هر هفته این واقعه و زباله های انباشته و پراکنده در قبور این امامزاده موجب ناراحتی می شود. سوالی که احساسات و عواطف عمومی مردمی را جریحه دار کرد که با پرداخت چند صد میلیون تومان برای خرید قبر، انتظار دریافت خدمات و احترام از سازمان خیریه و خیریه استان البرز را دارند. ممکن است لازم باشد هنگام ورود به این مکان اعلام کنید: لطفاً برای اموات خود قیم تعیین کنید.

  آمار مرگ تاج امروز 1401/103/16

هرج و مرج در چهارمین گلزار شهدای کشور

پیرزن آنقدر عصبانی است که نفسش بند می آید و بی قرار. مدام تهدید به شکایت می کند و می گوید: شوهرم تمام عمر از همسر و 6 فرزندش دور بود تا یک لقمه نان برای خانواده بیاورد. حالا دیگر آرامش در قبر نیست و باید نگران آمدن دزد شبانه به قبر باشیم؟ به دلیل بی سوادی عکس او را روی سنگ قبر شوهرم حک کردند تا راحت تر پیدا کنم، اما گوشه هایی که به سرقت رفته بود، عکس او هم ناپدید شد.
این زن جوان با ناراحتی به کیسه زباله بزرگی که در دست مادرش است اشاره می کند: اینجا به اندازه کافی کثیف است، مادرم هر بار که سر قبر پدرم می آید زباله های بین قبرها را برای ثواب جمع می کند. میلیون تومان برای خرید قبر در طبقه دوم خدماتی ارائه نمی شود؟

مرد جوانی به قبر ژولیده مادرش اشاره می‌کند، جایی که چیزی از سنگ، نام و نشان او باقی نمانده است. سارقان سعی کرده بودند سنگ قبر دیگری را در کنار مادرش تخریب کنند، اما موفق نشدند.
سالگرد فوت یک پدر است. خانواده او با دیدن وضعیت سنگ قبر و چوبی که به دلیل سرقت آهن گلدانش جابجا و پژمرده شده است ابراز تاسف می کنند. مردم آزرده خاطر می شوند. همه اینها حاصل توقف چند دقیقه ای یک خبرنگار در چهارمین گلزار شهدای کشور است.

ضلع شمالی امامزاده حصارکشی نشده است

امامزاده محمد کرج با وسعت 17 هکتار در حصارک سفلی و در یکی از پرجمعیت ترین محله های کرج واقع شده است. به دلیل قرار گرفتن در یکی از مناطق اصلی شهری و نزدیک به بازارهای تجاری، جابجایی جمعیت در این محله در طول روز بسیار کم است. قرار دادن مراکز خرید ضایعات و آهن آلات در دیوار غربی این امامزاده جلوه زشتی به این خیابان بخشیده است اما حضور خانواده هایی که چاره ای جز فروش ضایعات برای امرار معاش ندارند باعث رونق کسب و کار در این قشر شده است.

  فرصتی برای اعزام کماندوها و تفنگداران دریایی به کیف

مدیر امامزاده محمد کرج درباره وضعیت نامناسب قبور اموات و شهدا گفت: متأسفانه حضور معتادان متجاهر و اعتیاد سارقان باعث شد هر هفته شاهد این اتفاق ناخوشایند باشیم که علاوه بر خسارات مالی وارده نیز می شود. ، هزینه های روحی و عاطفی را برای قربانیان به همراه دارد. اگرچه دفتر امامزاده به محض مراجعه شخصی به شاکی بدون هزینه این تخریب را تعمیر و اصلاح می کند، اما افزایش تعداد قبور آسیب دیده روند را کند می کند و زمان بر است، به ویژه اینکه برنامه های فرهنگی و یادمان ها به طور مداوم در این منطقه اجرا می شود. تقریباً تعطیلات نیز روزهای شلوغی هستند.

