شرکت کنندگان جدید سریال برای بازار ارز تهران

بازارساز بانک مرکزی از طرح های جدید بازار ارز رونمایی کرد. پس از افزایش چشمگیر قیمت ها به نرخ آزاد در بازار ارز، نهاد بازارساز سیاست های جدیدی را برای افزایش عرضه اسکناس در بازار اتخاذ کرده است.

در نتیجه این سیاست‌های جدید، اشخاص حقیقی یا حقوقی به‌ویژه صادرکنندگان می‌توانند دارایی‌های ارزی خود را در صرافی‌ها به قیمت توافقی بفروشند تا این اسکناس‌ها بخشی از تقاضای بازار را تامین کنند.

در پی تصویب این مصوبه در اواسط هفته گذشته، مسئولان کانون صرافی های کشور ارقام متفاوتی را در محدوده دو کانال قیمتی 29 و 30 هزار تنی به عنوان نرخ خرید و فروش توافقی ارائه کردند.

دیروز بازار متشکل ارز از گشایش دو نرخ جدید دلار و یورو صادراتی در معاملات این سامانه خبر داد که شرکت کنندگان جدید این مجموعه بازار ارز تهران هستند.

دیروز دوشنبه 30 خرداد روند قیمت دلار در معاملات آزاد در بازار تهران کاهشی بود. هر ورق این اسکناس آمریکایی در اولین معاملات از روز گذشته در سطح قیمت 31 هزار و 850 تن فعالیت خود را آغاز کرد. پس از چند ساعت معاملات روز گذشته در بازار، قیمت دلار نوسانات چندانی از خود نشان نداد و با شیب اندکی به سطح پایین تری یعنی رقم 31 هزار و 750 تن رسید.

به گفته بسیاری از فعالان بازار ارز در تهران، پس از توقف دو روزه نرخ دلار در مراحل ابتدایی کانال 32 هزار دلاری، دلار در اواسط هفته جدید از شکست خود منصرف شد و همچنان به روند کاهشی خود ادامه می دهد.

اما بر اساس مشاهدات، روند نزولی دلار بر خلاف روند افزایشی، کندتر است و به نوعی می توان گفت که دلار با احتیاط در حال کاهش است. در نهایت قیمت این اسکناس آمریکایی در پایان معاملات روز گذشته با میانگین قیمت 31 هزار و 750 تن ثبت شد.

  در مورد روابط عاطفی خوب چه باید کرد و چه نباید کرد

دیروز روند نرخ ارز در معاملات رسمی برخلاف روند بازار آزاد صعودی بود. قیمت هر برگ دلار در سامانه بازار متشکل دیروز با حدود 197 تن افزایش نسبت به نرخ روز یکشنبه به 27 هزار و 790 تن رسید.

به گفته برخی کارشناسان بازار ارز، افزایش قیمت اسکناس در سامانه‌های رسمی ارزی ممکن است ناشی از تلاش نهاد بازار برای کاهش شکاف قیمتی نرخ ارز رسمی و آزاد باشد، چرا که این افراد معتقدند بیشتر خواهد شد.

دیروز سامانه بازار متشکل از دو عنوان جدید «دلار صادراتی» و «یورو صادراتی» معرفی شد. این عناوین جدید که بر اساس سیاست های جدید بانک مرکزی ایجاد شده است، همان نرخ توافقی فروش دارایی های ارزی به صرافی های مجاز کشور است.

در روزهای اخیر اظهارات مختلفی درباره محدوده قیمتی این نرخ های توافقی مطرح شده است که برای آن می توان گفت نرخ توافقی فروش دلار در صرافی ها در محدوده قیمتی 29 کانال و 30 هزار تن در نوسان است. به گفته کارشناسان اقتصادی بازار ارز تهران، معرفی نرخ های جدید ارز در بازار چند ارزی تهران چندان موثر نیست و در صورت همگام شدن نرخ توافقی با نرخ های موجود در بازار آزاد، تاثیرات مثبت بیشتری بر ثبات بازار خواهد داشت.

دیروز قیمت سکه طلا در معاملات بازار تهران کاهش یافت. ارزش ذاتی هر سکه طلا که حاصل عوامل مختلفی از جمله «نرخ دلار در معاملات بازار آزاد»، «نرخ ارز جهانی طلا» و «وزن اونس هر گرم سکه» در بازار دیروز بوده و به نصف رسیده است. قیمت دلار آزاد 80 هزار تن کاهش یافت.

  با خوردن سیر فشار خون را کاهش دهید

قیمت هر قطعه از این کالای سرمایه ای در پایان معاملات دیروز برابر با 15 میلیون و 400 هزار تن بود. به گفته بسیاری از فعالان بازار طلا، دوره جدید نوسانات قیمت سکه طلا ضرب در امامی را می توان قیمت کمتری بین 15 میلیون و 200 تا 15 میلیون و 700 هزار تن دانست.

دیدگاهتان را بنویسید