شرایط واشنگتن برای بازگشت به برجام

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا روز یکشنبه گفت که ایالات متحده آماده بازگشت به مذاکرات درباره توافق هسته ای ایران است، اما تهران هنوز تمایلی برای انجام این کار نشان نداده است.

وی در مصاحبه با شبکه خبری سیان گفت که واشنگتن از نزدیک با شرکا و متحدانش همکاری می کند تا راه را برای مذاکرات هموار کند.

مشاور امنیت ملی آمریکا در ادامه گفت: آمریکا آماده بازگشت به میز مذاکره و ادامه کار بر روی این موضوع است. سالیوان گفت: اگر تهران به توافق هسته ای 2015 بازگردد، ما به آن باز خواهیم گشت.

از سرگیری مذاکرات در 8 دسامبر

ادعای سالیوان مبنی بر عدم تمایل ایران به آغاز گفت‌وگو زمانی مطرح می‌شود که علی باقری، معاون وزیر امور خارجه ایران، در تاریخ 3 نوامبر در توییتی به نقل از مکالمه تلفنی خود با انریکه مورا، معاون نماینده عالی ایران اشاره کرد. سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ‌کننده برجام. کمیسیون. وی نوشت: در گفتگوی تلفنی با آقای انریکه مورا، با آغاز مذاکرات با هدف رفع تحریم های غیرقانونی و غیرانسانی خطر هشتم (29 نوامبر) در وین موافقت شد.

تاکنون شش دور مذاکرات در وین بین آمریکا و سایر طرف های برجام به جز ایران برای تسهیل بازگشت آمریکا به برجام برگزار شده است. طرفین می گویند پیشرفت های ملموسی در مذاکرات حاصل شده است، اما برخی اختلافات همچنان باقی است.

دولت بایدن بر اعمال تحریم علیه دولت ترامپ فشار می آورد

دولت بایدن علاوه بر امتناع از ارائه تضمین های لازم برای عدم خروج از توافق، بر حفظ برخی از تحریم های اعمال شده علیه ایران توسط دولت دونالد ترامپ پس از خروج از برجام اصرار دارد.

  عکس / پسر آلمانی با چهره ای مثل پازل

علاوه بر این، نمایندگان دولت آمریکا قبلاً اعلام کرده‌اند که قصد دارند از ورود به شورای امنیت سازمان ملل به عنوان «سکوی» برای حل و فصل دیگر مناقشات از جمله مسائل موشکی و منطقه‌ای استفاده کنند.

اخیراً مقام معظم رهبری در جلسه ای تاکید کردند که آمریکایی ها می خواهند در توافق هسته ای برجام بندی را لحاظ کنند که ایران را موظف به گفتگو در مورد مسائل موشکی و منطقه ای کند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در آخرین دیدار خود با دولت دوازدهم خاطرنشان کردند: صحبت کنید وگرنه توافقی نداریم.

واشنگتن برجام را نقض کرده و باید با لغو تحریم ها به برجام بازگردد

جمهوری اسلامی ایران تاکید کرده است که با توجه به اینکه آمریکا طرف توافق بوده است، واشنگتن است که باید با لغو تحریم ها به توافق برگردد و اجرای تعهدات آمریکا باید راستی آزمایی شود. تهران البته تاکید کرده است که برای بازگشت آمریکا به توافق عجله ندارد.

جمهوریخواهان کنگره خواستار کنار گذاشتن دیپلماسی با ایران هستند

همانطور که جمهوری خواهان پنجشنبه گذشته در نامه ای به کاخ سفید نوشتند و ایران را به حملات اخیر پهپادها به نیروهای آمریکایی متهم کردند، در حالی که ایران تاریخ از سرگیری مذاکرات را در وین اعلام می کند، جمهوری خواهان در تلاشند تا از این مذاکرات جلوگیری کنند. در سوریه از دولت بایدن خواسته شده بود که دیپلماسی با ایران را کنار بگذارد.

رهبران جمهوری خواه همچنین گفتند که ایران باید هر گونه توافقی با دولت جو بایدن را از ابتدا مرده بداند.

دیدگاهتان را بنویسید