سهمیه جدید بنزین را تا 10 روز دیگر اعمال کنید

محمدرضا نوایی لواسانی رئیس سازمان منطقه آزاد کیش از آغاز طرح تخصیص سهمیه بنزین برای هر کد ملی طی 10 روز آینده خبر داد. فریدون عباسیوانی، رئیس کمیسیون انرژی مجلس در گفت وگو با تجارت نیوز گفت: «هنوز چیز جدیدی در مجلس وجود ندارد و آخرین خبر چیزی است که دولت اعلام می کند».

وی ادامه می دهد: این طرح هم اکنون به صورت محدود در حال اجراست که اگر مشکلی وجود داشته باشد آن را پیدا کرده و رفع می کنیم.

عباسیوانی از دولت می‌خواهد که در مورد انرژی و به طور کلی قیمت آن تصمیم جدی بگیرد. وی خاطرنشان می کند: باید یک تصمیم واحد گرفته شود و از راه های صحیح به مردم ابلاغ شود تا مردم تحمل فشار را نداشته باشند.

رئیس کمیسیون انرژی یادآور می شود: به هر حال اگر افزایش قیمت اعمال می شود باید به شکل صحیح انجام شود. مردم نمی خواهند سرمایه های کشور از بین برود و از طرفی دولت باید این درآمدهای اضافی را صرف توسعه کشور کند.

اما از چه زمانی این طرح در همه جا اجرا شده است؟ وی گفت: در حال حاضر زمانی برای اجرای عمومی طرح سهمیه بندی بنزین وجود ندارد. ابتدا باید طرح اجرا شود و مشکلات آن را حل کنیم و زمانی که طرح جدید سهمیه بندی بنزین اجرایی شد، آن را به صورت علنی اجرا کنیم.

سهمیه بنزین نو چقدر است؟

رئیس منطقه آزاد کیش امروز سهمیه بنزین برای هر نفر در طرح جدید بنزین را 20 لیتر اعلام کرد.

این در حالی است که جواد اوجی، وزیر نفت به مجلس گفت که هنوز مشخص نیست سهمیه بنزین برای هر نفر 15 لیتر باشد یا 20 لیتر و چند روز پس از اعلام تغییر سهمیه بنزین و نامه ای از سوی سازمان معاون رئیس جمهور مسائل اقتصادی رئیس سهمیه جدید بنزین 15 لیتری شد. بنابراین اگر گفته های رئیس منطقه آزاد کیش را صحت فرض کنیم تا 10 روز آینده به هر نفر در کیش 20 لیتر بنزین اختصاص می یابد.

  کفاشیان: من مخالف اخراج بنده عزیز در کشتی بودم

بخشنامه درخواست سهمیه

سازوکار فروش بنزین در این زمینه چگونه است؟

به گفته مقامات دولتی و نمایندگان مجلس، برای هر کد ملی باید سهمیه بنزین مشخصی در نظر گرفته شود و کسانی که خودرو ندارند، می توانند بنزین مازاد را در بازار بفروشند.

دولت گفت مردم می توانند بنزین سهمیه ای دریافت کنند و بنزین مازاد را آزادانه بفروشند، اما هنوز مشخص نیست که مردم باید بنزین را به چه کسانی بفروشند. پیش از این دولت مجبور بود بنزین مازاد مردم را بخرد، اما اکنون مشخص نیست که آیا دولت همچنان بنزین مازاد مردم را به قیمت آزاد می خرد یا خیر؟ احتمالاً عاملی است که نشان می دهد چرا آنها اینقدر ضعیف عمل می کنند.

البته ملک الشریعه نیاسر، عضو کمیسیون انرژی مجلس، پیش از این گفته بود که نه دولت و نه مجلس قصد افزایش قیمت انرژی از جمله بنزین را ندارند و حتی در لایحه بودجه 1401 این اجازه وجود ندارد. بنابراین افزایش قیمت نداریم.

دیدگاهتان را بنویسید