شعب بانکی بدون وثیقه

فرمانده انتظامی تهران از تعطیلی شعب بانکی نابسامان خبر داد.

دقیقا بامداد دوشنبه 16 خرداد ماه یکی از پیچیده ترین و بزرگ ترین سرقت های بانکی به پلیس اطلاع داده شد. سرقتی از گاوصندوق شعبه بانک ملی ایران در خیابان انقلاب به وقوع پیوست که در آن 162 صندوق 1000 صندوقی در آن شعبه از وجود سارقان خالی شده و حاوی طلا، جواهرات، سکه، دلار، یورو و … به سرقت رفته است. .

در پی انتشار این خبر خیلی زود مالباختگان و صندوقداران با حضور در شعبه بانک ملی خواستار شناسایی عاملان این سرقت شدند. اما در آن زمان، به گفته رئیس پلیس صوفیه، پلیس هیچ اطلاعی از سارقان نداشت.

48 ساعت اول سرقت گذشته است. حجم اخبار و شایعات سرقت بانک ها افزایش یافت و مالباختگان برای دریافت خسارت از بانک ملی شکایت کردند. به گفته پلیس، رئیس شعبه نیز به دلیل سهل انگاری دستگیر و از کار برکنار شد اما ارتباطی بین او و سارقان پیدا نشد.

ماموران وارد دومین روز پرونده شده بودند که اولین مدارک سارقان دریافت شد. شواهد نشان می دهد که چند نفر از اعضای باند سرقت حدود دو ساعت قبل از گزارش پرونده به پلیس از کشور متواری و به کشور همسایه گریخته اند.

سرنخ های دیگری نیز به دست آمد. در همان زمان اینترپل ایران برای دستگیری سه فراری درخواست نت قرمز کرد و سازمان بین المللی اینترپل نیز موافقت کرد. ده نفر از جمله یک زن در داخل کشور و سه نفر در خارج از کشور دستگیر شده اند که کمتر از پنج روز پس از گزارش به پلیس، به پرونده یکی از پیچیده ترین سرقت های بانکی در سال های اخیر پایان داد.

  قیمت آپارتمان در تهران

اما این سرقت یک نگرانی جدی امنیتی در بانک ها به شمار می رود، به ویژه پس از آن که سردار حسین رحیمی، فرمانده انتظامی تهران بزرگ روز گذشته در نشست خبری در جمع خبرنگاران از عدم رعایت تدابیر امنیتی پلیس حدود یک ماه قبل از سرقت خبر داد. این بانک به کارکنان خود هشدار داد.

نه تنها این اخطار جدی گرفته نشد، بلکه در همان زمان محیط بانان شعبه را اخراج کردند و عجیبتر اینکه شعبه هیچ ارتباطی با مرکز فوریت های پلیسی 110، کلانتری و سامانه پلیسی نداشت. (فیلم کامل بیانیه پلیس را اینجا ببینید)

البته گاوصندوق دانشگاه بانک ملی تنها شعبه ای نبود که توسط این سارقان مورد سرقت قرار گرفت. همچنین حدود یک ماه پیش و اواسط اردیبهشت ماه اقدام به سرقت گاوصندوق یکی از شعب بانک تجارت در خیابان فلسطین تهران کردند. به دلیل شرایط امنیتی بانک موفق به سرقت آن نشدند و موفق نشدند.

اولتیماتوم پلیس به بانک ها

این سوال بهانه ای شد تا از سردار حسین رحیمی رئیس پلیس پایتخت برای تامین امنیت بانک های تهران برای تامین امنیت شعب بانک ها و اینکه آیا می توان لیست شعب بانک های خطرناک تهران را اعلام کرد، گفت: یک بار. پلیس هر فصل به تمامی شعب بانک های شهر تهران مراجعه می کند و کارکنان بانک ها را از امنیت، ایمنی و خلأهای موجود مطلع می کند.

در اینجا رؤسای بانک ها موظف هستند نقاط ضعفی را که در بازدیدها شناسایی کردیم، به موقع اصلاح کنند، اما متاسفانه در موارد قابل توجهی مشخص است که به این هشدارها توجه کافی نمی شود.

  لغو بازی پرسپولیس - سپاهان در تبریز

وی ادامه داد: تعدادی از بانک ها را داریم که موارد امنیتی را رعایت نکرده اند، دوربین های آنها مشکل دارد و برخی از لحاظ امنیتی، حفاظتی و مراقبتی مشکل دارند. در همان بانکی که مورد سرقت قرار گرفت، سارقان با پریدن از بالای پارکینگ موفق به ورود به ساختمان شدند و از ساعت 10 تا 12 در آنجا حضور داشتند.

فرمانده انتظامی تهران بزرگ ادامه داد: محافظی نبود. سارقان حدود ساعت 2 بامداد روز سیزدهم خرداد وارد شعبه شدند اما هیچ نگهبانی در کار نبود. وقتی پرسیدیم چرا حراست نیست، گفتند تشخیص است: «خب، همه می‌دانند که در چنین بانکی باید نکات امنیتی خاصی رعایت شود.

رحیمی ادامه داد: در این بانک ملک مردم بود، هزار گاوصندوق وجود داشت و حتما مراقب پاسگاه های امنیتی بودند.

پلیس در حال پلمپ شعب بانکی بدون وثیقه است

وی با بیان اینکه دستورات پلیس الزام آور به نظر نمی رسد، افزود: دستورات پلیس الزامی است و بانک ها باید به موقع آن را رعایت کنند. در صورت عدم تحقق این امر، کارکنان بانک با هماهنگی دادسرا به دلیل ترک عمل تحت پیگرد قانونی قرار خواهند گرفت.

همچنین در توافق با دادسرا می توان اسامی شعب ناامن را اعلام کرد چرا که در واقع عاملان آن افرادی هستند که با عدم انجام یکسری اقدامات امنیتی و توجه به تذکرات، بانک را ناامن کرده اند.

رئیس پلیس تهران با تاکید بر اینکه بر اساس قانون در صورت عدم رعایت این موارد، مدیران بانکی باید پاسخگوی خروج از عمل باشند، درباره پلمپ شعب خطرناک بانکی نیز به ایسنا گفت: پلیس دریافت کرد اما توجهی نکرد. موارد مذکور را رعایت نکرده و پس از این دستور باید مهر شود.

  ارائه و فروش 2 نهال میوه گردوی آمریکایی و فرانسوی بهمن 1400

دیدگاهتان را بنویسید