شادترین کشور دنیا کجاست؟!

فنلاند برای پنجمین سال متوالی از سوی سازمان ملل متحد به عنوان «شادترین کشور جهان» معرفی شد.

بر اساس گزارش سالانه شبکه راهبردهای توسعه پایدار، سازمان ملل متحد، لبنان و افغانستان دو رتبه آخر را در این رتبه بندی به خود اختصاص داده اند و فرانسه بهترین رتبه خود را در سال های اخیر کسب کرده است.

این کشور اسکاندیناوی با جمعیت 5.5 میلیون نفر از 10 امتیاز ممکن، 7.82 امتیاز دارد و بالاتر از دانمارک، ایسلند، سوئیس و هلند در صدر گزارش رضایتمندی جهانی قرار دارد. ایران در این گزارش پس از کشور جنگ زده و بالاتر از اوگاندا و لیبریا در رتبه ۱۱۶ قرار دارد.

خبرگزاری فرانسه در گزارشی به این گزارش اشاره می‌کند که رده‌بندی پنج رتبه اول معمولاً بدون تغییر است و در انحصار کشورهای اروپایی، به‌ویژه در کشورهای شمال اروپا است.

بر اساس گزارش رضایت جهانی که در 10 سال گذشته سالانه در 18 مارس منتشر می شود، لبنان، ونزوئلا و افغانستان بیشترین سقوط را در فهرست شادترین یا شادترین کشورهای جهان داشته اند.

در مقابل صربستان، بلغارستان و رومانی سه کشوری هستند که در این رتبه بندی از نظر شادی یا شادی پیشرفت چشمگیری داشته اند.

لبنان که همچنان با ناآرامی ها و بحران شدید اقتصادی دست و پنجه نرم می کند، 2.95 امتیاز کمتر از زیمبابوه و یک قدم جلوتر از افغانستان است. افغانستان همانطور که پیش بینی می شد با 2.40 امتیاز از 10 امتیاز ممکن در سال جاری، همانطور که انتظار می رفت، با شرایط سخت به دلیل درگیری های جاری و تسلط احتمالی گروه طالبان، در انتهای لیست قرار دارد.

  پاپوآ گینه نو؛ کشوری با ۸۴۰ زبان!

این گزارش از سال 2012 به طور منظم هر سال منتشر می شود و نتایج نظرسنجی های گالوپ از شهروندان را در مورد سطح شادی آنها با تولید ناخالص داخلی و همچنین ارزیابی سطح همبستگی، آزادی های فردی و فساد در کشورها مقایسه می کند. منجر به یک نتیجه کلی در خلاصه نهایی و نمره میانگین شود.

بر اساس رتبه بندی حدود 150 کشور، آلمان و کانادا یک پله سقوط کردند و به ترتیب در رتبه های 14 و 15 بالاتر از ایالات متحده قرار گرفتند.

در این رده بندی، آمریکا با سه پله صعود به جای سال گذشته در جایگاه شانزدهم قرار دارد. فرانسه با یک پله رتبه بیستم شادترین کشورهای جهان است که بهترین جایگاه این کشور در ده سال اخیر است.

بریتانیا، اما بدون تغییر نسبت به سال گذشته، همچنان هفدهمین کشور شاد جهان است. در بین دیگر قدرت های بزرگ، برزیل با 38 پله سقوط در رده 38 قرار گرفت و ژاپن با 2 پله صعود در رده 54 قرار گرفت.

جایگاه روسیه در این رتبه بندی که قبل از حمله نظامی به اوکراین تکمیل شده بود با 4 پله سقوط در رده 80 قرار دارد. چین با جهش 12 امتیازی در رتبه 72 و هند با سه پله صعود در رتبه 136 شادترین یا شادترین جهان قرار گرفته اند.

به گفته جفری ساکس، یکی از نویسندگان و نویسنده گزارش سالانه رضایت جهانی، درسی که باید از این گزارش گرفته شود و رهبران جهان باید در نظر بگیرند، این است که همبستگی اجتماعی، سخاوت در میان مردم و صداقت دولت ها نقشی حیاتی دارد. . به حس خوب بودن ایناهاش.

  ویدئو/ سیل در غرب مازندران; از افتادن در جواهرات گرفته تا آبگرفتگی بزرگراه

کشورهای اسکاندیناوی از زمان انتشار گزارش رضایتمندی جهانی همواره در صدر فهرست شادترین ها قرار داشته اند.

قبل از فنلاند که امسال همین موقعیت را گرفت، نروژ در سال 2017 در صدر فهرست قرار گرفت و دانمارک مدتهاست که اولین دانش آموز در این مطالعه بوده است.

منبع: یورونیوز

دیدگاهتان را بنویسید