سهم مردان از میوه تابستانی ضایعات آن است

جامعه 24 – برخی کارشناسان نسبت به کاهش میوه در سبد خانوارها هشدار می دهند و می گویند این وضعیت در درازمدت می تواند سلامت خانواده ها را به خطر بیندازد و سپس بر سلامت نیروی انسانی جامعه تأثیر منفی بگذارد.
بررسی میدانی قیمت ها در هفته اول مرداد 1401 نشان می دهد; میوه های تابستانی همچنان در افزایش قیمت پیشرو هستند و اکثر مردم توانایی خرید این میوه ها را ندارند.

امروزه توان مالی برخی افراد جامعه تنها برای خرید ضایعات میوه کفایت می کند و این نشان از سبک شدن سبد معیشت مردم دارد. اما امروزه خانواده هایی هستند که به دلیل گرانی میوه مجبور به خرید میوه های گرد شده اند.

برخی کارشناسان میانگین رشد قیمت میوه ها را نسبت به سال گذشته حداقل 40 تا 50 درصد عنوان می کنند و تاثیر افزایش قیمت ها را بر مصرف مردم و کاهش هزینه خانوارها برای خرید این قسمت از سبد غذایی می دانند و هشدار داده اند. در مقابل کاهش مصرف این محصولات.

در همین رابطه اسدالله کارگر رئیس اتحادیه میوه و تره بار تهران در گفتگو با اقتصاد 24 گفت: کاهش مصرف میوه از سبد خانوارها با توجه به افزایش قیمت این محصولات غیرقابل انکار است. اما باید فکر کرد وقتی شوک قیمت تمام بخش‌های اقتصادی و سایر کالاهای بازار را فراگرفته است، چگونه میوه‌ها گران نمی‌شوند؟!


بیشتر بخوانید: قیمت عجیب بچه ماهی در بازار میوه


کارگر گفت: شاید برخی خانوارها ضایعات و میوه های دور ریخته شده را خریداری کنند اما این مشکل در بین خانواده ها بسیار نادر است، اما این اتفاق را نباید نادیده گرفت زیرا میوه ها را نباید کم یا از سبد خانوارها حذف کرد البته ممکن است عده ای تلاش کنند. بدون در نظر گرفتن حقایق در این زمینه اغراق می کنند.

  هواشناسی ایران امروز 15/09/14

به گفته این فعال صنفی؛ موضوع ضایعات میوه از دیرباز مورد بررسی کارشناسان و فعالان میوه و تره بار بوده است. بنابراین اتحادیه به دنبال برنامه ای برای خشک کردن میوه قبل از ضایعات آن است که امیدواریم در آینده ای نه چندان دور برای کاهش ضایعات میوه اجرا شود.

وی ادامه داد: میوه ها گران نیستند اما حاشیه های تورمی باعث گران شدن این محصولات در بازار شده است. پس از خروج میوه ها از میدان اصلی و توزیع در واحدهای عرضه کننده شهر، قطعاً قیمت در بخش های مختلف از جمله حمل و نقل افزایش خواهد یافت. اجاره واحد تجاری؛ حقوق و مزایا، مالیات و سایر هزینه های کارگران جاری خواهد بود.

میوه های موجود در بازار

کارگر تاکید کرد: این یک واقعیت است که تورم و گرانی سایر کالاها نیز بر قیمت میوه ها تاثیر گذاشته و این مشکل را نمی توان انکار کرد. متأسفانه تورم میوه در تابستان امسال به قدری افزایش یافته که علیرغم اینکه بهترین و ارزان ترین میوه طبق سال های گذشته به دلیل تنوع زیاد و تولید در سراسر کشور است، هنوز قیمت میوه تابستانی پایین نیامده است.

به گفته این فعال صنفی؛ امسال حاشیه های تورمی قیمت میوه ها را بیش از 40 تا 50 درصد افزایش داده و مردم به ناچار موفق به خرید و مصرف میوه می شوند اما همچنان مصرف میوه ها بیش از 50 درصد کاهش یافته است.

رئیس اتحادیه میوه و تره بار فروشان تهران درباره وضعیت قیمت ها در ماه های آینده گفت: قرار بود قیمت انواع میوه در تابستان کاهش پیدا کند اما این اتفاق نیفتاد؛ در حالی که این اتفاق نیفتاد. با توجه به افزایش حاشیه تورمی، قیمت میوه ها در ماه های آینده قطعا گران می شود.

  اجرای تورم طرح اصلاح یارانه ها زیر 10 درصد است

2022-07-31 06:35:04

دیدگاهتان را بنویسید