سرگیجه؛ علل و درمان

فرادید| سرگیجه می تواند در موارد مختلف در افراد مختلف رخ دهد و ممکن است به دلایل یا موقعیت های مختلف رخ دهد. برخی از مردم این را به عنوان احساس سردرگمی توصیف می کنند، در حالی که برخی دیگر فکر می کنند که جهان حول آنها می چرخد. گروهی دیگر ممکن است آن را به عنوان عدم تعادل تجربه کنند، در حالی که برای دیگران ممکن است توصیف این احساس برای دیگران دشوار باشد.

به گزارش فراد؛ برخی از افرادی که این وضعیت را تجربه می کنند ممکن است این وضعیت را با حالت تهوع، استفراغ یا ضعف شدید یا غش تجربه کنند. سرگیجه به خودی خود یک بیماری یا وضعیت خاص نیست. این نشانه مشکلات دیگری است که انسان را تحت تأثیر قرار می دهد. این وضعیت معمولاً با گذشت زمان از بین می رود. علاوه بر این، در برخی موارد به راحتی از بین نخواهد رفت. خوشبختانه راه های مختلفی برای درمان سرگیجه وجود دارد.

پزشک علت ایجاد این علائم را ارزیابی می کند. او سپس پیشنهاداتی برای درمان ارائه می دهد که ممکن است شامل دارو، تغییر شیوه زندگی یا حتی جراحی باشد.

حقایقی در مورد سرگیجه و راه های خلاص شدن از شر آن:
سرگیجه می تواند به تدریج، ناگهانی و به دلایل مختلف ایجاد شود. اگر شدید باشد یا بیش از یک هفته طول بکشد، باید به پزشک مراجعه کنید.
با دارو قابل درمان است.
• گاهی در اثر کم آبی ایجاد می شود. آب آشامیدنی در بسیاری از موارد می تواند آن را کاهش دهد.
سرگیجه معمولا بدون درمان بهبود می یابد.

داروها
سرگیجه و تاری دید می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. تعیین علت دقیق مشکل می تواند به شما در انتخاب بهترین گزینه درمانی کمک کند. در بیشتر موارد، هیچ دارویی لازم نیست. اما تعدادی از داروها وجود دارند که می توانند برای درمان علل ریشه ای استفاده شوند.

  طرز تهیه پلو مخصوص و آلبالو با فیله مرغ و گوشت سرخ شده
با توجه به سرگیجه داروهای قابل استفاده عبارتند از:
زمانی که سرگیجه ناشی از اختلال هراس یا مشکلات سلامت روان باشد، از داروهای اضطراب استفاده می شود.
داروهای آنتی کولینرژیک یا آنتی هیستامین هایی که می توانند سرگیجه را کاهش دهند.
اگر با میگرن همراه باشد، داروهای میگرن مصرف می شود.

هر یک از این داروها می توانند علت زمینه ای مانند مایع گوش، اضطراب، عوارض جانبی خاص دارو یا علل دیگر را درمان کنند. اگر این درمان ها به کاهش سرگیجه کمکی نکرد، ممکن است لازم باشد سبک زندگی خود را تغییر دهید یا به پزشک مراجعه کنید.

تغییر سبک زندگی

اگر دارو به درمان سرگیجه کمک نکند، ممکن است فرد نیاز به تغییر سبک زندگی خود داشته باشد. این تغییرات می تواند به سادگی نوشیدن آب یا مایعات دیگر برای هیدراته نگه داشتن بدن یا دراز کشیدن هنگام بروز مشکل (سرگیجه) باشد.

برخی از کارهایی که افراد می توانند برای تسکین سرگیجه انجام دهند عبارتند از:

• دراز بکشید و چشمان خود را ببندید
• طب سوزنی
مقدار زیادی آب بنوشید و هیدراته بمانید
استرس را کاهش دهید و الکل و سیگار را ترک کنید
• ساعات طولانی بخوابید

چندین روش درمانی وجود دارد که می تواند برای کاهش سرگیجه استفاده شود، مانند درمان های موضعی، تعادل درمانی و روان درمانی.

• مانورهای تعیین موقعیت سر: روشی به نام مانور Epley می تواند به تسکین سرگیجه کمک کند. این روش شامل حرکت دادن موقعیت سر به روشی خاص است که برای تغییر کریستال های کوچک کلسیم که سر را گیج می کند، انجام می شود. قبل از استفاده از این روش باید با پزشک خود مشورت کنید.

  برای کاهش وزن، کالری شماری یا ورزش؟!

• تعادل درمانی: تمرینات مختلفی وجود دارد که افراد می توانند بدن خود را تمرین دهند و نسبت به حرکات بدن حساسیت کمتری داشته باشند. اگر سرگیجه ناشی از مشکل در گوش داخلی باشد، این می تواند کمک کند.

• روان درمانی: اگر فردی دچار سرگیجه مرتبط با اختلال اضطراب باشد، روان درمانی می تواند به کاهش این علائم کمک کند.

تغییر سبک زندگی می تواند بسیار ساده باشد. اما تفاوت زیادی در کاهش سرگیجه وجود دارد.

چه زمانی باید به دکتر مراجعه کرد
فردی که سرگیجه دارد و پس از حداقل 1 هفته به خودی خود بهبود نیافته است باید فوراً به پزشک مراجعه کند. طبق مقاله ای که در مجله جراحی مغز و اعصاب، روانپزشکی منتشر شده است، اولین قدم برای پزشکان برای گیج کردن بیمار این است که تشخیص دهند آیا بیمار سرگیجه دارد یا علائم و مشکلات دیگر ناشی از تشنج. از آنجایی که این وضعیت گاهی اوقات نشانه یک مشکل بزرگتر است، پزشک شما باید تعیین کند که آیا گیجی از بین می رود یا قابل کنترل است.

اگر فردی موارد زیر را تجربه کرد، باید به پزشک مراجعه کند:

سردرد مداوم و شدید یا میگرن
زمین خوردن های مکرر یا سخت هنگام راه رفتن
حالت تهوع و استفراغ مداوم
• از دست دادن هوشیاری
تنگی نفس یا مشکل در تنفس
• هر نوع ضربه به سر
گردن درد شدید
• تشنج

اگر این وضعیت به طور مکرر و شدید ادامه پیدا کرد، باید فورا به پزشک مراجعه کنید.

سرگیجه و درمان
علل سرگیجه
هنگام تلاش برای از بین بردن علائم و گیجی، بهتر است به یاد داشته باشید که این نشانه مشکل یا اختلال در بدن است. سردرگمی می تواند توسط عوامل مختلفی ایجاد شود، از جمله:

• مصرف الکل
• سرگیجه تشنجی
• فشار خون پایین
• قند خون پایین
• ضربه
• کم آبی بدن
• تنفس سریع و عمیق
• اختلالات ترس یا حملات پانیک
عفونت گوش میانی
• بیماری دریا
بیماری منیر
التهاب گوش داخلی به نام لابیرنتیت

  اینفوگرافیک / ترند تاج در ایران، از 4 آذر تا 5 دی

بسیاری از علل دیگر و دلایل اصلی این مشکل وجود دارد.

بسیاری از داروها نیز می توانند این عارضه را به عنوان یک عارضه جانبی ایجاد کنند. افراد باید همیشه عوارض جانبی هر دارو را بررسی و ارزیابی کنند تا ببینند آیا می تواند باعث سرگیجه شود یا خیر.

سر گیج شده
گیجی و پریودهای دائمی باعث ایجاد احساس سرگیجه می شود. اما این یک وضعیت مستقل است. فرد مبتلا به این شکل از سرگیجه احساس می کند که همه چیز در اطراف سرش در حال حرکت، چرخش یا چرخش است. سرگیجه یک احساس گیج کننده و یک دوره بیماری حرکت است. وقتی انسان احساس می کند که هنوز در حال حرکت است، همه چیز در اطراف او به همین ترتیب در حال حرکت است، به این حالت سرگیجه ذهنی یا دوره ذهنی می گویند.

تشخیص
تشخیص سرگیجه معمولا ساده است. پزشکان بررسی می کنند که آیا فرد احساس سردرگمی، سردرگمی یا عدم تعادل نمی کند. سپس آنها قبل از بررسی علل ریشه ای سرگیجه به دنبال علائم دیگر می گردند. پزشک یک سری سوالات در مورد زمان شروع سرگیجه و سایر علائمی که فرد ممکن است تجربه کرده باشد، می پرسد.

آنها ممکن است بخواهند گوش داخلی، فشار خون و سایر خصوصیات فیزیکی فرد را ارزیابی کنند تا مطمئن شوند که آب کافی، سطح قند خون سالم و سایر علل احتمالی سرگیجه دارند. هنگامی که پزشک به نتیجه نهایی در مورد علت احتمالی مشکل رسید، می تواند یک برنامه درمانی برای فرد ارائه دهد.

منبع: medicalnewstoday

دیدگاهتان را بنویسید