شهری به رنگ یلدا

مریم طالشی| می گویند هدیه دادن به مناسبت نمی خواهد، اما مناسبت ها فرصت خوبی برای هدیه دادن است. چه کسی از دریافت هدیه راضی نیست؟! بزرگ و کوچک و سن را نمی شناسد.

حالا یلدا فرصت خوبی برای هدیه دادن و هدیه گرفتن است. در گذشته البته رد و بدل کردن هدایا در شب یلدا مرسوم نبود و همه چیز با جمع شدن و خوردن تنقلات و فال ختم می شد. اما دو سه سالی است که تنور کادو یلدا خیلی داغ است و پنجره ها یلدا و سرخ و سبز شده اند.

تقریبا تمام چیزی که می خواهید یلدا است. از لباس و کیف و کفش گرفته تا ظروف و وسایل تزئینی. شلوغی بازار در آخرین روزها و ساعات قبل از یلدا محسوس است و مردم دور از چشم ولیعهدی فرصتی یافتند تا امشب یلدا را پر کنند و اوقات خوشی را در کنار عزیزانشان بگذرانند و البته کادوهای یلدا را رد و بدل کنند. دوستت دارم.

ما همیشه رسم هدیه دادن را داشته ایم و همچنین در مناسبت های بسیار خاص مانند تولد و دیگر جشن های شخصی یا عید، بیشتر رسم عیدی دادن به بچه ها را داریم، اما رسم نیست که به همدیگر هدیه بدهیم. مثلاً یلدا و من اخیراً آن را دیدم. “خواهد شد”.

این می گوید زنی که با طرح هندوانه و یک جفت گوشواره انار برای نوه اش یکدست خرید می کند. او با شوق تعریف می کند که برای دخترش شال و پیراهن رنگارنگ خریده و نمی تواند برای داماد لباس انار یا هندوانه بخرد.

او این را با خنده می گوید و می افزاید: زمان کریسمس است و به یاد دارم که همیشه در کودکی این سنت درخت کریسمس را دوست داشتم. من همیشه دوست داشتم یک درخت کاج داشته باشم و کادوهای روبانی دور آن بپیچم.

ما آنها را در تلویزیون دیدیم و در کودکی دوست داشتیم. حالا که پیر شدیم چرا هنوز دروغ می گوییم این چیزها را دوست داریم. حالا فکر می کنم بتوانیم برای مناسبت هایی که داریم و با بسته بندی های زیبا کادو درست کنیم. این امر باعث می شود تا سنت های زیبای ما در ذهن کودکان حک شود و آنها خاطرات خوشی از آن داشته باشند و در آینده نیز به همین منوال ادامه دهند.»

  نبرد شگفت انگیز و سرگرم کننده بین دو ماهی زیر آب

روی ویترین با فونت درشت قرمز نوشته شده “تخفیف بزرگ ویژه شب یلدا” و برچسب انار هم کنار آن چسبانده شده است و گویا تمامی لباس ها و اکسسوری های قرمز و سبز در ویترین بوده است.

این فروشنده می گوید: «قرمز در سایر ایام سال پرطرفدار است یا فقط در شب یلدا؟» این فروشنده گفت: «به هر حال قرمز رنگ اصلی است و همیشه پرطرفدار است.

افرادی که رنگ قرمز را انتخاب می کنند معمولا جسور و پرشور هستند، اما در هر صورت ممکن است پوشیدن قرمز برای هر مکان و موقعیتی مناسب نباشد. شب یلدا اما به همه اجازه می دهد قرمز بپوشند.

او با جمله آخر شوخی می کند و ادامه می دهد: «سال گذشته درگیر تاج بودیم و شب یلدا به این معنا نبود. امسال اما سفرهای شب یلدا ادامه دارد و مردم به همین مناسبت خرید می کنند و علاوه بر خریدهای معمول امشب، لباس هایی برای خود و فرزندانشان تهیه می کنند تا به رنگ یلدا درآیند.

هدیه دادن هم مرسوم است و به نظرم کار خوبی است چون هم روحیه مردم را بهتر می کند و هم باعث رونق بازار می شود».

این تاج باعث تضعیف بازار تجاری، به ویژه فروشندگان پوشاک شد، که طبق گزارش ها، اولین شب عید خود را در ابتدای تاج از دست دادند و به دنبال آن تعطیلی های مکرر آنها را متضرر کرد. حالا با اینکه می گویند بازار هنوز آنقدر رونق ندارد اما امیدوارند اوضاع بهتر شود.

شهری به رنگ یلدا

«ما همیشه شب عید داشته ایم و در واقع تاجران بیشترین امید را به شب عید دارند. در مناسبت های مختلف سعی می کنیم با تخفیف مردم را متقاعد کنیم. الان شب کریسمس و شب یلدا داریم و سعی کردیم مناسب این جنسیت باشه. هموطنان مسیحی نیز برای نوروز به خرید می پردازند و این در کنار یلدا باعث رونق بخشیدن به بازار می شود.

  غیبت سرمربی ایران در سفر به ترکیه

یکی دیگر از مغازه داران می گوید: مردم مجبور نیستند لباس و جواهرات مناسب بخرند و به مهمانی بروند، اما همرنگ یلدا بودن خوب است. حس خوبی به مردم می دهد و به نظر می رسد همه را رنگ می کند. مردم دوست دارند با وجود تمام مشکلاتی که دارند یک شب را در اوقات فراغت خود بگذرانند و خوش بگذرانند.

برخی به تنهایی خرید می کنند و برخی دیگر به دنبال هدیه هستند. هردو خوب هستند. خرید برای بچه ها جذابیت خاصی داره چون انواع لباس بچه گانه هست مخصوصا با طرح هندوانه که خیلی هم زیباست.

راستش بزرگترها هم دوست دارند از طرح هایی استفاده کنند که به نظر من حداقل یک شبه درست می شود، اما مثلا یک پلیور مردانه با طرح هندوانه ای را می توان یک شب به تن کرد و با حال و هوای یلدا همخوانی داشت اما بعد از آن رد شد. .

در مورد طرح انار اما وضعیت فرق می کند و این طرح همیشه در طراحی لباس به ویژه لباس های سنتی مورد استفاده قرار گرفته است و هنوز هم محبوبیت دارد، به خصوص برای خانم هایی که انواع زیورآلات با طرح انار را دوست دارند.

شکلات ها و تنقلات یلدا نیز گزینه های مناسبی برای هدیه هستند اما بسته بندی زیبا و جذاب آن ها نقش زیادی در این انتخاب دارد. مثل نوارهای پیچ خورده انار که کارت کوچکی روی نوار بسته شده و روی آن نوشته های «یلدا مبارک» نوشته شده است.

“این مدل بیشتر برای هدیه به شرکت ها، مهدکودک ها یا خیریه ها استفاده می شود. “مکان هایی که می خواهند به تعداد زیاد بدهند.” این را صاحب فروشگاه می گوید و توضیح می دهد که این ابتکار دختر خودش است که امسال ایده طراحی و سفارش چنین بسته های کوچکی را به ذهنش خطور کرد و مورد استقبال قرار گرفت.

جعبه های کوچکی از آجیل و شکلات نیز وجود دارد.

آدم های خوبی هستند که هر سال در حد توانشان غذای شب یلدا درست می کنند و بین بچه های کار یا نیازمند تقسیم می کنند تا آنها را خوشحال کنند. ممکن است یک نفر نتواند هر کاری را برای همه انجام دهد، اما حتی اگر دو نفر را خوشحال کند، باز هم خوب است.

  واکنش علی دایی به مرگ دختر دانشجو در اردبیل + عکس

کارت پستال های یلدا هم هست که البته شاید به دلیل تبریک مجازی چندان مورد استقبال قرار نگیرد و استفاده از آن ها بیشتر برای همان دفاتر و شرکت ها باشد. بیشتر طرح های انار و هندوانه روی نقشه ها و نوشته یلدا مبارک دیده می شود.

«این تبریک یلدا و چهارشنبه سوری و اینها چند سالی است که مد شده وگرنه قبلا اینطور نبود. یک شب دور هم جمع می شدیم و حرف می زدیم و تمام می شد. حالا آنها برای هر مناسبت دو هفته پیش برنامه ریزی می کنند. سلام های مجازی یکی یکی می آید. من نمی گویم بد است، اما آنقدر پول وجود ندارد.

این را یک مرد میانسال در مغازه می گوید. به گفته وی، لزومی ندارد این مناسبت ها زیاد شلوغ شود، اما صاحب مغازه کاملاً برعکس نظر دارد و همین شادی ها و نشاط های کوچک در بین مردم را امری پسندیده می داند.

به گفته وی، احوالپرسی در هر مناسبتی خوب است زیرا باعث خوشحالی مردم می شود و احساس خوبی نسبت به خود ایجاد می کند: «وقتی به کسی سلام می کنی به این معناست که به او اهمیت می دهی. – حالا چه فرقی می کند، دلیلش چیست؟

هدایایی درست کردن به مناسبت و نامناسب باعث خوشحالی مردم می شود. فرقی نمی کند هدیه کوچک باشد یا بزرگ یا سن گیرنده آن چقدر است. راستش یه چیز دیگه هم هست. اینکه برخی افراد در چنین مواردی نیاز به توجه بیشتری دارند، زیرا شانس همیشه برای آنها مانند یک تیغ دولبه عمل می کند.

افراد تنها، افرادی که به تازگی یکی از عزیزان خود را از دست داده اند، افرادی که توانایی مالی برای پیوستن به یک جمعیت شاد را ندارند. اینها کسانی هستند که باید هوای بیشتری داشته باشند تا مثل بقیه رنگ یلدا شوند.

منبع: روزنامه ایران

دیدگاهتان را بنویسید