ششمین قله تاج رسید؟

علیرضا ناجی، ویروس شناس هشدار می دهد که از اسفندماه، موج ششم تاج در جهت آمیکرون آغاز می شود و بازگشایی و تجمع، موج ششم تاج را تشدید می کند. او توصیه می کند افرادی که سینوفارم دریافت کرده اند واکسن بهتری دریافت کنند.

پیش بینی می شود از این پس میزان ابتلا به بیماری های عروق کرونر قلب اندکی افزایش یابد. این افزایش موارد به دلیل گسترش سویه های آمیکرون است. تا سه هفته آینده آمیکرون روند غالب در سراسر جهان از جمله ایران خواهد بود و موج ششم در ایران آغاز خواهد شد.

این هشدار دبیر کمیته علمی ملی علیه تاج است. حمیدرضا جماعتی، دبیر کمیته علمی ملی علیه ولیعهد گفت: بر اساس تحقیقات انجام شده، کشور در آستانه راه اندازی موج ششم تاج تحت امر آمیکرون قرار دارد.

احتمال اپیدمی سویه آمیکرون

علیرضا ناجی، ویروس شناس گفت: انتظار داریم موج ششم این بیماری از اسفندماه آغاز شود و مرگ و میر افزایش یابد. این افزایش به اندازه پنجمین خیز دلتا نخواهد بود. اما هر بیماری باعث بیماری و زیان می شود.

وی افزود: در مورد موج ششم سویه آمیکرون مرگ و میر آن به اندازه قله پنجم با سویه دلتا نیست. گفتگوی کنونی مبتنی بر دانش فعلی ما از بیماری و مرگ و میر در سویه آمیکرون است که به نظر نمی رسد به اندازه سویه دلتا باشد.

البته این بدان معنا نیست که موج جدید تلفات جانی نداشته باشد و پیش بینی سایت های علمی روند کووید 19 را پیش بینی می کند در این بین ممکن است تغییراتی در این بیماری ایجاد شود که اوضاع را متفاوت کند. اکنون امیدواریم واکسیناسیون به خصوص دوز سوم افزایش یابد تا موج ششم آسیب چندانی نداشته باشد.

  طارمی به تیم ملی فوتبال ایران بازگشت

نیاز به یک واکسن متفاوت و قوی تر

وی تاکید کرد: موضوع مهم برای مقابله با موج ششم، کفایت واکسن است. بیان شده است که برای دوزهای تقویت کننده واکسن با پلت فرم غیرفعال مانند سینوفارم، نیاز به تزریق دوز تقویت کننده واکسن با کفایت بالاتر داریم. تزریق پلت فرم های مختلف واکسن باعث تقویت سیستم ایمنی نمی شود، اما برخی مطالعات نشان می دهد که اگر واکسن خیلی موثر نباشد، واکسن تقویت کننده موثرتری تزریق می شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: با افزایش بازگشایی به دلیل شیوع آمیکرون، قطعا شیوع بیماری افزایش می یابد، باید علمی تری فکر کرد و منتظر افزایش میزان تزریق دوز سوم بود. تشکیل هرگونه سنگدانه به دلیل قدرت انتقال بالای emicron می تواند منجر به افزایش شیوع بیماری و بدتر شدن وضعیت در موج ششم شود.

برای مطالعه بیشتر در این مورد و مطالعه آخرین اخبار کرونا، صفحه ویژه اخبار تجارت کرونا را مطالعه کنید.

منبع: ایسنا و ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید