شروع هیجان انگیز دلار پس از مذاکرات در وین

در اولین روز هفته، دلار شروع هیجان انگیزی داشت. اسکناس آمریکا در همان ابتدای بازار به محدوده 29900 حجم رسید.

این محدوده نزدیک به 600 تن بیشتر از روز پنجشنبه بود و نشان از رفتار رادیکال معامله گران ارز پس از پایان مذاکرات هسته ای داشت. کمتر از یک ساعت پس از راه اندازی بازار در روز شنبه، اسکناس آمریکا از مرز 30000 تن عبور کرد و حتی توانست وارد محدوده 30000 تا 100 تنی شود.

این وضعیت حاد و هیجانی بازار در نیمه اول بازار بود. از نیمه دوم روز اما فضای محتاطانه بازار تشدید شد و حجم خریداران تا حدودی کاهش یافت. این امر باعث کاهش رشد دلار شد تا اینکه اسکناس آمریکا در عرض حدود 15 ساعت به 30150 تن رسید. این قیمت 800 تن بیشتر از نرخ بسته شدن روز پنجشنبه بود.

دو نگاه به بازار دلار

به گفته فعالان، جو نیمه اول روز هیجانی بود و خریداران جدید با گمانه زنی درباره پایان مذاکرات هسته ای توانستند قیمت دلار را از کانال 30 هزار تنی عبور دهند. بازارساز از نیمه دوم اما موفق شد تا حدودی فضای معاملات را آرام کند و از شدت نوسانات بازار بکاهد.

برخی فعالان بر این باور بودند که با تعطیلی صرافی های بانک ها در روز شنبه، نوسان سازها می توانند قیمت دلار را از ساعت 17 در معاملات آنلاین تغییر دهند. با این حال، برخی دیگر معتقدند عرضه قوی بازارسازان به خرده فروشان نشان می دهد که اجازه نمی دهد قیمت ها به راحتی افزایش یابد.

مرز حساس بازار دلار

دلار از پایان مهرماه سال گذشته تاکنون هرگز نتوانسته بیش از 30 هزار تن نوسان داشته باشد. دفعه قبل ترس از انتخاب مجدد ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریکا و خریدهای هیجانی معامله گران باعث شد تا اسکناس های آمریکا بالای خط 30000 تنی نوسان کنند.

  زمان عادی سازی اسرائیل و عربستان سعودی از زبان بایدن است

به دنبال این وضعیت در پایان اکتبر 1999، بازار به تدریج تحت تأثیر کاهش انتظارات ناشی از احتمال انتخاب بایدن به عنوان رئیس جمهور ایالات متحده قرار گرفت. بیش از یک سال از آن زمان می گذرد و به نظر می رسد بازار با وضعیت جدیدی روبرو شده است.

برخی از بازرگانان شروع به باور کردند که رسیدن به توافق هسته ای با یک آمریکای دموکراتیک دشوار است، بنابراین خرید خود را افزایش دادند.

تحلیلگران فنی به آینده دلار اعتقاد دارند

به گفته تحلیلگران فنی، در صورت باقی ماندن دلار بالای خط 30 هزار تنی، احتمال افزایش بیشتر قیمت ها در بازار ارز وجود دارد. این در حالی است که شماری دیگر از فعالان بر این باورند که بازار پس از مذاکرات با نوسانات هیجانی مواجه شده است و با آرامش بازار، اسکناس آمریکا به زیر 30 هزار جلد باز می گردد.

روز گذشته صرافی های بانکی نیز خرید و فروش رسمی خود را با قیمت های زیر 30 هزار تن انجام دادند. سایت سنا که نرخ رسمی ارز از سوی بانک مرکزی را منتشر می کند، روز گذشته میانگین نرخ ارز را 27 هزار و 976 تن منتشر کرد که بیش از 2 هزار تن کمتر از نرخ بازار است.

سکه در کانال 13 میلیون تومان

سکه امامی دیروز موفق شد وارد کانال جدیدی شود. سکه که روز پنجشنبه در کانال 12 میلیون تومان قرار داشت، روز شنبه 350 هزار تن افزایش یافت و در کانال 13 میلیون تومان قرار گرفت. این بالاترین قیمتی است که فلز گرانبهای محلی در سال 1400 تجربه کرده است.

  چگونه غذای بد کودک را تغذیه کنیم؟

به گفته تحلیلگران فنی، اگر فلز گرانبهای داخلی بالاتر از حد تعیین شده باقی بماند، خریداران بیشتری در بازار وجود خواهند داشت. این در حالی است که افزایش قیمت سکه عمدتا ناشی از افزایش قیمت دلار در بازار داخلی است. در چنین شرایطی در صورت بازگشت دلار از کانال 30 هزار تومانی می توان انتظار داشت سکه به زیر کانال 13 هزار میلیون تومانی سقوط کند.

روند قیمت دلار

دیدگاهتان را بنویسید