سید رسول عابد خراسانی مدیر امامزاده با بیان اینکه اداره اوقاف وظیفه نگهداری قبور و ساماندهی و نگهداری قبور شهدا را بر عهده بنیاد شهید و امور ایثارگران استان البرز است، افزود: متأسفانه در منطقه قبور شهدا فاقد تبلیغات و شعارهای تبلیغاتی است.» و با نبود تصویری که یکی از ملزومات گلزار شهدا است، مواجه هستیم و حتی آمار دقیقی از تعداد آن ها ارائه نکرده اند. شهدا و گفته می شود حدود 1700 شهید در این امامزاده وجود دارد و پدران و مادران شهدا نیز در جوار گلزار شهدا مدفون هستند.

وی با اشاره به کمبود نیروی انسانی در این منطقه ادامه داد: امامزاده محمد کرج به ازای هر سه شیفت 4 نیروی خدماتی دارد. متأسفانه کمبود نیرو، خستگی و سن بالا کار را سخت می کند. برای رفاه حال مردم این منطقه تعداد زیادی از آنها در خانه های 40 متری زندگی می کنند و هیچ گونه امکانات رفاهی و شهری ندارند، اداره خیرین استخری در منطقه امامزاده احداث کرد اما مردم این منطقه توان مالی ندارند. بلیط و مجبور به استفاده از محوطه سرسبز و درختکاری این امامزاده برای گشت و گذار و تفریح ​​می باشد.

به همین دلیل هر روز با حجم زیادی زباله در این مکان مواجه هستیم که نظافت و نظافت آن از توان ۴ نیروی خدماتی خارج است. همچنین مشاهده می شود که روزانه رانندگان زیادی برای شست و شوی خودرو در این مکان توقف می کنند و باید مدام به آنها تذکر دهیم. شیرآلات در طول روز بارها و بارها به سرقت می روند و باید آنها را تعویض کنیم.

  با قایق به مدرسه سفر کنید!

عابد خراسانی افزود: در غروب با چند هزار معتاد سرگردان در این منطقه مواجه هستیم که به دنبال تهیه مواد مخدر و تامین هزینه های مواد مخدر هستند و گرفتن آهن قبور برای آنها راحت ترین کار است و متاسفانه امامزاده امامزاده هستند. در شرایط سخت از سوی دیگر به دلیل وسعت این منطقه و همسطح نبودن قبرها، سارقان هنگام سرقت فلز پشت درختان و گلدان های کنار قبرها پنهان می شوند و نگهبانان دید کافی ندارند. سرقت سخت افزار هر هفته اتفاق می افتد و زمان مشخصی وجود ندارد. پس از سرقت و بریدن صندلی ها و گوشه های فلزی توسط سارقان، باید با کاتر ریشه های باقی مانده را از روی زمین جدا کنیم تا به پای عابران آسیبی وارد نشود.

مدیرعامل امامزاده کرج به نصب دوربین های مداربسته در خیابان ها اشاره کرد و گفت: تعدادی دوربین جدید نیز برای کنترل اوضاع خریداری شده است که متاسفانه چندین سارق شناسایی و دستگیر شدند و پلیس و دادستانی به سرقت چند کیلویی متهم شده است.» آهن قدیمی مدت هاست درگیر این پرونده بوده و متوقف نشده و ادامه دارد.

وی با اشاره به طراحی نامتعارف برخی قبور گفت: استفاده از صندلی های فلزی با پایه های ضعیف یا سطوح تیز، طراحی فانوس و شمعدان های تزئینی بر روی قبور، نصب موانع و کشیدن طناب برای جلوگیری از راه رفتن بر روی قبور، استفاده از شیشه های نشکن بر روی سنگ های قیمتی و …. .. نه تنها باعث تشویق و تحریک سارقان می شود، بلکه باعث آسیب به پاهای عابران و پاره شدن لباس آنها می شود و نوعی حق است.

2022-08-04 21:50:28

دیدگاهتان را بنویسید