شرایط عجیب اما صف برای عفو قاتل

422973 834 خبر مرکزی

پسر جوانی که شش سال پیش در درگیری دسته جمعی جان خود را از دست داد، توانست رضایت خانواده مقتول را به شرط پرداخت دیه، ترک کشور و ادامه تحصیل تا مقطع دکتری جلب کند.

شهریور ماه سال 96 پلیس استان ایلام گزارشی مبنی بر درگیری خونین خیابانی دریافت کرد. در پی این گزارش تیم جنایی راهی محل شدند و پسر جوانی را که شلاق خورده بود به بیمارستان منتقل کردند.

اما تلاش کادر پزشکی برای نجات این جوان 24 ساله ناکام ماند و ساعتی پس از انتقال به بیمارستان جان باخت. با مشخص شدن هویت متهم قتل، تیم جنایی وارد عمل شده و وی را دستگیر کردند. وی در تحقیقات گفت: روز حادثه دوستانم سوار بر موتورسیکلت بودند و با مقتول و دوستانش بر سر موتور سواری درگیر و شعار می دادند.

وی ادامه داد: یکی از دوستانم که در این درگیری شرکت داشت با من تماس گرفت و از من خواست تا در جنگ با آنها شرکت کنم. بهش گفتم موتورم خراب شده و نمیتونم بیام. اما دوستم با دوچرخه اش دنبالم آمد و مرا سوار کرد و با هم به محل حادثه رفتیم.

دعوا دوباره شروع شد و در این بین همه چاقو و قمه در دست داشتند. من قصد کشتن نداشتم و ناخواسته مرتکب این جنایت شدم. وقتی مقتول روی زمین افتاد فرار کردم و ساعتی بعد متوجه شدم که کشته شده و بلافاصله دستگیر شدم.

درخواست قصاص

با اعتراف متهم جوان به قتل، بازسازی صحنه جنایت، شهادت شاهد، ادله و ادله پرونده، کیفرخواست امیر به اتهام قتل عمد تشکیل شد. پرونده امیر برای رسیدگی و صدور حکم در اختیار دادسرای امور جنایی قرار گرفت و با وجود ابراز پشیمانی و پشیمانی از حضور در جایگاه ویژه نزد قضات دادگاه کیفری، به درخواست اولیای دم به قصاص محکوم شد.

  قربانی انتقام؛ قتل یک جوان با انفجار خودرو

با تایید این حکم پسر جوان که در زمان جنایت 22 سال بیشتر نداشت در چند قدمی به دار آویخته شد و برای جلب رضایت خانواده مقتول دست به هر کاری زدند.

متولیان ابتدا خواستار انتقام شدند، اما در نهایت اعلام کردند که در صورت دریافت دیه و پذیرفتن شرایط آنها، موافقت خواهند کرد. خانواده مقتول گفتند: قاتل فرزندشان تا پایان عمر نباید وارد استان ایلام شود، مگر اینکه دیه خواسته آنها را بدهد و برای همیشه آنجا را ترک کند.

وی و خانواده اش نیز اجازه تردد به دو شهر محل تولد و سکونت مقتول را ندارند و در صورت ورود به این دو شهر باید 500 سکه طلا به خانواده مقتول پرداخت کنند.

کمک به جمع آوری باج

با اعلام این شرط خانواده متهم تمامی اموال و دارایی خود را فروختند اما اموال آنها به میزان درخواستی اولیای دم نرسید. به همین دلیل یکی از اساتید دانشگاه تهران که از فعالان مدنی نیز هست، وقتی متوجه شد پسر زندانی در زندان از خواب بیدار شده و قرآن را حفظ کرده و نماز خوانده است، به شرطی که پس از موافقت برای کمک به تحصیل ادامه دهد. باج جمع آوری کرد و گفت که حاضر است پس از آزادی هزینه دکترای خود را بپردازد.

امیر پس از پذیرفتن این شرط از استاد دانشگاه، دست به کار شد و در صفحه اینستاگرام خود فراخوانی برای جمع آوری دیات گذاشت و با کمک خود و فالوورهایش موفق شد مابقی پولی را که پرداخت نمی کند جمع آوری کند. برای آماده شدن برای آزادی یک پسر زندانی فراهم کنید.

  تاثیر دوش آب سرد در کاهش وزن

منبع: روزنامه ایران

دیدگاهتان را بنویسید