شاخص بورس باز هم سقوط کرد

محمد خدابوش| افزایش خوش بینی نسبت به توافق هسته ای و احیای مجدد آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز بر معاملات سهام تاثیر گذاشته است.

در همین راستا دیروز اگرچه شاخص کل بورس تهران پس از سفر صبحگاهی به محل کار افت کرد، اما صنایع متاثر از تحریم ها با افزایش نسبی تقاضا در منطقه سبز تابلوی تبلیغاتی معامله شدند و فشار فروش جدی نبود. در گروه های دلاری

تحرک بازار سهام در موج مذاکرات

اولین روز هفته در بورس تهران شاهد افزایش چشمگیر تقاضا برای نمادهای بانکی و خودرویی بودیم. این موضوع باعث افت قیمت فولاد شد و نمادهای پتروشیمی نتوانستند در آن روز افت شاخص بورس را به همراه داشته باشند.

به نظر می رسد چشم انداز توافق هسته ای تقاضای صنعت را در بازار سهام افزایش داده و فرصت های قابل توجهی برای خرید فعالان خوش بین تر بازار سهام فراهم کرده است. پس از این اتفاق، شاخص بورس در روز گذشته تنها 0.06 درصد کاهش یافت و نماگر اصلی بازار در محدوده یک میلیون و 364 هزار واحد متوقف شد.

از خاکستر افتادن

عملکرد نماگر اصلی بورس در اولین روز هفته اگرچه چندان امیدوارکننده نیست، اما در برخی گروه ها تحولات مثبتی به چشم می خورد.

در آن روز شاخص کل بورس که در روزهای پایانی معاملات نتوانست از سطح 1.4 میلیون واحد عبور کند، 0.06 درصد دیگر افت کرد و با افت کمتر از هزار واحدی گزارش شده به محدوده یک میلیون و 362 واحد رسید. . به هزار واحد رسید.

تمامی این تغییرات در شرایطی رخ داد که نمادهای کوچکتر بازار نیز در روز شنبه به‌عنوان شاخص همگن وضعیت بهتری نداشتند و در تقاضای نسبتا ضعیف نتوانستند عملکردی بهتر از برگشت 0.09 درصدی داشته باشند. بنابراین اشتباه نیست اگر بگوییم بورس پس از رسیدن به محدوده 1.4 میلیون واحدی شاخص بورس، انگیزه لازم برای ارتقای مجدد سطح تقاضا را ندارد و مانند ماه های گذشته احتمالا تا زمانی که راه حل جدید و تغییر جهت صعود یا در همان محدوده سقوط خواهد کرد.

اما با اشاره به اینکه کسادی سرمایه گذاران به این معنا نیست که بازار در حال حاضر فرصتی برای تغییر جهت ندارد و لزوما تصمیم گیری بلندمدت خواهد بود.

در حال حاضر برخی گمانه زنی ها حاکی از آن است که احتمال تغییر فضای مذاکرات هسته ای می تواند زمینه ساز بهبود وضعیت بورس به ویژه در برخی صنایع باشد. این تصور با توجه به روند تاریخی بورس از سال 94 تا اوایل سال 95، با توجه به بررسی روند معاملات دیروز، اغراق آمیز نیست.

  صدور کارت یارانه نان کذب محض است

الگوی تکرارشونده

همانطور که در گزارش های قبلی بارها اشاره شده است، بورس کشور علیرغم قدمت نزدیک به 6 دهه، نتوانسته مانند سایر کشورها شاهد شکل گیری رونق غیرتورمی باشد. در تحلیل علت این حادثه دلایل متعددی را می توان شناسایی کرد.

به عنوان مثال یکی از دلایل اصلی این امر این است که اقتصاد کشور در دهه های اخیر به دلیل عدم ثبات در تصمیم گیری های سیاسی و تنش های خارجی نتوانسته افق روشنی را برای تجارت خارجی ترسیم کند.

