شاخص بورس در یک پله سقف 1400

اگرچه انتظار می رفت بورس تهران در آخرین روز کاری هفته روند آرامی داشته باشد، اما روی بال دو عامل افزایش قیمت دلار و افزایش انتظارات تورمی ناشی از افزایش قیمت کالاها حرکت کرد. سقف سال گذشته به کمتر از یک درصد رسید.

بازار سهام در آخرین روز هفته غافلگیرکننده بود و در حالی که بسیاری از فعالان در انتظار پایان هفته آرامی بودند، هر دو عامل به افزایش قیمت دلار و افزایش انتظارات تورمی ناشی از افزایش قیمت کالاها و ادامه پیش بینی احیاء کمک کردند.

در آن روز شاخص کل بورس 1.62 درصد رشد کرد و شاخص همگن به عنوان نماگر نمادهای کوچک حدود 2.2 درصد افزایش قیمت داشت.

بر این اساس به نظر می رسد بورس در شرایط فعلی به درستی یا نادرست خود را برای انعکاس افزایش قیمت ها در صنایع مختلف و الگوبرداری از سال های گذشته با تکیه بر صحبت های کارکنان مبنی بر قیمت های دیگران آماده کرده است. کالا افزایش نمی یابد

بورس و تورم

بازار سهام و فرابورس در آخرین روز معاملاتی هفته عملکرد غیرمنتظره ای داشتند. در این روز بازار سهام شاهد افزایش تقاضا برای بسیاری از نمادهای خود بود و همین امر باعث شد تا نماگر اصلی بورس در پایان معاملات روز چهارشنبه با رشد 0.62 درصدی به کار خود پایان دهد.

بر این اساس، معاملات آن روز در شرایطی به پایان رسید که شاخص کل به محدوده یک میلیون و 564 هزار واحد رسید. در این روز افزایش بیش از 24 هزار و 900 واحدی شاخص مذکور گزارش شد و شاخص همگن نیز افزایش چشمگیری را نشان داد.

بر این اساس این نماگر در آخرین روز هفته جاری 22.22 درصد افزایش یافت که نسبت به شاخص کل بیشتر است.

این نشان می دهد که نمادهای کوچک بازار دیروز بر خلاف بسیاری از روزهای دیگر نه تنها از نمادهای بزرگ بازار برای جذب سرمایه مردم جان سالم به در بردند، بلکه توانستند در مواجهه با تغییرات به خوبی با شرایط جدید سازگار شوند. مکان دیروز

بررسی معاملات روز چهارشنبه حاکی از آن است که سهام و نمادهای فرابورس در جریان معاملات روز چهارشنبه واکنش قابل توجهی به تصمیمات دولت داشتند. بر اساس آخرین اخبار، دولت قیمت فروش چهار محصول مرغ، تخم مرغ، لبنیات و روغن را افزایش می دهد.

  زمین لرزه ای به بزرگی 5 ریشتر کرمان را لرزاند

شب قبل آماری از قیمت جدید این کالاها منتشر شد که البته مورد تایید دولت قرار نگرفت. این موضوع باعث ایجاد انتظارات تورمی برای سایر کالاها شده و در آخرین معاملات این هفته شاهد هجوم تقاضا برای نمادها بودیم که به گفته بسیاری از سرمایه گذاران خرد، احتمال افزایش قیمت در آن کم نیست.

بر این اساس، افزایش قیمت بیشتر در نمادهای کوچکتر بازار نسبت به نمادهای شاخص نشان می دهد که اکنون انتظارات تورمی به سمتی رفته است که مردم عادی بیش از هر چیز انتظار افزایش قیمت کالاهای مصرفی خود به ویژه مواد غذایی، اقلام و کالاهای مورد استفاده خود را دارند. این ارتباط مستقیم با معیشت ملت دارد.

بر این اساس، بررسی جریان ورودی و خروجی سرمایه به گروه‌های مختلف نشان می‌دهد که گروه دارویی در بین صنایعی که روز گذشته خالص خرید مثبت مثبتی را به ثبت رساندند، در رتبه نخست قرار دارد. این گروه با جذب بیش از 32 میلیارد تن سرمایه مردم به آخرین روز معاملات خود در هفته سوم اردیبهشت ماه پایان داد.

در میان سایر صنایعی که روز چهارشنبه توانستند اعتماد واقعی مردم را جلب کنند، گروه های مشابه دیگری نیز وجود دارند که از مهمترین آنها می توان به «گروه غذایی»، «لاستیک و پلاستیک» و «کشاورزی» و… اشاره کرد.

افراد و مدل های تکراری

این واکنش در حالی صورت می گیرد که به گفته خود وزیر کشور، این افزایش تنها به چهار محصول محدود می شود: مرغ، تخم مرغ، لبنیات و روغن. به نظر می رسد افزایش سریع قیمت ها بیش از هر چیز ناشی از سابقه ای است که نه از دولت سیزدهم، بلکه در کل نهاد دولتی در دهه های اخیر به جا مانده است.

در سال های اخیر بارها شاهد بوده ایم که مسئولان دولتی می گویند قیمت سایر کالاها به گونه ای افزایش نیافته است که مدت کوتاهی پس از انتشار این خبر، قیمت ها افزایش یافته است.

تجربه موج های سنگین قیمتی طی سال های 91-92 و 97-99 نه تنها در بورس بلکه در سطح عمومی قیمت ها نشان می دهد که رفتار مردم نسبت به اظهارات مسئولان بسیار حساس بوده است، بنابراین این بار بورس تلاش کرد تا همه انتظارات را برآورده می کند.لازم به ذکر است که در این زمینه می توان گفت که به عنوان دماسنج اقتصاد کشور بهترین عملکرد را تاکنون داشته است.

  چند 1200 میلیارد تومان!

به نظر می رسد در ماه های ابتدایی سال 1401، بازار سهام دوباره به سمتی حرکت می کند که با انعکاس رکود قیمت ها، احتمالاً راه را برای روند صعودی هموار می کند.

اما باید توجه داشت که نقش همه اینها، هر چه که باشد، چندان قابل مقایسه با تأثیر روانی نرخ ارز نیست. در روزهای اخیر قیمت دلار در بازار آزاد نسبت به گذشته متفاوت بوده و مردم بازار سرمایه به دلیل این وضعیت قیمت تابلوها را پیش می برند.

مبادله نگاهی به رشد دلار

لحظه مهم داد و ستد روز چهارشنبه و عاملی که علاوه بر افزایش قیمت چهار کالای مذکور، توانست قیمت ها را افزایش دهد، رشد قیمت دلار و صعود آن به محدوده 30 هزار تنی بود. در این روز دلار پس از مدتی طولانی یعنی حدود 40 ماه گذشته با افزایش تقاضا توانست به محدوده 30 هزار تن بازگردد.

این مبنایی است تا مردم با تورم آشنای ایران، خود را برای کابوس افزایش دوباره قیمت دلار آماده کنند. شرایط کنونی بازار ارز به گونه ای است که عده ای انتظار دارند امسال نیز مقاومت تاریخی دوباره احساس شود و اگر عرضه قوی تقاضا را محدود نکند، قیمت ارز در برابر ریال از رکوردهای سال 99 فراتر خواهد رفت.

البته باید توجه داشت که این احتمال به خودی خود منجر به افزایش بازده سهام در سال مالی جاری نمی شود. از آنجایی که قیمت ارز در سامانه نیما با اراده دولت همچنان در حال تغییر است، تداوم آن در محدوده 24 هزار تنی مانع از آن می شود که عملا بهانه های زیادی برای افزایش قیمت سهام داشته باشد.

قیمت ارز در بازار آزاد تنها می تواند تاثیر روانی بر آن بازار بگذارد و اگر دولت نخواهد شکاف بین نرخ کنترل شده و آزاد را کاهش دهد، در این شرایط نمی تواند به سود بیشتر از سهام خوشحال شود. آنها نسبت به تغییرات قیمت های بازار ارز در تهران حساس بودند و دیروز همین موضوع باعث بازگشت تقاضا برای خرید سهام دلاری در بورس تهران شد.

چهارشنبه در بورس در آینه اعداد

در روزی که شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران با افزایش 0.62 درصدی همراه شد، از مجموع 327 نماد معامله شده در این بازار، قیمت پایانی 298 سهم (91 درصد) مثبت و 23 سهم (7 درصد) بود. در سطوح منفی معامله می شوند. در این بازار 102 نماد (31 درصد) به ارزش 733 میلیارد تن صف خرید تشکیل دادند. در روز چهارشنبه هیچ نماد بورسی وجود نداشت.

  روند صعودی دلار ادامه دارد؟!

اما در روز آیفکس 142 نماد در فرابورس ایران معامله شد که 45.45- درصد افزایش یافت که از این تعداد 120 سهم (85 درصد) مثبت و 19 سهم (13 درصد) منفی بودند.

در این بازار 58 نماد (41 درصد) به ارزش 195 میلیارد تن صف خرید تشکیل دادند و در مقابل شاهد تشکیل صف فروش در 5 نماد فرابورس (4 درصد) به ارزش 60 میلیون تن بودیم. بازار پایه نیز روز چهارشنبه میزبان 155 سهم بود. در این 120 سهم (77 درصد) مثبت باقی ماند و در مقابل شاهد 30 سهم (19 درصد) در محدوده منفی بودیم.

در این بازار 74 نماد (48 درصد) به ارزش 160 میلیارد تن صف خرید تشکیل دادند و فروشنده دم در این بازار به 20 نماد (13 درصد) به ارزش 29 میلیارد تن تقسیم شد.

بررسی نسبت سهام معامله شده در سطوح مثبت و منفی در بازار نشان می دهد که بازار فعلی جز در موارد خاص دلیلی برای ضعف در شرایط فعلی ندارد و آنچه منجر به احیای آن شد تنها انتظار جامعه است. حول محور تورم شکل می گیرد.

به همین دلیل است که امروز بیشترین خالص ورودی پول واقعی به نمادهایی بوده است که می توانند این تورم را در عملکرد خود منعکس کنند. مجموع این عوامل منجر به ثبت خالص تغییر مالکیت 209 میلیارد تنی در روز گذشته در بورس تهران شد و ارزش معاملات خرد در این بازار 4439 میلیارد تن است.

نکته مهم اینجاست که ارزش معاملات خرده فروشی نسبت به آنچه در روزهای گذشته ذکر شد تغییر چندانی نکرده است.

این نشان می دهد که این روزها یا روند به سمت صندوق سرمایه گذاری تشدید شده و یا اینکه با وجود تمام لحظات مثبت چه در بازار داخلی و چه در بازار جهانی، همچنان ترس در این بازار وجود دارد و سرمایه گذاران خرد تمایلی به ورود با حجم بالا ندارند. بازار ریسک زیادی روی دارایی های خود می گیرند.

ارزش کل بورس اوراق بهادار تهران

دیدگاهتان را بنویسید