سوالات لو رفته برای آخرین امتحان ؟!

رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش گفت: امتحانات نهایی در نهایت با اطمینان، نظم و آرامش برگزار می شود.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، خسرو ساکی؛ تصریح کرد: در سال های اخیر با استفاده از روش ارسال سوالات الکترونیکی رمزنگاری شده به حوزه های اجرایی; تا زمانی که رمز عبور ارسال نشود و سوالات مجددا باز و تکثیر نشوند، امکان دسترسی به آن وجود ندارد و تاکنون سند یا گزارش معتبری از هیچ یک از مراجع نظارتی و کانال های تلگرامی مبنی بر فاش شدن سوالات حتی یک دقیقه قبل وجود ندارد. شروع امتحان وجود ندارد.

اما در برخی موارد در زمان امتحان تعداد انگشت شماری از دانش آموزان با استفاده از تلفن همراه و غیره که به صورت غیرقانونی آنها را به سر جلسه امتحان می برند، تصویر سوالات را در فضای مجازی یا دقایقی بعد از امتحان منتشر می کنند.عکس سوالات به گردانندگان کانال های تلگرامی که برای عملیات روانی و فریب دانش آموزانی که آمادگی امتحان را ندارند استفاده می شود.

ساکی افزود: بدیهی است که این به معنای کمبود سوال نیست چرا که این امر زمانی اتفاق می افتد که دانش آموزان در جلسه امتحان حاضر می شوند و زیر نظر مراقبین به سوالات پاسخ می دهند. علاوه بر این، با توجه به علامت گذاری برگه سوالات، در اغلب موارد دانش آموز به سرعت علت تصویر را شناسایی می کند و طبق قوانین با قاطعیت برخورد می کند.

وی ادامه داد: هنگام کار با متخلفان، بر اساس آیین نامه رسیدگی به تخلفات امتحانی مصوب شورای آموزش عالی؛ مجازات دانش آموزانی که در جلسه امتحان گوشی تلفن همراه یا وسایل غیرمجاز به همراه داشته باشند حتی در صورت عدم استفاده به شرح زیر است. ارزیابی رشته ای که گذرانده اند صفر تلقی می شود و در صورت استفاده از این ابزار غیرمجاز برای انتشار عکس سوالات و یا استفاده از پاسخ های ارسالی، ارزیابی کلیه دروس صفر و متخلف از امتحانات نوبت بعدی محروم خواهد شد.

  نرخ روز دلار، یورو، طلا و سکه امروز سه شنبه 25 آبان 1400

رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش گفت: بر این اساس در سراسر کشور دانش آموزان قبل از ورود به محل آزمون با استفاده از دستگاه های الکترونیکی (موشک های متحرک و …) معاینه فیزیکی می شوند و در ایام امتحانات به طور نسبی هر یک از بیست دانش آموز یک مراقب دائمی دارد و چندین نفر در تماس هستند و رفتار دانش آموزان را زیر نظر دارند.

وی با اشاره به اینکه با توجه به اهداف امتحانات نهایی، ارزشیابی معیارها و سوالات قابل حل به صورت تشریحی (برای سنجش سطوح مختلف یادگیری) و تعداد کمی از سوالات کوتاه، پاسخنامه و گزینه های متعدد استفاده می شود، گفت: با استفاده از اصطلاح حافظه پاسخ مبتنی بر و کوتاه برای توجیه ادعای دسترسی آسان به پاسخ سوالات امتحان نهایی نادرست است.

ساکی افزود: در رابطه با تجهیزات جدید که به هر شکل ممکن نصب شده و توسط چند نفر به محل آزمون آورده شده است، با اعمال تمامی اقدامات لازم، امکان ورود این تجهیزات نه تنها آموزش و پرورش وجود دارد. سازمان سنجش در کشور اما سایر وزارتخانه ها و سازمان های برگزار کننده آزمون سراسری در حال حاضر ابزاری برای بازگشایی کامل آن ندارند.

وی افزود: اما نکته حائز اهمیت زمان و نحوه استفاده احتمالی از این ابزارها برای دریافت پاسخ به سوالات متخلفین است که؛ اولاً، آنها برای تعداد انگشت شماری از دانشجویان میسوری به صورت موردی در دسترس هستند، نه برای کلاهبرداری گسترده.

رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش گفت: اما چنین رویدادهایی موضوع جدیدی نیست و مختص امتحانات آموزشی نیست، اما از سال 1397 که از روش الکترونیکی برای ارسال سوالات رمزنگاری شده به حوزه های امتحانی استفاده شد (و در هر مورد بیشتر از دیگری موثرتر)، فرصت طلبان و سودجویان سعی در ایجاد کانال در فضای مجازی رسانه ها و تلاش برای فریب و ایجاد اختلالات روانی در بین دانش آموزان در ایام امتحانات دارند که در این راستا وزارت آموزش و پرورش از طریق پلیس فتا رصد کرد. و در هر مورد تعداد معینی از آنان کشف شد که با شکایت به دفتر حقوقی وزارت متبوع به مراجع قضایی معرفی و به مسئولیت کیفری معرفی شدند.

  قیمت جهانی طلا امروز ۱۳۰۰/۱۱/۰۹

ساکی در پایان گفت: مرکز ارزشیابی و نظارت بر کیفیت آموزش با همکاری سایر واحدهای ذیربط وزارتخانه در جهت ارتقای صحت، امنیت و کیفیت فرآیندهای اجرای پایه دوازدهم (طراحی سوالات، ارسال) تلاش می کند. سوالات الکترونیکی، صدور شیوه نامه استاندارد، تصحیح الکترونیکی و …) برگزاری امتحانات نهایی را به بهترین شکل ممکن با تدوین و اعمال دقیق قوانین و مقررات، اما تخلف تعداد بسیار کمی از دانش آموزان، الزام ذاتی خود می داند. تعدادی از آنها به سرعت و طبق آیین نامه رسیدگی به تخلفات شناسایی شدند. با امتحانات قاطعانه برخورد می شود، نمی توان آن را زمینه ساز لطمه کلی به صحت امتحانات و زحمات و خدمات هزاران نفر از مدیران و معلمان محترم مدارس معتمد، صحیح، پرتلاش و … که در بیش از شش هزار حوزه در سراسر کشور مورد پرسش قرار گرفته و موجب تشویش و دلسردی دانش آموزان پرتلاش و پرتلاش و والدین آنها شده است.

دیدگاهتان را بنویسید