سلام حالم خوب نیست

422596 413 خبر مرکزی

جوزف هیدریوس| او 17 سال دارد و در روستایی زندگی می کند، اما اندوهش صدها کیلومتر دورتر احساس می شود. روانپزشک از او می خواهد که وضعیت خود را توضیح دهد.

او گفت: من خیلی مریض هستم. خیلی وقته حوصله ام سر رفته و خیلی زود عصبانی میشم، نمراتم پایین میاد و نمیخوام درس بخونم. هر وقت چهره پدرم را می بینم از خودم خجالت می کشم. احساس بی مصرفی می کنم و قدردان زحمات پدرم نیستم. «من از خودم بیزارم و می‌خواهم بخوابم و دیگر بیدار نشم.

روانپزشک سعی می کند آرام شود. می پرسد: «در این مدت تا به حال به دکتر یا روانپزشک مراجعه کرده ای؟» صدای پشت تلفن می گوید نه، مادر و پدرم می گویند دیوانه ای؟ روانپزشک میگه تو شرایط خیلی سختی داری، صدای پشت گوشی خیلی چیزا میگه…و عصبانیه.

یک لحظه سکوت وجود دارد زیرا روانپزشک می گوید: «همه ممکن است افسرده شوند. خیلی خوب است که با ما تماس گرفت و سعی کرد کاری برای بهبود وضعیت شما انجام دهد. افسردگی قابل درمان است. بیایید بیشتر صحبت کنیم و ببینیم در حال حاضر چه کاری می توان برای بهبود و یافتن راه حل انجام داد.

آیا در موقعیتی بوده اید که تصور کنید به آخر خط رسیده اید و هیچکس کاری برای بهبود وضعیت انجام نداده است؟ در این شرایط چقدر باید با کسی صحبت کنید؟ طبق مطالعه ای که پنج سال پیش در مورد شیوع اختلالات روانی انجام شد، از هر چهار نفر یک نفر به بیماری روانی شناخته شده مبتلا است. این در حالی است که 5 سال پیش خبری از بحران ولیعهد نبود و کیست که نداند ولیعهد این شرایط را سخت کرده است.

بسیاری از ما در هنگام کشیدن نقاشی برای خود، نگرش آرامی داریم. مداخله در بحران های روانپزشکی امروزه یکی از ضروری ترین اقداماتی است که باید جدی گرفته شود. در لحظات حساس، آرامش و تلاش برای یافتن مسیر درست می تواند پایان تلخ یک بحران را تغییر دهد.

  نفوذ مدیران وزارت کار بر کشور و دولت

بر این اساس، جمعی از اساتید روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران و همچنین دانشجویان روانپزشکی در سال گذشته با راه اندازی خط تماس مداخله در بحران های روانپزشکی سعی در کمک به مبتلایان به بحران روانی داشته اند.

دکتر مریم محقق و دکتر ریحانه بلوکات به همراه 12 دستیار روانپزشکی هر روز از ساعت 2 تا 24 به این مشکلات گوش می دهند و سعی می کنند به فرد بحران زده کمک کنند. دکتر بلوکات گفت: این خدمات در نقاط مختلف جهان ارائه می شود و افراد مبتلا به بحران های روانپزشکی می توانند تماس بگیرند و درخواست کمک کنند.

با ظهور بیماری عروق کرونر قلب و افزایش روزافزون مشکلات و عوارضی که در دوران قرنطینه و خود بیماری به وجود آمده است و همچنین اختلالات اضطرابی و خلقی که باعث ایجاد استرس در زندگی افراد شده است، احساس کردیم که نیاز به اجرای این ایده داریم. هر چه زودتر در واقع تاج یکی از عواملی بود که باعث شد ما برای راه اندازی خط مداخله در یک بحران روانی سریعتر عمل کنیم. از سوی دیگر متاسفانه در اقصی نقاط کشور مردم به راحتی به روانپزشک دسترسی ندارند.

اینکه یکی از روستاهای کردستان با ما تماس می گیرد و از بحران روحی و روانی خود می گوید نشان می دهد که در این مناطق با کمبود روانپزشک مواجه هستیم. با این خط تماس می توانیم حرفه ای بودن آنها را بشنویم و تا حد امکان راه حل ارائه دهیم. “ما به آنها کمک می کنیم تا کنترل خود را در دست بگیرند.

دکتر موهاج با اشاره به مشکلات ایجاد خط تماس برای مداخله در بحران های روانی گفت: پس از تاج، مراقبت های اورژانس روانی بیش از گذشته شلوغ شد و افراد بیشتری برای درمان مراجعه کردند. در اکثر بیمارستان ها، مردم اکنون با اثرات استرس و اضطراب عروق کرونر مواجه می شوند.

  آرامگاه ابن یمین ثبت ملی شده است

این بیماری علاوه بر بیماری عروق کرونر و قرنطینه طولانی مدت، پیامدهای روانی نیز دارد و آنچه احساس می شد این بود که مردم باید بیش از گذشته به خدمات روانپزشکی دسترسی داشته باشند. یک مشکل جدی در تاج قرنطینه طولانی مدت است که باعث درگیری خانوادگی و درگیری با دیگران می شود.

از دیگر پیامدهای قرنطینه، افسردگی و اضطراب و مشکلات اقتصادی است که همگی سلامت روان جامعه را تحت تأثیر قرار داده است. علاوه بر این، مردم اغلب نگران مراجعه به روانپزشک هستند.

این وضعیت باعث شد ما احساس کنیم که مراقبت از راه دور می تواند کمک موثری برای افرادی باشد که به خدمات روانپزشکی نیاز دارند. بررسی ها نشان می دهد که این نیاز بین ساعت 14 تا 12 افزایش می یابد و بیشتر تماس ها در این ساعات است. شماره تماس در تلفن ما نمی گنجد و هویت او از ما پنهان است، مگر اینکه خود شخص بخواهد در مورد آن صحبت کند.

دکتر بلوکات، متخصص بحران روانپزشکی می گوید: «خدمات ما رایگان است و نیازی به پرداخت هزینه ندارید. خود تماس نیز رایگان است و هزینه تلفنی برای تماس گیرنده دریافت نمی شود. علاوه بر این ویژگی ها، این خدمات فوری و در دسترس هستند و نیازی به هماهنگی قبلی ندارند.

ترس از انگ یکی از دلایلی است که افراد مشکلات و مشکلات روانپزشکی را کمتر جدی می گیرند و به روانپزشک مراجعه نمی کنند. حال به بیمار نوجوانی فکر کنید که تحت فشار زیادی است و نیاز فوری به مداخله دارد، اما از مقاومت خانواده می ترسد.

دکتر موهاج با اشاره به اینکه انگ یکی از مهم ترین عوامل ایجاد بحران روانی است، گفت: مواردی را داشته ایم که فردی ناامید و بی انگیزه است و نمی داند افسرده است و این افسردگی است که باعث می شود به خودش صدمه بزند. یک نفر مشکل اقتصادی دارد و فکر می کند که این مشکل باعث می شود فکر کند به خودش آسیب می زند در حالی که افسردگی عامل اصلی این بحران است نه بحران مالی.

  واکنش پارسا پیروزفر به اعتراضات مردمی + عکس

یکی از ویژگی های بحران این است که بیماران احساس می کنند در بن بست قرار دارند و راهی برای خروج ندارند. بنابراین باید به آنها گفت که راه حلی وجود دارد و ممکن است مدتی صبر کنند. خوشبختانه بازخوردهای خوبی دریافت کردیم و بیش از 90 درصد مردم پس از تماس و دریافت مشاوره از بحران خارج شدند که ممکن بود به فاجعه تبدیل شود.»

وی گفت: گاهی اوقات تکنیک های آرام سازی را به صورت تلفنی به بیماران آموزش می دهیم و خوشبختانه در پایان مکالمه متوجه کاهش استرس و اضطراب می شویم. طی تماس های هفته گذشته، در بسیاری از موارد موفق شدیم استرس و اضطراب شدید افراد و فکر آسیب دیدن را از بین ببریم.

همانطور که گفتم تماس با خط مداخله در بحران روانپزشکی بدون شناسایی است و در صورت رضایت مشخصات و شماره تلفن تماس خود را برای پیگیری بیشتر به ما می دهند.

بلوکات می گوید: «کسی که افسرده یا غمگین است فکر نمی کند افسرده است. عارضه ای که می تواند ناشی از مشکلات هورمونی یا حتی محیطی باشد. اطرافیان شما فکر می کنند که این فرد تنبل است یا اگر فردی بسیار نگران است به او می گویند ترسو.

به همین دلیل بیمار ترجیح می دهد بگوید مشکلی وجود ندارد، در حالی که شایع ترین مشکل سلامت روان در جامعه اضطراب و افسردگی است. متأسفانه اقدامات کمی برای جلوگیری از این امر انجام شده است و این اقدامات معمولاً کوتاه مدت هستند.

یکی از کارهایی که می توان برای پیشگیری از مشکلات روانی، از بین بردن انگیزه و افزایش آگاهی انجام داد، آموزش در مدارس است. «کودکان باید یاد بگیرند که چگونه استرس خود را کنترل کنند، چه زمانی به متخصص مراجعه کنند و چگونه آگاهی خود را افزایش دهند.

منبع: روزنامه ایران

دیدگاهتان را بنویسید