شانس اصلی دریافت جایزه جشنواره فیلم فجر چقدر است؟

424020 151 خبر مرکزی

برندگان جوایز جشنواره توسط رویدادهای مختلف مشخص می شوند. از ارزش های بزرگ حاکم بر جشنواره گرفته تا نظر و سلیقه هیئت داوران. در جشنواره فیلم فجر این موضوع عینیت بیشتری دارد.

دوره های مختلف جشنواره نشان داده است که شاخص های زیادی در تعیین آرای داوران دخیل است و گاه مصلحت اندیشی های زیادی در نظر گرفته می شود.

دو سال پیش و پس از اعلام برندگان سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر، مازیار میری، یکی از اعضای هیات داوران در گفت وگویی گفت: می خواهم در مورد جایزه دادن به یک بازیگر بیشتر صحبت کنم. این نشان می دهد که در بسیاری از موارد موارد بی اهمیت و جو داوران در روز تصمیم گیری نیز تاثیر مستقیمی در اعلام برنده نهایی دارد.

در فینال هم حواشی زیادی وجود دارد. برخی می گفتند در آخرین لحظه آرا تغییر کرده یا حضور یا عدم حضور برخی از کاندیداها در رای گیری نهایی تاثیر داشته است و … به هر حال پیش بینی جوایز فیلم فجر به خصوص در رشته بهترین بازیگر مرد کار سختی است. وظیفه و نیاز به معادلات اندازه گیری دارد. و رابطه نسبتاً پیچیده است. با این حال، می توان در مورد برخی از مهم ترین شانس های برنده شدن جایزه حدس زد.

شانس سیمرغ بهترین بازیگر زن

در سال های اخیر فیلم های متعددی نوشته و تولید شده است که نقش سختی برای زنان دارد. بنابراین آزمایش جدی بازیگران زن معمولاً اتفاق نمی افتاد.

اگرچه تلاش‌های نسبتاً شایسته‌ای صورت گرفته است، اما فراوانی نقش‌های اصلی زن در فیلم‌های آپارتمانی و شهری معمولاً شبیه شخصیت‌های فیلم‌ها است و به مذاق بازیگران حرفه‌ای که می‌توانند موقعیت‌های متفاوت و جدی را بیازمایند، نیست. با این حال، نام تعدادی از بازیگران زن و فیلم هایی که در آنها حضور دارند می تواند حدس و گمان باشد.

  پیک آمیکرون کی وارد ایران میشه؟

پریناز ایزدیار – نشست خصوصی: قرار خصوصی یکی از مهم ترین فیلم های امسال است که داستانی داغ و عاشقانه دارد. به نظر می رسد پریناز ایزدیار به عنوان یکی از قطب های اصلی تاریخ این فیلم، این توانایی را دارد که داوران را برای کسب دومین سیمرغ بلورین قانع کند. پریناز ایزدیار به دلیل قدرت بازیگری که دارد بعید است در جشنواره سیمرغه را ربوده باشد.

ستاره آهنگ ها – علفزار: با توجه به تعاریف فراوانی که از بازی‌های فیلم «میادو» به دست می‌آید، به نظر می‌رسد از این پس ستاره آهنگ‌ها را می‌توان شانس بزرگی برای دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل زن دانست. داستان Grassland نوید یک فیلم شخصیت محور را می دهد. چنین فیلم هایی فرصت خوبی برای بازیگری با استعداد مانند آهنگ ها است تا در نقش بدرخشد. پس باید منتظر ستاره پسیان دیگری باشیم.

مریلا زارعی – صورت فلکی: در صورتی که سپیده دم امسال برنده سیمرغ شود، برای چهارمین بار است که این جایزه را دریافت می کند. او پیش از این برای بازی در فیلم «شیار 143» برنده جایزه فجر شده بود و بازی او بسیار مورد توجه قرار گرفت. این بازیگر در دهه گذشته عملکرد درخشانی داشته است. بر اساس مقدمه می توان گفت که زارعی یکی از شانس های جدی سیمرگ امسال است.

