شما سنگ کلیه دارید؛ این غذا را نخورید!

422274 967 خبر مرکزی

سنگ کلیه ذرات کوچک و سختی در کلیه ها هستند که در دهه چهارم و پنجم زندگی افراد شایع ترند.

احتمال ابتلا به سنگ کلیه در افرادی که سابقه خانوادگی سنگ کلیه دارند دو برابر بیشتر است. افزایش چاقی، دیابت و سندرم متابولیک، مصرف ناکافی مایعات به ویژه آب و تاخیر در تخلیه مثانه ممکن است خطر ابتلا به سنگ کلیه را افزایش دهد.

طبق آمار، سنگ های کلسیمی شایع ترین نوع سنگ کلیه هستند. 60 درصد سنگ های کلیه اگزالات کلسیم و بقیه سنگ های اسید اوریک، استروویت و سیستین هستند. افرادی که از سنگ های کلسیمی در کلیه رنج می برند میزان دفع کلسیم در ادرار این افراد بسیار زیاد است که ممکن است به دلیل بیماری های مربوط به غدد پاراتیروئید و تیروئید، افزایش دریافت ویتامین D، مصرف زیاد کورتون ها و … باشد. .

توجه به این نکته ضروری است که تغذیه درمانی می تواند نقش مهمی در پیشگیری داشته باشد. تا چند سال پیش به بیماران مبتلا به سنگ‌های کلسیمی در کلیه توصیه می‌شد که مصرف غذاهای حاوی کلسیم مانند لبنیات را محدود کنند، اما باید توجه داشت که محدود کردن دریافت کلسیم می‌تواند تراکم استخوان را در درازمدت کاهش دهد و باعث افزایش تراکم استخوان شود. خطر شکستگی استخوان انسان شدن. بنابراین توصیه می شود این افراد به هیچ وجه مصرف لبنیات را محدود نکنند.

اگر بنا به دلایلی نیاز به مصرف مکمل های کلسیم دارید، حتما مکمل های کلسیم را همراه با غذا مصرف کنید و در طول روز مایعات به خصوص آب فراوان بنوشید تا از تجمع آن در کلیه ها جلوگیری کنید.

  اشک های تلخ مجری رادیو در سوگ از دست دادن خواهرش

نوع دیگری از سنگ کلیه، سنگ های اگزالاتی است که در آن میزان اگزالات دفع شده از طریق ادرار افزایش می یابد. افراد مبتلا به بیماری التهابی روده یا افرادی که به دلیل کاهش وزن تحت عمل جراحی بای پس معده قرار گرفته اند، بیشتر در معرض ابتلا به این نوع سنگ کلیه هستند. کمبود ویتامین B6 و دریافت بیش از حد ویتامین C (از طریق مکمل ها) می تواند خطر ابتلا به این نوع سنگ را افزایش دهد.

توصیه های غذایی برای کاهش اگزالات در ادرار شامل خوردن غذاهای حاوی پروبیوتیک مانند ماست و ماست حاوی پروبیوتیک، کاهش مصرف غذاهای حاوی اگزالات، مصرف همزمان غذاهای غنی از کلسیم یا مکمل های کلسیم برای کاهش جذب اگزالات و چای است. مصرف. شیر.

افراد مبتلا به سنگ کلیه اگزالاتی باید مصرف شکلات، ریواس، غلات کامل، آجیل، چای (سیاه و سبز)، توت فرنگی، چغندر را به دلیل وجود اگزالات زیاد در این غذاها محدود کنند. مصرف خربزه، آب گوجه فرنگی و آب پرتقال می تواند از عود سنگ در افرادی که همگی سنگ دارند جلوگیری کند.

به طور کلی برای پیشگیری و عود سنگ کلیه به همه افراد توصیه می شود از مصرف بی رویه پروتئین های حیوانی مانند گوشت به ویژه گوشت قرمز، تخم مرغ و نمک خودداری کنند و در طول روز حداقل 6 لیوان آب مصرف کنند.

مطالعات نشان می دهد که مصرف فروکتوز ارتباط مثبتی با خطر سنگ کلیه دارد، افزایش مصرف میوه ها و سبزیجات برای افزایش دریافت پتاسیم توصیه می شود، اما به دلیل وجود فروکتوز در میوه ها، تاکید بیشتری بر سبزیجات است.صنایع غذایی به ویژه نوشیدنی ها مانند نوشابه و ماءالشعیر، به جای شکر برای شیرین سازی از شربت فروکتوز استفاده کنید و افراد مبتلا به سنگ کلیه کلسیمی و اگزالاتی باید مراقب باشند و مصرف این نوشیدنی ها را محدود کنند.

  کشفیات جدید در مورد تاثیر خواب بر راه رفتن

در نهایت باید در نظر داشته باشید که چاقی مادر بیماری ها است و در ایجاد سنگ کلیه چاقی قوی ترین پیش بینی کننده عود سنگ در افرادی است که سابقه سنگ کلیه دارند و ممکن است خطر ابتلا به سنگ را افزایش دهد. افرادی که سابقه ندارند

منبع: سلامت نیوز

دیدگاهتان را بنویسید