شاخص سهام؛ مثبت اما جزئی

بورس طی روز گذشته با افزایش 0.23 درصدی میانگین موزون قیمت، شاخص کل را افزایش داد. در این روز، احتیاط سرمایه گذاران برای افزایش سطح تقاضا باعث شد تا به دلیل لرزش های بعدی ناشی از تصمیمات عجولانه دولت، شاهد افزایش بیشتر قیمت نباشیم.

این امر ارزش معاملات خرد را به حدود 2988 میلیارد تن و مقدار پول واقعی از این بازار را به 183 میلیارد تن رساند.

مثبت اما جزئی

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در دومین روز هفته به محدوده یک میلیون و 422 هزار واحد رسید. در این روز رشد میانگین موزون قیمت ها به میزان 0.23 درصد باعث شد تا نماگر اصلی بورس در محدوده مثبت سخت بماند.

اما این رشد به این معنا نیست که بازار ریسک های روزهای قبل را فراموش کرده است. بر این اساس، معاملات روز یکشنبه در حالی به پایان رسید که دماسنج بازار سهام همزمان با رشد ضعیف دماسنج بورس عملکردی مشابه داشت و در پایان معاملات روز 0.27 درصد افزایش یافت.

بررسی وقایع دیروز بورس به خوبی نشان می دهد که با وجود فراز و نشیب های شاخص بورس، جو محتاطانه ای که در ماه های اخیر بر بازار سهام حاکم بوده همچنان به قوت خود باقی است. همین امر باعث شد تا به جز روزهایی که احساسات دافعه منفی و مثبت به بازار می آید، با وجود همه سختی ها و ناملایمات، شاهد رویکرد مشخصی در بورس نباشیم.

به عبارت دیگر، شاید شکل‌گیری روندهای صعودی و نزولی در کوتاه‌مدت و میان‌مدت در ماه‌های اخیر امکان‌پذیر باشد، اما بازار هرگز آنقدر پیچیده نبوده است که بتوان با اطمینان خاطر، روندها را به وجود یک وضعیت خاص با چارچوبی مشخص نسبت داد. .

  هواشناسی ایران امروز 29/09/1300

به تعبیر واضح تر، قیمت ها در این مدت روندی داشتند، اما بازار روند ذهنی مشخصی نداشت، یعنی در ماه های اخیر شاهد ادامه قیمت ها در جهت خاصی نبودیم.

چرا اقدامات احتیاطی

نااطمینانی بازار سهام در ماه‌های اخیر روندی ثابت در معاملات است و اگر چند دوره کوتاه عمدتاً هفتگی را در نظر نگیریم، در اغلب موارد نوسانات خنثی را به ثبت می‌رساند. در عین حال در همان موقعیت های مثبت یا منفی که خارج از قاعده کلی است، بیشتر فراز و نشیب های رویداد جبران می شود.

با این حال، تا همین اواخر، مهم ترین دلیل ترس بازار از افزایش یا کاهش مداوم تقاضا، نامشخص بودن آینده مذاکرات هسته ای و در نتیجه نامشخص بودن نوسانات نرخ ارز بود.

حالا اما بعد از کلی، اما حتی اگر با شروع مذاکرات و بر اساس اخبار منتشر شده در ماه های قبل، تصویر تقریباً روشنی از چگونگی و به دلیل توسعه فعالان اقتصادی وجود دارد. به نظر می رسد توافق دولت اصلی ایران و سایر اعضای برجام به راحتی دولت قبل نباشد.

این نشان می دهد که مذاکرات احتمالاً یک فرآیند طولانی و پیچیده است. از سوی دیگر، به مرور زمان مشخص شد که بازار در حال حاضر از هیجانات این موضوع دور شده و احتمالاً قصد ندارد واکنش خود در مذاکرات احیای برجام را به چیزی جز دستیابی یا نرسیدن به توافق نهایی مرتبط کند. به همین دلیل بازار با بهبود وضعیت در هفته های اخیر و خوش بینی به بهبود روش های قیمت گذاری، سخنان کارکنان مبنی بر تغییر رویکرد دولت به بورس را مساعد پذیرفت و شاهد افزایش قیمت در بورس بودیم. تا آخرین روزهای هفته گذشته

  تاریخ می پیچد

اما مشکل جدید از اینجا شروع شد. بی تدبیری دولت در اقدام و سپس ابطال این تصمیم منجر به بی اعتمادی بازار به سخنان مسئولان شد. اگرچه به نظر می رسد بلوغ تصمیمات با تغییر دولت افزایش پیدا کند، اما تصمیم روز پنجشنبه دولت مبنی بر بازگرداندن مبنای قیمت گذاری خودرو به حالت قبلی که یک شبه موجی از بی اعتمادی را در میان فعالان بورس ایجاد کرد.

اکنون باز هم گفته شد که می توان وضعیت قیمت را در صنعت خودرو بهبود بخشید. هر چقدر هم که امکان پذیر باشد، باید در نظر داشت که عدم قطعیت، در یک موضوع ساده که در سراسر جهان انجام می شود، می تواند آسیب جدی به بازار وارد کند. زیرا ابهام مهم ترین عامل دفع بازار در هر شرایطی است; به ویژه، این دفع به دلیل خطرات پیش بینی نشده سیستماتیک مانند خطر قانونی است.

در آینه فیگورها

در روزی که شاخص کل بورس تهران از 344 نماد معامله شده 0.23 درصد رشد کرد، قیمت پایانی 160 سهم (47 درصد) مثبت و بالعکس، 172 سهم (50 درصد) در سطوح منفی معامله شد. 37 نماد (11 درصد) به ارزش 152 میلیارد تن صف خرید تشکیل دادند و در مقابل در 21 نماد بورسی (6 درصد) به ارزش 117 میلیارد تن شاهد تشکیل صف فروش بودیم. آیفکس در همین روز در فرابورس ایران رشد 0.25 درصدی را به ثبت رساند.

140 نماد معامله شد که در این میان قیمت 59 سهم (42 درصد) مثبت و قیمت 80 سهم (57 درصد) منفی بود. در این بازار 12 نماد (9 درصد) به ارزش 45 میلیارد تن صف خرید تشکیل دادند و در مقابل شاهد تشکیل صف فروش در چهار نماد بورسی (3 درصد) به ارزش 2 میلیارد تن بودیم.

  برخورد سپاه با ناوهای جنگی آمریکا

بررسی وزن نمادهای منفی و مثبت در این روز به خوبی نشان می دهد که بسیاری از فعالان بازار در این روز رویکرد مثبتی به بازار نداشتند. از سوی دیگر، افراد خوشبین تر نتوانستند دلیل موجهی برای افزایش بیشتر تقاضا پیدا کنند. این موضوع باعث شد که نه تنها تعداد خطوط فروش، بلکه خطوط فروش کمتر از کل نمادهای معامله شده در آن روز باشد.

دیدگاهتان را بنویسید