سناریوهایی برای پایان اپیدمی تاج

یک اپیدمیولوژیست با اشاره به لزوم انجام چهار مرحله برای از بین بردن تاج می گوید: بدیهی است که ما هنوز در مرحله همه گیری هستیم. در شرایط کنونی باید هوشیار باشیم و همه گیری را تمام شده ندانیم و دچار خوش بینی های کاذب نشویم.

دکتر حمید سوری در خصوص وضعیت تاج در کشور گفت: اگر بخواهیم وضعیت اپیدمی را فقط بر اساس بستری شدن و فوت نگاه کنیم، اپیدمی نه تنها در کشور ما بلکه در همه جا روند نزولی قابل توجهی دارد. من جامعه انسانی را ترک کردم.

لزوم تداوم رعایت پروتکل های بهداشتی

وی افزود: البته این به معنای تمام شدن اپیدمی نیست و به معنای تمام شدن اپیدمی نیست. در حال حاضر ضمن ابراز امیدواری باید هوشیار باشیم و برای هر سناریوی احتمالی دیگری آماده باشیم. همچنین باید به رعایت پروتکل های بهداشتی ادامه دهیم و از ماسکی استفاده کنیم که نقش محافظتی دارد.

روند رشد تاج در 50 کشور

سوری ادامه داد: در خصوص پایان اپیدمی تاج، سناریوهای مختلفی در سطح مجامع علمی وجود دارد. یک سناریو خوش بینانه است که تصور کنیم این بیماری همه گیر پایان یافته و ضعیف شده و به تدریج در حال بومی و فصلی شدن است.

سناریوی دیگر این است که ویروس ضعیف شده، از شدت بیماری کاسته شده و دیگر مانند گذشته اوج مرگ و میر، بستری شدن و بیماری شدید را نخواهیم داشت، اما ویروس همچنان در گردش است و بیماری به صورت خفیف یا بدون علامت در محدود ادامه خواهد داشت. موارد

با این حال، آمارهای موجود جهانی نشان می دهد که حتی از نظر مرگ و میر، بستری شدن در بیمارستان و عوارض، حدود 50 کشور جهان بارها و بارها افزایش یافته اند که این نگرانی را تشدید می کند و بعید به نظر می رسد سناریوی دوم یا اول حاکم شود.

در هفته‌های اخیر مرگ و میر ما در کشور کاهش یافته است، اما باید توجه داشت که در آمارهای رسمی تنها شاهد فوت‌های تایید شده هستیم.

وی گفت: سناریوی دیگری نیز وجود دارد که این بیماری آتش سوزی موقت است. زیرا شواهد نشان می دهد که مرگ و میر و مرگ و میر در سراسر جهان در حال افزایش است. آمارها در برخی کشورها رو به افزایش است و در حال حاضر روند افزایش در حدود 50 کشور جهان آغاز شده است و هیچ تضمینی وجود ندارد که این اتفاق برای کشور ما رخ ندهد.

  چگونه زعفران خالص را از تقلبی تشخیص دهیم؟

بین 20 تا 30 میلیون نفر در کشور هنوز واکسیناسیون خود را تکمیل نکرده اند

سوری گفت: معتقدم ضمن خرسند بودن از کاهش مرگ و میر، بستری شدن در بیمارستان و بیماری های عروق کرونر قلب، باید توجه داشت که این تغییرات حاصل واکسیناسیون به عنوان مهم ترین اقدام موثر در کشور است.

واکسیناسیون جمعیت های بزرگ حدود 20 تا 30 میلیونی در کشور ما هنوز کامل نشده و به طور طبیعی مستعد ابتلا به بیماری های عروق کرونر قلب هستند. در عین حال، هیچ تضمینی وجود ندارد که ویروس همچنان ضعیف شود. بعد از نسخه گاما تقریباً نسخه بتا داشتیم و سپس یک دلتا داشتیم که از نسخه قبلی آنها شدیدتر بود.

ویروس کرونا رویکرد و فرآیندی نامشخص، پنهان و غیرقابل پیش‌بینی دارد. از این گذشته، ویروس زنده ماندن را ترجیح می دهد و برای زنده ماندن به میزبان های حساس نیاز دارد.

4 مرحله برای برداشتن تاج

وی گفت: برای اینکه یک بیماری به مرحله ریشه کنی برسد معمولاً باید چهار مرحله را طی کند که شامل کنترل بیماری، ریشه کنی، ریشه کنی و انقراض است. کنترل یعنی مدیریت یک بیماری همه گیر به گونه ای که بتوان همه موارد عفونت و مرگ را کنترل و پیگیری کرد.

قدم بعدی این است که بتوانیم مرگ و میر را به صفر برسانیم و عوارض را به حداقل برسانیم. مرحله سوم این است که دیگر پیک و نوسان نداریم و در دو دوره بیماری که بالای 28 روز است پیک جدیدی نداریم و مرحله آخر این است که در هر دو مورد جدیدی از بیماری نداریم. دوره های بیماری

ما هنوز در این فازها نیستیم و همچنان شاهد شیوع بیماری در کل جامعه و اجتماعی هستیم. اگر موفق شدیم مرحله کنترل را پشت سر بگذاریم وارد مراحل بعدی می شویم.

  اگر نان سفید نخورید چی؟!