از سوی دیگر نحوه تصمیم گیری در روابط داخلی اقتصاد هرگز به گونه ای نبوده است که بتواند تصویر روشنی از میان مدت ارائه دهد. همه اینها باعث شد که به دلیل عدم رونق کسب و کار و عدم تغییر چشمگیر در سطح بهره وری و فناوری، روند صعودی بورس دست نیافتنی شود.

اما همانطور که می دانیم تاریخ بورس در ایران در این دوره خالی از دوره های رشد نبوده است. افزایش نقدینگی در کنار اصرار بر سیاست سرکوب نرخ ارز در این سال ها باعث شده تا به دلایلی مانند تحریم یا کاهش ارزش پول ملی شاهد جهش نرخ ارز یا به عبارتی کاهش ارزش پول ملی باشیم. کاهش می یابد. قیمت نفت

شاید به همین دلیل است که پیش بینی چرخه های صعودی در بورس اوراق بهادار تهران بسیار راحت تر از دوره های مشابه در بازارهای سهام سایر کشورها است. اما همانطور که می دانیم مانند دم و بازدم های طبیعی بدن انسان، هر صعودی یک فرود به دنبال دارد. با توجه به آنچه تاکنون در این گزارش شرح داده شده است، تاریخچه بورس را می توان به دو قسمت مجزا اما در ارتباط با یکدیگر تقسیم کرد.

اولی رونق است که تقریباً هر بار به دلیل تورم بالا شکل می گیرد و بر اساس تئوری شناورهای مرتبط به بورس سرایت کرده است و دوم رکودی است که همگام با رکود سایر بازارها رخ داده و ادامه دارد. طولانی مدت در بازار سهام غیر منطقی به نظر نمی رسد که بگوییم دوره های رکود بازار، مانند دوره های صعود، قابل پیش بینی هستند.

هر بار که بازار سهام در پایان روند صعودی با تقاضای ضعیف مواجه می شود، سیل وعده ها برای حمایت از بورس به منصه ظهور می رسد. این امر بازار را به سمت ادامه روند خود در فضایی بین امید و ترس سوق می دهد و در مواجهه با محدودیت ها و مشکلات غیرحرفه ای مانند نوسانات و حجم مبنا، شاهد افزایش فشار فروش در صنایع مختلف است. با این حال، مشکل به همین جا ختم نمی شود.

  قتل پسر عمو در دعوای خانوادگی

کمی بررسی بیشتر در مورد وضعیت فعلی بورس با افت قبلی آن که تقریباً از سال 92 تا 96 ادامه داشت، نشان می دهد که عامل تحریم نه تنها از طریق رشد دلار و تورم می تواند بر رشد قابل توجهی در بورس تاثیر بگذارد. در امکان حذف آن، خوش‌بینی را در میان فعالان بازار سرمایه به همراه داشت، مشابه آنچه در سال 94 اتفاق افتاد که به توافق هسته‌ای موسوم به برجام نزدیک شد.

فوروارد بدون سهام

دیروز با وجود افت شاخص بورس، شاهد افزایش چشمگیر تقاضا برای نمادهایی بودیم که در برابر دلار چندان موثر نیستند، اما پیش بینی می شود با گشایش مبادلات تجاری و بین المللی، شرایط این نمادها بهتر شود. این انتظار از آنجا شکل می گیرد که در دور قبلی مذاکرات با برجام و در راستای خوش بینی روزافزون برای تحقق برجام، زمینه لازم برای بهبود وضعیت در این نمادها یعنی گروه های بانکی و خودرویی فراهم شد.

با این حال در آخرین روزهای هفته گذشته و همزمان با تعطیلی بازارها، اخبار مثبت زیادی از وین به خبرگزاری ها مخابره شد. بر اساس گزارش های خبری و قابل درک از دیدگاه دیپلمات ها، اگرچه نمی توان با قطعیت گفت که در آینده می توان به توافق رسید، اما همچنان به نظر می رسد احتمال این توافق بسیار بیشتر از گذشته باشد.

