سهام شوکه شده

به دنبال اختلال در برق و گاز در برخی صنایع، اخبار مالیاتی بر درآمد صادرات پتروشیمی ضربه نهایی را به بورس و بورس وارد کرد و شاخص کل بورس را 1.74 درصد دیگر کاهش داد.

کارشناسان می گویند این نوع مالیات با تهدید سودآوری پتروشیمی ها، ریسک سرمایه گذاری برای توسعه این صنعت را افزایش داده و مزیت رقابتی آنها را در منطقه کاهش می دهد.

بورس در سومین روز هفته به روند نزولی خود ادامه داد و به دلیل افت 1.74 درصدی میانگین موزون قیمت، شاخص بورس 21 هزار واحد افت کرد. پس از قطعی برق و گاز برخی از صنایع و تعطیلی روز یکشنبه، خبر مالیات هنگفت بر درآمدهای صادراتی پتروشیمی ها به بازار بورس و بورس نیز رسید تا شاهد افزایش فشار عرضه در تالار شیشه ای باشیم.

در چنین شرایطی باید 303 میلیارد تن سرمایه واقعی دیگر از چرخه معاملات سهام خارج شود و ارزش معاملات جزئی بهتر از 1604 میلیارد تن نیست.

تحولات بازار سهام در روز دوشنبه همچنان شامل رویدادهای تکراری بود. در این روز شاخص اصلی بورس نتوانست به رشد بازگردد و تقابل عرضه و تقاضا باعث شد تا دوباره شاهد کاهش نسبی قیمت ها نسبت به روز معاملاتی قبل باشیم.

در نتیجه میانگین وزنی قیمت ها که در روز یکشنبه حدود 25 درصد کاهش داشت، 1.74 درصد کاهش یافت. پیگیری روند بورس در روزهای اخیر نشان می دهد که با توجه به تقویت شاخص نسبت به دوره های نزولی در ماه های گذشته، اگر فروش سهام به روند فعلی ادامه پیدا کند، تقریباً فاصله زیادی تا رسیدن به انتهای بازار وجود دارد. کانال فوق العاده 1 میلیون واحد زیرا نسبت به گذشته تقاضای کمتری در بازار وجود دارد تا بتوان با سطح فعلی عرضه کنار آمد.

سایه سنگین دولت بر بورس

اتفاق مهمی که در حال حاضر در بازار در حال رخ دادن است این است که گردش مالی بورس به نمادها برای شاخص‌سازی بورس محدود نمی‌شود، بلکه نمادهای کوچک‌تر اگرچه مسیر فعلی را با شدت کمتری طی می‌کنند، اما از دست داده‌اند. وضعیت شاخص فعلی

  اعلام زمان پرداخت حقوق بازنشستگان با قوانین جدید

بر این اساس، شاخص همگن دیروز با افت 1.3 درصدی مواجه شد که نشان دهنده جابجایی تقاضا از نمادهای کوچک و عدم امکان معامله سهام است که نسبت به نوسانات کوتاه مدت مزیت بیشتری نسبت به معمول دارد.

بسیاری بر این باورند که با بهبود مواضع کشورهای مختلف در مذاکرات برای احیای برجام، بازار به دلیل احتمال کاهش قیمت ارز نسبت به ماه های اخیر کمی بیش از پیش عمل کرده و این امر بازار را به دنبال داشته است. . برای کاهش بیشتر قیمت ها اما به نظر می رسد این عامل به تنهایی نمی تواند عامل تلاطم بازار سهام باشد.

یکی از موضوعاتی که در روز گذشته می تواند بر بورس تهران تاثیر بسزایی بگذارد، خبر مالیات بر صادرات محصولات پتروشیمی بود که باز هم ضربه شدیدی به اعتماد عمومی در بورس وارد کرد. بر این اساس، بر اساس تبصره 6 لایحه بودجه 1401، عوارض گمرکی بر صادرات کلیه محصولات پتروشیمی اعمال می شود.

به نظر می رسد دست درازی دولت به اموال مردم و مداخله مستمر آن در سازوکار بازار دوباره در بودجه ظاهر شده و همین امر باعث شده تا بازار سهام مجدداً نسبت به ریسک و حجم عظیمی که دولت به بازار وارد می کند بدبین شود.

برخلاف تصور رایج در ابتدای حمایت دولت از بورس، به نظر می رسد کمبود منابع بودجه ای بورس را قربانی اصلی کسری بودجه دولت کرده است. به گفته هادی بیگی نژاد، عضو کمیسیون انرژی مجلس و عضو کمیسیون تلفیق بودجه 1401، اعضای کمیسیون تلفیق تصمیم گرفته اند موادی مانند قیر، متانول، اوره و پلی اتیلن را اضافه کنند. اسامی در تبصره 6 لایحه بودجه. مواد نیز باید مشمول مالیات بر درآمد صادراتی به همراه فهرست دولتی باشند.