سوری با بیان اینکه همانطور که گفتیم وضعیت فعلی تیراندازی یک طرفه است، گفت: اکنون وارد مرحله کنترل شده ایم اما هنوز نتوانسته ایم بیماری را به طور کامل کنترل کنیم. در حال حاضر تشخیص ما ضعیف است، تشخیص فعال نداریم، بسیاری از افراد مبتلا اصلاً ثبت نام نکرده‌اند، تعداد آزمایش‌های ما برای ارزیابی وضعیت بیماری بسیار کم است، نمی‌دانیم جامعه چقدر ایمن است. و…

بنابراین ما سوالات بی پاسخ زیادی داریم که می تواند منجر به قضاوت نادرست شود. متاسفانه وزارت بهداشت اطلاعات اپیدمی را در اختیار محققان قرار نمی دهد تا بتوانیم بر اساس داده های موجود تحلیل منطقی تری داشته باشیم.

در نتیجه باید بر اساس اصول علمی اپیدمیولوژی و آنچه در دنیا می گذرد قضاوت کنیم. اگر این اطلاعات در اختیار ما قرار گیرد، می‌توانیم تحلیل مناسب‌تری از آینده اپیدمی در کشور ارائه کنیم.

چه زمانی تاج آندمیک می شود؟

وی همچنین درباره بومی بودن این بیماری و ویژگی های آن گفت: وقتی می گوییم این بیماری در جامعه بومی شده است، این بیماری با نوسانات جزئی در زمان و مکان شیوع نسبتاً ثابتی دارد. این نه تنها بر اساس مرگ و میر، بلکه بر اساس درجه عفونت است.

زیرا مرگ به شدت به بیماری وابسته است و نمی توان در مورد وجود عامل بیماری زا در جامعه اظهار نظر کرد. بنابراین باید بدانیم هنوز چه بخشی از جامعه ما مستعد ابتلا به این بیماری هستند، وضعیت جهش های ژنتیکی در ویروس را رصد کنیم و وضعیت عفونت در گردش را در جامعه بدانیم.

ما در کشورمان سیستم مراقبت ژنومیک نداریم تا بدانیم تغییرات ژنومی سیستمیک در جامعه ما چگونه رخ می دهد. بنابراین ما هیچ اطلاعی از این موارد نداریم.

«بسیاری از کشورها هستند که نرخ واکسیناسیون بالاتری نسبت به ما دارند، اما دوباره اوج اپیدمی را تجربه کرده‌اند. بنابراین وقتی می گوییم یک بیماری بومی می شود، یک دوره اپیدمی و پس از همه گیری را طی می کند و سپس بیماری بومی می شود.

  آیا طرح «بنزین برای همه» اجرا می شود؟!

باید توجه داشت که در بیماری های همه گیر، اگر کشوری جابجایی جمعیت خود را به اندازه کافی کنترل نکند، دشوارتر و کمتر به مرحله بومی قاچاق می رسد. الان کشوری مثل نیوزلند مرزهایش را به شدت کنترل می‌کند و اگر مورد مشکوک تاج‌گذاری برسد، سریع واکنش نشان می‌دهند و فرد را قرنطینه می‌کنند، اما هنوز سیستم جامعی برای مراقبت از همه‌گیری نداریم.

سوری در خصوص برخی پیش بینی ها مبنی بر عدم ظهور موج جدید تاج تا سه ماه آینده گفت: باید برای این اظهارات مستندات ارائه شود. بدون مستندات علمی قابل پیش بینی نیست. در عین حال، ما باید برای یک اپیدمی آماده باشیم.

اگرچه احتمال بازگشت اوج اپیدمی به تابستان گذشته کم است، اما اپیدمیولوژی و عقل حکم می کند که حتی کمترین احتمال را نیز باید آماده و هوشیار کرد و جدی گرفت. در غیر این صورت ممکن است جامعه دوباره غافلگیر شود و مردم تاوان آن را بپردازند.

ما باید در برابر تاج هشیار باشیم

وی گفت: از آنجایی که سیاست‌ها و مداخلات پیشگیرانه از کشوری به کشور دیگر متفاوت است، طبیعتاً تعیین تاریخی برای تثبیت همه‌گیری در سراسر جهان ممکن نیست مگر اینکه این ویروس به طور کامل مهار و تضعیف شود.

پیش بینی زمان فرآیند بومی بسیار دشوار است و احتمال برخی از سناریوهای ذکر شده وجود دارد. آنچه واضح است این است که ما هنوز در مرحله همه گیری هستیم. در شرایط فعلی توصیه من این است که هوشیار باشید و همه گیری را تمام شده ندانید، دچار خوش بینی های کاذب نشوید.

ما باید از نظر تجهیزات، نیروی انسانی، نظارت و پایش موردی، تحلیل علمی، تشخیص و … آماده باشیم. این تمایل به صحبت نیست، اما اجزایی وجود دارد که باید برای آنها آماده باشیم. اگرچه ما باید به مردم امید بدهیم، اما نباید اعلام کنیم که همه‌گیری تمام شده است یا سیگنال‌های اشتباهی به جامعه می‌دهیم یا تصمیم‌گیرندگان و سیاستمداران باید این تصور را داشته باشند که همه‌گیری تمام شده است. این تصور کاملا اشتباه است.

دیدگاهتان را بنویسید