این موضوع باعث شده تا بسیاری از فعالان بورس به احیای نمادهای غیرکالای به ویژه بانک ها و خودروها امیدوار شوند. بر اساس گفته های کارشناسان و سابقه بورس، آثار لغو تحریم ها را زودتر می توان در این دو گروه مشاهده کرد. دلیل این امر انتقال آسان فناوری و نیاز صنایع به این امر و حجم اندک درآمدهای ارزی در آنهاست که کاهش احتمالی قیمت ارز در این صنایع را بی اثر می کند.

در بانک ها همانطور که در سال های گذشته شاهد کاهش نرخ ارز بوده ایم، در صورت کاهش نرخ ارز نمی توان انتظار ضرر داشت. در حال حاضر بسیاری بر این باورند که نرخ ارز حدود 23 هزار تنی بودجه در کنار رشد قیمت ارز در سامانه نیما تا محدوده 24 هزار و 700 تن شرایطی را ایجاد کرده که اکنون به توافق رسیده و کاهش قیمت ارز بازار آزاد اقدامات تاثیر چندانی بر بورس ندارد و حتی شفاف‌سازی شرایط و کاهش ریسک‌های مورد انتظار می‌تواند بر کیفیت سودآوری شرکت‌ها تأثیر بگذارد.

  فتح کامل شهر لیمان اوکراین توسط ارتش روسیه

بنابراین، در صورت نزدیک شدن موضع ایران به طرف های برجام فعلی و سابق، کاهش جدی قیمت سهام دلار امکان پذیر نیست، چرا که تاکنون نرخ درآمد ارزی آنها در محدوده 23 هزار دلار بوده است و تمامی کالاها با قیمت جهانی و سرعت فروش محصولاتشان تحت تأثیر قرار نخواهد گرفت.

اما دستیابی به توافق در مذاکرات هسته ای با توجه به لغو تحریم ها می تواند به راحتی وضعیت فروش این نمادها را بهبود بخشد و تحولی چشمگیر در صورت های مالی شرکت هایی ایجاد کند که هزینه های تحریمی بالایی دارند. بنابراین در کنار صنایع برجامی می توان به بهبود صنعت دلار امیدوار بود.

بنابراین ممکن است در هفته های آینده در صورت بهبود وضعیت مذاکرات برجام، شاهد افزایش تقاضا در کل بورس باشیم.

در آینه اعداد

بررسی داده های بازار سهام در روز شنبه نشان داد که تقاضای واقعی ضعیف همچنان روند صعودی را مختل می کند. این امر فرصتی برای فروش به سهامدارانی ایجاد کرد که هنوز به وضعیت بازار خوشبین نیستند.

به همین دلیل نتیجه معاملات دیروز مثبت نبود. با این حال تشکیل صف برای خرید نمادهای برجامی نشان می دهد که ادامه خروج پول از بازار نمی تواند ناشی از کمرنگ شدن انتظارات بورس تهران باشد.

دیروز خالص مالکیت 214 میلیارد تومانی از حقیقی به حقوقی تبدیل شد و نمادهایی مانند هودرو و حسابپا در کنار وابصدر و وبملت در راس نمادهای تاثیرگذار شاخص قرار گرفتند. اما کاهش قیمت دلار در بازار مانند فارس و فولاد به دلیل تشدید نگرانی ها از کاهش قیمت ها است.

همین امر باعث شد تا خروج پول واقعی در این روز بیش از هر چیز در نمادهای فولادی و پتروشیمی نمایان شود. بر این اساس، در روزی که شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران 0.06 درصد از مجموع 336 نماد معامله شده افت کرد، قیمت پایانی 101 سهم (30 درصد) مثبت و 221 سهم (66 درصد) در سطوح منفی معامله شد.

دیدگاهتان را بنویسید