شقایق باپیری; «هندبالیست گمشده» مخفی شد

شقایق باپیری بازیکن قدیمی تیم ملی هندبال بانوان ایران در ویدئویی یک دقیقه ای و 30 ثانیه ای شایعه ناپدید شدن یا سرقت خود را تکذیب کرد.

وی در واقع به این خبر اشاره داشت که کارکنان فدراسیون جهانی هندبال و البته پلیس اسپانیا از مفقود شدن این ورزشکار ایرانی خبر داده و خبر داده اند.

شقایق روز سه شنبه در حالی اردوی تیم ملی هندبال بانوان ایران در اسپانیا را ترک کرد که گمانه زنی ها مبنی بر درخواست پناهندگی وی در کشور دیگری مطرح شد. زیرا او دقیقاً راهی را طی کرده بود که چهار هندبالیست کامرونی در همان مسابقات قبل از تیم ملی ایران طی کرده بودند. اما شقایق باپیری در ویدئوی کوتاهی که منتشر کرد، پناهندگی خود را تایید کرد.

او گفت که نه ناپدید شده و نه دزدیده شده و تنها در یک کشور اروپایی درخواست پناهندگی داده است. باپیری که 6 سال سابقه عضویت در تیم ملی هندبال ایران را دارد در این ویدئوی کوتاه برای اولین بار اعلام کرد که حالش خوب است و خطری ندارد.

او گفت: دلیل پناهندگی من این بود که آینده بهتری در ورزش و توسعه ورزش داشته باشم. من تمام عمرم دنبال ورزش بودم و هیچ وقت دنبال سیاست نبودم. من یک ورزشکار هستم و نه چیز دیگری.

باپیری البته شایعه دستگیری یکی از اعضای خانواده‌اش در ایران را نیز تکذیب کرد و گفت: خانواده‌اش به هیچ وجه تحت فشار نیستند و نباید این شایعات را نادیده گرفت. اما شقایق باپیری کمی بعد در گفت و گو با یکی از رسانه های آن سوی آبی ها درباره علت جدایی اش از اردوی تیم ملی بانوان ایران در اسپانیا بیشتر توضیح داد و البته اشاره کرد. چندین دلیل برای آن دلایل به طور خلاصه در زیر آمده است.

  ویدئو/ مرجانه گلچین چگونه بازیگر شد؟!

یکی از دلایل درخواست پناهندگی این ورزشکار ایرانی احساس رفتار نامناسب از سوی فدراسیون هندبال ایران بود. داستانی که این ورزشکار گفته، عجیب و متناقض است. نکته اینجاست که او از انتشار یکی از شبکه های مجازی که در آن از اشتباهات دو اسباب بازی دیگر تیم ملی بانوان ایران انتقاد کرده و مدعی شده که عده ای به عنوان توریست به مسابقات جهانی اسپانیا می روند، خوشش آمده است.

باپیری مدعی است که کارکنان فدراسیون هندبال او را به کمیسیون انضباطی برده و با او بدرفتاری کرده اند. او همچنین از رفتار نامناسب اعضای رده بالای فدراسیون در حاشیه تمرین تیم ملی بانوان گلایه کرد که این بازیکن را تهدید به بریدن و فرستادن او به خانه کردند.

او مدعی است فدراسیونی که انتقادهای معمولی را نمی پذیرد و در مقابل ورزشکارش موضع می گیرد آینده روشنی ندارد. او به رفتار نایب رئیس فدراسیون هندبال اشاره می کند. در زمان نگارش این خبر نمی توان صحت و سقم مسئولان فدراسیون هندبال را تایید کرد اما به هر حال این یکی از دلایل عصبانیت شقایق باپیری در اردوی تیم ملی بانوان است.

نکته دیگری که وی به آن اشاره کرد مشکل افتادن ماسکش در حین مسابقه بود. او می گوید ماسک من کشید و او کمی عقب کشید که با واکنش بسیار تند سرپرست تیم همراه شد و او رفتار بدی داشت. البته باپیری خاطرنشان کرد که در موارد مشابه دیگر سرمربی به سایر بازیکنان تذکر مختصری داده و با وی برخورد بی ادبانه ای کرده است.

باپیری با اشاره به تبعیض علیه زنان ایرانی و فاصله گرفتن از رویدادهای ورزشی گفت: در ایران به عنوان یک ورزشکار محدودیت های زیادی داریم. این محدودیت ها آنقدر زیاد است که نمی توانم به خوبی آنها را بیان کنم. علاوه بر این، جامعه ایران بین زن و مرد تفاوت زیادی ایجاد می کند، به طوری که فکر کردم و دیدم دیگر نمی توانم چنین محدودیت هایی را بپذیرم.

  کشتن نانوا با چاقو

وی همچنین از زحمات ورزشکاران ایرانی و سایر هم تیمی های تیم ملی هندبال گفت و به نکته بحث برانگیزی گفت: فکر می کنم اگر فدراسیون 1.5 میلیارد تن گارانتی نگیرد، همه اعضای تیم به ایران باز نمی گردند. “

البته این گفته شقایق باپیری است، اما حتی اگر برخی از اعضای تیم ملی هندبال تصوری مشابه از این ورزشکار داشته باشند، سوالی چالش برانگیز است که به نظر می رسد مسئولان ورزش ایران باید فکر جدی تری برای آن داشته باشند. رسیدگی به مشکلات مالی و روانی این دسته از ورزشکاران ایرانی.

خروج شقایق باپیری از ایران آخرین نمونه مهاجرت ورزشکاران ایرانی است. افرادی که بارها به دلیل مشکلات ندیده، دیده نشده، مالی و البته رها شدن توسط سایر ورزشکاران تصمیم به ترک ایران گرفته اند.

درست است که این تمرین مربوط به این روزها نیست و احتمالا شقایق آخرین ورزشکار ایرانی نخواهد بود که از ایران مهاجرت می کند تا روزهای بهتری را در ورزش مورد علاقه خود داشته باشد، اما ظاهرا سیاست مسئولان ورزش ایران در این زمینه نیاز به تعدیل بیشتری دارد. .

درست است که رفتن باپیری شاید از نظر قهرمانی لطمه چندانی به ورزش ایران نزند، اما مسئولان پیش از این نشان داده اند که برنامه چندان دلسوزانه ای برای کنار گذاشتن قهرمانان مدال آور ندارند. قدرت به کار خود ادامه می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید