سوء استفاده از آژانس های مسافرتی توسط ایالات متحده به عنوان ابزار جاسوسی

مجله آمریکایی فوربس روز چهارشنبه فاش کرد که دولت آمریکا با استفاده از قانون 233 ساله تا دو آژانس بزرگ جهانگردی او دستور داد که یک شهروند روسی دستگیر و مسترد شود. فوربس این اسناد را با کمک برخی از فعالان حریم خصوصی آمریکایی به دست آورد که از چنین تصمیماتی انتقاد کردند و دولت آمریکا را به سوء استفاده از قانون متهم کردند.

این مجله همچنین فاش کرد که الکسی بورکوف، هکر ادعایی آمریکایی، در سال 2021 تحت شرایطی که دولت آمریکا هنوز به طور کامل توضیح نداده است، به روسیه تحویل داده شد.

فوربس گزارش داد؛ یک دادگاه ایالات متحده در نوامبر 2015 به شرکت های مسافرتی مستقر در ایالات متحده Saber و Travel Port در بریتانیا دستور داد تا “سابقه و صورتحساب کامل سفر” را به مدت دو سال به بورکف ارائه دهند و گزارش های هفتگی را به سرویس مخفی ایالات متحده پست ارائه دهند.

سابر و تراول پورت دو شرکت شناخته شده در زمینه جمع آوری و ذخیره اطلاعات برای گردشگران بین المللی هستند. این دو شرکت، همراه با آمادئوس مستقر در اسپانیا، بر صنعت سیستم توزیع جهانی (GDS) در غرب تسلط دارند و رزرو را بین خطوط هوایی، هتل ها، شرکت های کرایه اتومبیل و خطوط کروز هماهنگ می کنند.

Travel Port یک شرکت خصوصی است که در سال 2018 4.4 میلیارد دلار فروخت. Saber که ادعا می کند بیش از 120 میلیارد دلار در سال برای سفر هزینه می کند، در نزدک با ارزش بازار 2.5 میلیارد دلار معامله می کند.

دولت ایالات متحده بر قانون تصویب شده در سال 1789 تکیه کرد تا دو شرکت را ملزم به جاسوسی از بورکوف کند. قانون بسیار قدیمی همچنین در سال 2015 در جریان تحقیقات در مورد حمله تروریستی در سن برناردینو، کالیفرنیا، توجهات را به خود جلب کرد. AFBR تلاش کرد اپل را وادار کند تا قفل آیفون متعلق به رضوان فاروق، یکی از حامیان گروه تروریستی داعش را که در تیراندازی دسته جمعی به همراه همسرش 14 نفر را کشت. اپل امتناع کرد. دولت ایالات متحده در نهایت موفق شد قفل تلفن را با استفاده از نرم افزار اسرائیلی باز کند، اما اذعان کرد که این تجربه مفید نبود.

  رکورد سینما 1400

وزارت دادگستری ایالات متحده از اظهار نظر یا ارائه جزئیات بیشتر به فوربس خودداری کرد. با این حال، شکایت ها نشان نمی دهد که صابر یا بندر مسافرتی از دستورات اطاعت نکرده اند.

به نقل از فوربس، مشاور امنیت سایبری در اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا (ACLU)، جنیفر گرانیک گفت: «مشکلات پشت چنین تصمیم‌هایی معمولاً از مردم پنهان است. وی جمع آوری اطلاعات سفرهای مردم را «تهاجمی و مستعد سوء استفاده» خواند.

سوء استفاده از آژانس های مسافرتی توسط ایالات متحده به عنوان ابزار جاسوسی

گرانیک گفت: «پلیس ایالات متحده از جمع آوری داده های خصوصی برای افزایش نظارت سوء استفاده می کند. اصولاً این موضوع در هیچ یک از فرآیندهای دموکراتیک تأیید نشده است».

بورکوف در نهایت پذیرفت که پس از دستگیری، 9 سال را در زندان بگذراند تا از محکومیت 80 ساله خودداری کند. او در ژوئن 2016 به ایالات متحده مسترد شد و به زندانی در نزدیکی واشنگتن فرستاده شد. وزارت دادگستری ایالات متحده هنوز به طور کامل توضیح نداده است که چرا او در سپتامبر 1400 آزاد شد و به روسیه بازگشت.

دیدگاهتان را بنویسید