این امر منجر به افت شدید قیمت دیروز نمادهای فعال صنعت پتروشیمی که یکی از تاثیرگذارترین نمادها در شاخص بورس هستند، شد. فشارهای عرضه در آن روز به حدی بود که حتی نماد معاملاتی پتروشیمی جم، یکی از نمادهای نزدیک به انفعال بازار، در آن روز به صف فروش رسید و برخلاف بسیاری از روزهای گذشته که افت چند صد درصدی داشت، ناگهان 50 درصد قیمت خود را از دست بده

  داستان دردناکی مثل "مادر فرزند"

نمادهای دیگری مانند «شپدیس»، «تاپیکو» و «نوری» که از نمادهای شاخص بورس هستند نیز تقریباً همین رویه را در پیش گرفتند. بر این اساس می توان گفت روز گذشته صنعت پتروشیمی به طور کامل ملبس به صنعت قرمز شد و تمامی نمادهایی که در آن روز در گروه شیمیایی با افزایش جزئی قیمت مواجه شدند، متعلق به شرکت های فعال در صنعت پتروشیمی نبودند. به این ترتیب طی دو روز کاری گذشته، میانگین موزون قیمت سهام شرکت های زیرمجموعه پتروشیمی 5.8 درصد کاهش یافت.

سهام شوکه شده

اما تعداد نابسامانی های بورس در روزهای اخیر تنها به تصمیم مسئولان برای اعمال تعرفه و مالیات بر صادرات پتروشیمی محدود نمی شود. ترکیب قیمت بسیار پایین انرژی در ایران، همراه با سرمایه گذاری ناکافی در بخش برق و گاز کشور، باعث شده است که کارگران این حوزه مانند کارگران اقتصادی متوجه شوند که هیچ دیواری کوتاهتر از دیوار شرکت های ثبت شده در ایران نیست. .

خبرها حاکی از آن است که قطعی برق و گاز در روزهای اخیر در کنار افزایش سرمای هوا در صنایع مختلف کشور باعث کمبود جدی گاز و برق شده است. با توجه به اینکه اکثر صنایع اصلی کشور پذیرفته شده و در بورس عرضه می شوند، باید توجه داشت که چنین تصمیمی می تواند آسیب جدی به روند عادی تولید و در نتیجه فروش این صنایع وارد کند.

به همین دلیل باید منتظر ماند و دید در صورت تمدید این وضعیت، عملکرد این شرکت ها در صورت های مالی بهمن چگونه خواهد بود. اگر برق و گاز صنایع پرمصرف مانند فولاد و سیمان با وقفه های طولانی به دلیل زمان لازم برای شروع مجدد فعالیت قطع شود، قطع تولید می تواند کار این صنایع را در فصل زمستان با خطر جدی مواجه کند.

  چه چیزی باعث ایجاد بثورات روی چانه می شود؟

با این حال، اگر قیمت گذاری نظارتی منجر به از دست دادن سرمایه گذاری در بخش هایی مانند برق نشود، احتمالاً بازار سهام وضعیت بهتری خواهد داشت.

در حال حاضر امیدهای بورس در صنایع آسیب دیده از مداخلات مذکور با تصمیمات نادرست برگردانده شده است. نامه مجید عشقی رئیس سازمان بورس طی روزهای اخیر به رئیس کمیسیون تلفیق، امیدها به بهبود شرایط بازار را به طور کلی از بین برده است.

عشقی در آن نامه خواستار تعویق اخذ مالیات از صادرات برخی محصولات معدنی و پتروشیمی تا زمانی که جنبه های جامعه میلیونی سهامداران در نظر گرفته شود، شد. بنابراین همچنان این احتمال وجود دارد که در روزهای آینده این صنعت به ویژه پتروشیمی دچار ضعف نشود.

در آینه فیگورها

در روزی که شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران از 337 نماد معامله شده 1.74 درصد افت کرد، قیمت پایانی 34 سهم (10 درصد) مثبت و 291 سهم (86 درصد) در سطوح منفی معامله شد. در این بازار 4 نماد (یک درصد) به ارزش 70 میلیارد تن صف خرید تشکیل دادند.

اما برخلاف آنها شاهد تشکیل صف برای فروش 100 نماد بورسی (30 درصد) به ارزش 235 میلیارد تن بوده ایم. در آن روز جریان مستمر نقدینگی واقعی از بورس برای یک روز دیگر ادامه یافت، به طوری که در آن روز 303 میلیارد تن از پول سرمایه‌گذاران خرد از چرخه معاملات به مقاصد دیگر رفت که بیشترین خروج سرمایه خرد را داشت. از زیرمجموعه های پتروشیمی

در بازار فرابورس ایران که آیفکس نیز 0.64 درصد کاهش را به ثبت رساند، 136 نماد معامله شد که در این میان قیمت پایانی 15 سهم (11 درصد) مثبت و 120 سهم (88 درصد) منفی است. در این بازار 2 نماد (یک درصد) برای خرید تا 4.5 میلیارد تن صف تشکیل دادند و در مقابل شاهد تشکیل صف فروش 54 نماد فرابورس (40 درصد) به ارزش 71.7 میلیارد تن بودیم.

ارزش کل بورس اوراق بهادار تهران

دیدگاهتان را بنویسید