نیکی کریمی-دختران: نیکی کریمی تجربه و افتخار فراوانی دارد. اگرچه در این سال ها بیشتر کارگردانی کرده است، اما به احتمال زیاد نقش او در «دختران» بسیار مورد توجه قرار می گیرد. به طور کلی بازیگران زن در فیلم هایی که بیشتر به زنان و دختران می پردازند بهتر بازی می کنند. بنابراین بعید است امسال سیمرغ در دستان نیکی کریمی باشد.

  اقدامات احتیاطی برای کنترل آبله میمون

شانس سیمرغ بهترین بازیگر مرد

رقابت برای دریافت سیمرغ بازیگر مرد معمولا در جشنواره فیلم فجر ماجراها و حواشی بیشتری دارد. جشنواره فجر امسال رقابت تنگاتنگی با بازیگران جوان سینمای ایران دارد. بازیگرانی که احتمالا سیمرغ اول یا دوم را به خانه می برند.

هوتن شکیبا – نشست خصوصی: شکیبا باید در این فیلم نقش یک تبهکار جوان را بازی کند، نقش او هم مضمونی عاشقانه دارد و این می تواند بر جذابیت این نقش بیفزاید. البته گریم نه چندان جالب او در این نقش احتمالاً بازی او را در طول فیلم خدشه دار می کند. البته او به تازگی سیمرغ گرفته است و به همین دلیل بعید است امسال جایزه ای بگیرد هرچند غیرممکن نیست.

جواد عزتی – بازنده: همکاری مکرر این بازیگر با کارگردان محبوبش محمدحسین مهدویان معمولاً نتایج قابل توجهی داشته است.

اولین عکس های منتشر شده از این فیلم نقشی متفاوت را نشان می دهد. نقشی که در نهایت توانست عزتی را به اولین جایزه اش برساند. امسال احتمالاً عزت که تجربه قابل توجه و نسبتا موفقی در ایفای نقش های مختلف دارد شانس اصلی جشنواره خواهد بود.

مصطفی زمانی – بدون تعیین وقت قبلی: رکورد به گونه ای نیست که او را در ردیف شانس های اصلی سیمور قرار دهد. اما بازی او در فیلم بهروز شعیبی با توجه به فرصت های مختلفی که این کارگردان در کارش ایجاد کرده، احتمالاً شانس او ​​را برای قرار گرفتن در فهرست بازیگری افزایش می دهد.

هادی حجازی فر – سمت مهدی: ایفای نقش لیدرها همیشه می تواند تضمین کننده کاندیداتوری یک بازیگر در جشنواره فیلم فجر باشد. حجازی فر امسال به عنوان یکی از فرماندهان بزرگ جنگ، شهید باکری در فیلم وضعیت مهدی که کارگردانی آن را بر عهده داشت، حضور یافت.

  آیا میل انسان به داستان گویی خطرناک است؟

نقشی که با توجه به توانایی بالای حجازی فر در ایفای چنین نقش هایی، حالا می توان آن را شانس بزرگی برای درخشش در این نقش در جشنواره امسال دانست. اگر حجازی فر همان بازیگر ایستاده در غبار، ماجرای نیمروز و قرعه کشی باشد، بعید است امسال طلسم نگرفتن سیمر را بشکند و یکی از برندگان این جایزه باشد.

محسن کیایی – ساعت شب: کیایی که برای فیلم عصر یخبندان کاندیدای جشنواره فیلم فجر شده بود، امسال جایگزین نوید محمدزاده در دیده بان شبانه رضا میرکریمی شد تا یکی از مهم ترین نقش های دوران بازیگری اش را از آن خود کند. با توجه به اینکه بازیگران فیلم های میرکریمی همیشه مورد توجه بوده اند، می توان انتظار درخشش کیایی را داشت.

اگر «دیده بان شب» عموماً مورد توجه داوران و منتقدان قرار گیرد، می توان انتظار داشت محسن کیایی کاندیدای و احتمالاً برنده جایزه بهترین بازیگر مرد باشد. جایزه ای که می تواند حرفه بازیگری کیایی را متحول کند و او را به سمت نقش های مختلف سوق دهد.

دیدگاهتان را بنویسید