سقف هوشمندی که دمای خانه را کنترل می کند!

استفاده از فناوری های جدید به ما کمک می کند تا به اهداف اقتصادی و زیست محیطی خود دست یابیم. یکی از این فناوری ها استفاده از روکش های جدید برای سقف خانه است که با آن می توانیم مصرف انرژی را به میزان قابل توجهی کاهش دهیم و زندگی سبز را آغاز کنیم.

به گزارش GreenCitizen، دانشمندان آزمایشگاه ملی لارنس برکلی نوع جدیدی از مواد سقفی را ساخته اند که بسته به دمای محیط می تواند خانه شما را خنک یا گرم نگه دارد.

برخی از ما با سقف تجاری Cool Roof آشنایی داریم. سوال اینجاست که این کاور هوشمند چه تفاوتی با این کاورهای تجاری دارد؟

سیستم های خنک کننده سقف دارای یک پوشش رنگی بازتابنده هستند که با انعکاس نور خورشید به خنک نگه داشتن خانه ها در تابستان کمک می کند. مشکل اینجاست که این نوع پوشش در زمستان نیز نور خورشید را منعکس می کند و باعث می شود در زمستان هزینه بیشتری برای گرم کردن خانه خود بپردازید.

در این صورت نیاز به نوع هوشمند سقف به خوبی احساس می شود. توسعه دهندگان این فناوری آن را پوشش تابشی متناسب با دما یا TARC می نامند.

اکنون می دانیم که بیشتر انرژی خورشید به صورت تابش مادون قرمز به زمین می رسد که تأثیر زیادی بر آب و هوای زمین دارد.

به گزارش Science Daily، TARC از خاصیت جالب دی اکسید وانادیم استفاده می کند. این ترکیب دارای خاصیت تغییر فاز است. دی اکسید وانادیوم پس از رسیدن به دمای 67 درجه سانتیگراد (153 درجه فارنهایت) تغییر حالت می دهد و جذب نور مادون قرمز را متوقف می کند.

  مدت زمان پرواز از تهران به استانبول چقدر است؟

با این حال، دمای تغییر فاز این ماده باید کاهش یابد تا بتوان از این ویژگی شگفت انگیز در اطراف دمای محیط استفاده کرد. بنابراین، آنها 1.5٪ از دی اکسید وانادیم را با تنگستن جایگزین می کنند. این آلیاژ دما را در 25 درجه سانتیگراد (77 درجه فارنهایت) تغییر می دهد و برای حفظ دمای خانه مناسب است.

در واقع، اتلاف گرمای TARC در زمانی که دمای محیط بالا باشد (بالاتر از 25 درجه سانتیگراد و 77 درجه فارنهایت) زیاد است (بیش از 90%) که باعث آزاد شدن گرما به محیط بیرون می شود. لوینسون گفت در هوای سردتر، اتلاف گرمای TARC به طور خودکار کاهش می یابد (تا حدود 20٪) و به حفظ گرما از جذب خورشیدی و گرمایش داخلی کمک می کند.

این تیم در مورد اختراع خود بسیار هیجان زده است، زیرا با نصب TARC، یک خانواده متوسط ​​در ایالات متحده می تواند تا 10٪ در مصرف برق صرفه جویی کند.

منبع: تجارت نیوز

دیدگاهتان را بنویسید