شاخص دلار یک پله افزایش یافت!

پس از برخوردهای مداوم دلار با هسته سخت خود در هفته گذشته، قیمت این اسکناس آمریکایی دوباره وارد کانال 28 هزار تومان شد. کارشناسان بازار ارز معتقدند با توجه به اخبار مثبت از مذاکرات وین نمی توان این بازدهی را چندان قطعی دانست.

از سوی دیگر معامله گران بازار آزاد ارز تهران با استقبال از این افزایش قیمت و افزایش حجم خرید خود دست به سوی خریداران در بازار دیروز بلند کردند.

قیمت دلار روز دوشنبه به 28 هزار و 200 تن رسید. دیروز دوشنبه 4 بهمن ماه بازار ارز در تهران شاهد افزایش قیمت بود. قیمت دلار که هفته گذشته پس از کاهش ماه قبل با نرخ نسبی تثبیت شد، در سومین روز هفته جاری از حاشیه امن خود فاصله گرفت و 200 تن افزایش یافت.

این افزایش قیمت از ابتدای ساعت کاری دیروز آغاز شد؛ به عبارت دیگر معاملات نقدی صبح دوشنبه در بازار آزاد ارز تهران در سطح قیمت 28 هزار و 100 تن انجام شد. این روند رو به رشد در اواسط روز ادامه داشت و در پایان ساعت کاری دیروز اسکناس آمریکا در کانال 28 هزار تنی و با قیمتی معادل 28 هزار و 200 تن در چند هفته معامله شد.

اما تحلیلگران بازار ارز تهران با اشاره به شرایط مثبت فضای داخلی و خارجی کشور در روزها و هفته های اخیر معتقدند این افزایش قیمت توجیه منطقی ندارد و این روند رو به رشد را نامشخص می دانند. با نگاهی به روند نزولی صعودی هفته های اخیر، آنها همچنین حدس می زنند که روند صعودی روز دوشنبه ممکن است ناشی از سوء نیت معامله گران رو به رشد برای نوسان در بازار ارز تهران باشد.

  استوری مهدی مهدوی کیا در حمایت از اعتراضات مردمی + عکس

برخی دیگر از کارشناسان ارزی با اشاره به انتظارات مثبت از آینده بازار ارز و همچنین فضای مثبت مذاکرات ایران و قدرت های جهانی درباره تحریم های هسته ای، قیمت اسکناس آمریکا در تهران را خارجی دانستند. بورس نسبت به سطوح بالاتر مقاوم نیست، آنها عدم افزایش قیمت دلار را پس از کاهش چشمگیر اخیر و اختلال در کانال ها توجیه می کنند.

آنها همچنین درباره احتمال کاهش چشمگیر دیگری مشابه روند اخیر در مورد توافق هسته ای صحبت کردند. فضای سیاسی روز دوشنبه رسانه ها مانند روزهای گذشته خلوت نبود.

بعداً روز یکشنبه، رابرت مالی، مذاکره‌کننده ارشد آمریکا در وین، در بیانیه‌ای گفت: درست است که این دو موضوع از هم جدا هستند، اما ایده دستیابی به توافق هسته‌ای در حالی که چهار آمریکایی در ایران زندانی هستند، قابل قبول است. کارمندان ما.» سخنگوی وزارت امور خارجه صبح دوشنبه گفت کمی دور از ذهنم.

حاتب زاده در یک کنفرانس خبری در تهران گفت: اگر ایالات متحده به توافقاتی که قبلا منعقد کرده است پایبند باشد، این موضوع انسانی می تواند در اسرع وقت حل شود. نماینده روسیه همچنین اخبار مثبتی از این مذاکرات منتشر کرد. اولیانوف در توییتر خود نوشت: ایران، سه کشور اروپایی، روسیه و چین امروز به تهیه بخش مهمی از سند درباره نتیجه مذاکرات در وین ادامه دادند. به گفته وی، این یک تمرین کم و بیش موفق بود. با این حال، برخی از مسائل در بخش مربوطه سند نهایی باقی مانده است.

تحلیلگران سیاسی بازار ارز در تهران با اشاره به اظهارات دو نماینده ایران و آمریکا و همچنین نماینده روسیه بر این باورند که نتیجه این سخنان شاید نشان دهنده آمادگی طرفین برای توافق باشد. -به زودی

  بانک ملی ایران میزبان پیکر مطهر دو شهید گمنام است

سکه امامی روز دوشنبه به رشد خود ادامه داد و با 30 هزار تن افزایش نسبت به نرخ روز یکشنبه، 12 میلیون و 550 هزار تن معامله شد. طلای جهانی در آن روز با قیمت 1840 دلار در هر اونس معامله می شود.

قیمت زمستانی به دلار

دیدگاهتان را بنویسید