شروع به سقوط در بازار دلار

در اولین روز هفته، دلار و سکه قدرت چندانی برای حرکت به سطوح بالاتر نداشتند. بازارها در روز شنبه بیشتر به قدرت فروشندگان گره خوردند و تقاضا با نوسانات بیشتری همراه بود و سعی داشت فعالانه وارد بازار نشود.

در چنین فضایی اسکناس آمریکایی 350 تن از ارزش خود را از دست داد و در محدوده 30 هزار و 400 تن قرار گرفت. تحلیلگران فنی بر این باورند که اگر دلار بتواند زیر سطح 30 هزار و 500 تن تثبیت شود، احتمال سقوط آن در بازار ارز بیشتر خواهد شد.

به گفته فعالان، اظهارات سخنگوی وزارت امور خارجه نقش مهمی در کاهش قیمت دلار داشت. سعید حاطب زاده گفت: در روزهای آینده خبرهای خوبی برای خنثی سازی تحریم ها خواهد آمد. همین خبر در بعدازظهر دیروز به کاهش قیمت دلار سرعت بخشید.

قیمت‌های پایین‌تر اسکناس ایالات متحده ممکن است پس از ساعت 4 بعد از ظهر ثبت شود. برخی گزارش می دهند که دلار به زیر 30400 تن می رسد.

بازار به دنبال اخبار است

برخی از فعالان بر این باور بودند که معامله گران منتظر انتشار اخبار مذاکرات وین در روز شنبه هستند و فضای انتظاری در بازار ایجاد می شود که میل به خرید و فروش ارز را کاهش می دهد.

همچنین خبر احتمال دریافت مالیات 10 درصدی مبادلات ارزی باعث شده تا برخی صرافی ها تمایلی به فعالیت در بازار نداشته باشند. در همین حال، معاون درآمدهای مالیاتی سازمان مالیاتی کشور گفت: مالیات 4 درصدی شامل فعالان غیررسمی و دلالان می شود.

کریستین گفت: مردم عادی و کسانی که برای مصارف شخصی و با کارت ملی ارز می خرند مشمول مالیات نمی شوند. با تمام این تفاسیر دیروز برخی صرافی ها اعلام کردند که نمی خواهند ارز بخرند و بفروشند.

  قیمت بیت کوین، امروز 1401/03/05

بسیاری از تحلیلگران معتقدند که صرافی ها به دلیل ماهیت نامشخص مذاکرات در وین خرید و فروش نخواهند کرد. این در حالی بود که برخی دیگر موضوع مالیات را برای حذف تعدادی از صرافی ها از بازار مطرح کردند.

قیمت دلار در ماه دسامبر به میزان قابل توجهی افزایش یافت و اسکناس آمریکا پس از گذشت بیش از یک سال توانست نوسانات بیش از 30 هزار تنی را ثبت کند.

این باعث افزایش توقعات شد. با این حال، بسیاری معتقدند که این رشد به دلیل افزایش تقاضای فصلی است. این گروه پس از عبور از بازار در هفته اول ژانویه انتظار کاهش دیگری دارد.

دلار بر سکه زد

آغاز کاهش قیمت دلار در هفته جاری باعث شد سکه امامی تمایل خاصی به افزایش قیمت نداشته باشد و هفته را با کاهش آغاز کند. این فلز گرانبهای داخلی روز شنبه 170 هزار تن از ارزش خود را از دست داد و در محدوده 13 میلیون و 30 هزار تن قرار گرفت.

سکه در صورت افت 13 میلیون تنی با حمایت 12 میلیون و 800 هزار تنی مواجه خواهد شد.

شکست در محدوده 12 میلیون و 800 هزار تنی می تواند فروشندگان زیادی را در بازار داخلی فلزات گرانبها به ارمغان بیاورد. به گفته فعالان، اونس طلا در هفته گذشته روند صعودی خاصی نداشت و همین امر باعث شده قیمت سکه در اوایل هفته جاری تحت فشار بیشتری قرار گیرد.

با توجه به روند نزولی سکه در روز گذشته، برخی از فعالان از احتمال سقوط بازار به زیر 13 میلیون تن در معاملات معکوس خبر دادند.

  زیر رشته جدید Omicron سریعتر از نسل های قبلی خود است

سکه باید بالای 13 میلیون و 200 هزار تن تثبیت شود تا در مسیر صعود قرار گیرد. سکه در هفته گذشته با کمک رشد دلار توانست به مرز 13 میلیون و 300 هزار تن برسد. برای تکرار این رشد، دلار باید از مرز 31 هزار تومان عبور کند.

دیدگاهتان را بنویسید