شاهکارهای هنری که دزدیده شده اند و هرگز پیدا نشده اند

به گزارش نشنال، معروف ترین سرقت جهان در 21 آگوست 1911 در پاریس انجام شد.

وینچنزو پروجا، کارمند موزه لوور پاریس، مونالیزا را ربود و به ایتالیا منتقل کرد، اما شاهکار داوینچی در نهایت شناسایی و به موزه لوور بازگردانده شد. داستان سرقت و بازگشت مونالیزا در سراسر جهان طنین انداز شد و این تصویر را به سطح شهرت امروز رساند.

اگرچه داستان پایان خوشی داشت، اما بسیاری از آثار هنری خلق شده توسط برخی از مشهورترین هنرمندان جهان هنوز مفقود هستند، برخی ممکن است در طول تاریخ فراموش شده باشند و برخی ممکن است در مجموعه خصوصی یک مجموعه دار میلیاردر ذخیره شده باشند.

در اینجا تعدادی از معروف ترین آثار هنری سرقت شده که هنوز کشف نشده اند را مشاهده می کنید:

گل های شقایق

گل های شقایق اثر ونسان ون گوگ

این نقاشی در اوت 2010 از موزه محمد محمود خلیل در قاهره به سرقت رفت. این نقاشی 50 میلیون دلاری در سال 1887، سه سال قبل از مرگ ون گوگ خلق شد.

هنگامی که سرقت کشف شد، مقامات مصری فکر کردند که سارقان اثر هنری را پیدا کرده اند. آنها از سوار شدن دو ایتالیایی به هواپیما از قاهره به ایتالیا جلوگیری کردند، اما مشخص شد که آنها «گل شقایق» را نمی دزدند.

کبوتر و نخود
«کبوتر و نخود» اثر پابلو پیکاسو

بینندگان تیزبین ممکن است متوجه تصویر “کبوتر و نخود” بر روی دیوار بالای تخت در فیلم جیمز باند 2015 شده باشند. این صحنه در واقع اشاره ظریفی است به اینکه “کبوتر و نخود” هنوز کشف نشده است.

این نقاشی که در سال 1911 خلق شده و ارزش آن 123 میلیون دلار است، در می 2010 از موزه هنر مدرن پاریس به همراه چهار اثر دیگر از جمله نقاشی های هانری ماتیس و آمادئو مادیلیانی به سرقت رفت.

  چرا علی دایی دوباره محبوب شد؟

دزد از پنجره وارد موزه شد تا آثار را بدزدد، اما زنگ خطر به صدا درآمد. او در نهایت دستگیر شد، اما ادعا می کند که نقاشی را در سطل زباله انداخته است. پلیس ادعای او را باور نکرد و پرونده را باز گذاشت.

پل سزان

نمای اوار سور آواز پل سزان

اعتقاد بر این است که این نقاشی بین سالهای 1879 و 1880 بین “پل سزان” خلق شده است. نمایی از سور-سور-اواز منظره ای در شمال فرانسه را به تصویر می کشد، زیرا سزان زمانی در روستای سور اوز زندگی می کرد.

در شب سال نوی 1999، دزدی از موزه اشمولین در دانشگاه آکسفورد سرقت کرد و نقاشی را دزدید. دزد از روی داربست بالا رفت، یک بمب دودزا روی گالری انداخت، از طناب بالا رفت و در نهایت عکس را از قاب خارج کرد.

پلیس بریتانیا بر این باور است که این نقاشی 4 میلیون دلاری به دستور شخصی دزدیده شده است، زیرا آثار رودن، رنوار و هانری دو تولوز لوترک باقی مانده است. پرونده سرقت این تابلو همچنان مفتوح است.

پرتره

“پرتره یک مرد جوان” اثر رافائل

اعتقاد بر این است که پرتره یک مرد جوان، خودنگاره ای از رافائل است که بیش از 100 میلیون دلار ارزش دارد. این نقاشی در سال 1945 توسط نازی ها از لهستان دزدیده شد و از آن زمان «پرتره یک مرد جوان» دیده نشده است.

هنگامی که آلمان به لهستان حمله کرد، شاهزاده آگوستین جوزف چارتوروسکی بسیاری از آثار هنری، از جمله پرتره ای از “مرد جوان” میتولان را نجات داد و آنها را در ساختمانی در جنوب شرقی لهستان پنهان کرد.

  حضور هزاران فلسطینی در مسجد الاقصی

این نقاشی در نهایت توسط ماموران گشتاپو کشف و به هانس فرانک، فرماندار لهستان اشغالی تحویل داده شد. این نقاشی به همراه سایر آثار هنری برای اضافه شدن به مجموعه شخصی هیتلر در لینز ارسال شد.

فرانک در ژانویه 1946 پرتره مرد جوانی را از آلمان به لهستان آورد و در محل اقامت خود به نمایش گذاشت. بسیاری از آثار غارت شده پس از اعدام فرانک در سال 1946 دوباره کشف شدند، اما پرتره یک مرد جوان به همراه 842 اثر هنری دیگر هرگز پیدا نشد.

طوفان در دریای جلیل

«طوفان در دریای گالیله» نوشته رامبراند

نقاشی رامبراند در جریان سرقتی به ارزش بیش از 500 میلیون دلار به سرقت رفت. این نقاشی در 18 مارس 1990 از موزه ایزابلا استوارت گاردنر در ایالات متحده به سرقت رفت.

دو سارق با لباس پلیس وارد موزه شدند، دست و پای نگهبانان را بستند و در نهایت با ۱۳ اثر هنری از جمله آثار یوهانس ورمیر، ادگار دگا و آداوارمانه موزه را ترک کردند. هیچ یک از این آثار تاکنون کشف نشده است.

فرانسیس بیکن

فرانسیس بیکن اثر لوسین فروید

در سال 1952، لوسین فروید پرتره ای از یک دوست و همکار نزدیک، فرانسیس بیکن، کشید. این اثر هنری در 27 می 1988 از گالری ملی برلین به سرقت رفت و هرگز پیدا نشد.

عبور از یک پل

پل صلیب شاد، لندن اثر کلود مونه

تابلوی امپرسیونیست کلود مونه “پل صلیب شاد، لندن” در تاریخ 16 اکتبر 2012 از موزه هنر روتردام به همراه تابلوی دیگر او به نام پل واترلو به سرقت رفت.

پلیس گروهی را به اتهام سرقت دستگیر کرده است و مادر یکی از مردان که به سرقت این دو نقاشی اعتراف کرده است، گفت که برای محافظت از پسرش تمام آثار هنری را سوزانده است. البته او بعداً در دادگاه اعترافات را تکذیب کرد.

  بازیگر پیشکسوت: به بیماری صعب العلاج «محمدعلی کلی» مبتلا هستم.

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید