سرهای کوزه ای شکل؛ کشف جمجمه 30000 ساله

بدشکلی جمجمه که با نام های شکل دادن به سر، صاف کردن سر یا کشش جمجمه نیز شناخته می شود، یک تغییر دائمی در بدن است که شامل تغییر عمدی شکل اصلی جمجمه فرد می شود.

این یک رویه رایج بود

تغییر شکل جمجمه در زمان های مختلف و در مکان های مختلف رایج است. این یک عمل گسترده است که تقریباً در تمام قاره های جهان مشاهده می شود و ده ها هزار سال است که در بسیاری از فرهنگ ها انجام می شود.

در واقع، دانشمندان شواهدی از بدشکلی جمجمه در میان بومیان استرالیا پیدا کرده اند که قدمت آن به 30000 سال قبل می رسد. مایاها، اینکاها و برخی دیگر از بومیان آمریکای شمالی نیز با روش های تغییر شکل جمجمه آشنا بودند.

بیش از 12000 سال پیش در چین باستان، مردم شروع به تغییر شکل جمجمه کردند. چینی ها یکی از قدیمی ترین افرادی هستند که جمجمه خود را اصلاح کرده اند.

تکنیک های شکل دهی جمجمه در پرو باستان نیز رایج بوده است. کولاگواها و کاباناها از جمله قبایلی در پرو هستند که از تکنیک های تغییر شکل جمجمه استفاده می کنند.

در اروپا، شواهدی مبنی بر استفاده از روش‌های تغییر شکل جمجمه به حدود 5000 سال پیش برمی‌گردد و به نظر می‌رسد در میان برخی از قبایل مهاجر از منطقه قفقاز آسیای مرکزی مانند سامریان، آلان‌ها و آوارها رایج بوده است.

جمجمه های عجیب
در آفریقا نیز روش هایی که برای تغییر شکل جمجمه استفاده می شود در برخی مناطق رایج است. امتداد سر از ویژگی های بارز قبیله مانگبتو بود. این قبیله با روش هایی که برای تغییر شکل سر نوزادان خود استفاده می کنند، شناخته شده است.

  نفتالی بنت: یحیی السنوار نباید برنده شود

روش‌های مختلفی برای شکل دادن به جمجمه استفاده می‌شود، اما رایج‌ترین روش استفاده از پارچه و پیچاندن آن به دور جمجمه است تا سر شکل استوانه‌ای بیشتری پیدا کند.

در بسیاری از فرهنگ ها، روند کشش جمجمه از بدو تولد آغاز می شود، زیرا در این زمان جمجمه بیشترین انعطاف را دارد. هنگامی که نوزاد متولد می شود، سر او با حوله محکم بسته می شود، بنابراین به مرور زمان کشیده تر می شود. هنگامی که فشار به آرامی و به طور مداوم اعمال می شود، منجر به افزایش در پیشانی می شود.

این فرآیند ممکن است چندین سال طول بکشد تا سر شکل دلخواه را به خود بگیرد یا کودک آن را پس بزند. استفاده از تخته های چوبی برای شکل دادن به جمجمه کودکان روش دیگری است که در بین هندی ها رایج است. برای مثال مایاها معمولاً از این روش استفاده می کردند.

خواباندن نوزاد در همان وضعیت در ماه های اول زندگی برای ایجاد پشت صاف روش دیگری است که استفاده می شود. شکل جمجمه بسته به منطقه و گروه می تواند متفاوت باشد. این اشکال از مخروطی تا استوانه ای، مسطح یا حتی با برآمدگی متغیر است.

روش های تغییر شکل جمجمه
اعتقاد بر این است که این تغییر شکل بر مغز تأثیر نمی گذارد، به خصوص اگر فشار جمجمه وجود نداشته باشد. بنابراین فردی که جمجمه اش تغییر شکل داده است می تواند مانند هر فرد دیگری از مغز خود استفاده کند. مغز تبدیل به یک جمجمه جدید می شود و با این شرایط سازگار می شود.

علل تغییر در شکل جمجمه

در گذشته افرادی که از این روش استفاده می کردند می خواستند با دیگران متفاوت باشند و حس تشخیص و شناسایی متفاوتی داشته باشند. همچنین به آنها احساس تعلق می داد.

  عکس های رنگی بی نظیر روسیه تزاری (قسمت دوم)

نمونه بارز آن قبیله مانگبتو است که معتقد است تغییر شکل جمجمه از ویژگی های طبقه حاکم و نماد قدرت، هوش، زیبایی و شکوه است. علاوه بر اهداف فرهنگی و زیبایی شناختی، برخی از قبایل نظرات شبه علمی در مورد توانایی مغز برای ذخیره اطلاعات بر اساس شکل آن داشتند.

آیا مصریان باستان از تکنیک هایی برای تغییر شکل جمجمه استفاده می کردند؟

این سوال در مورد استفاده از روش های تغییر شکل جمجمه در مصر باستان، به ویژه در دوران سلسله هجدهم مطرح می شود. نقاشی‌های دیواری و مجسمه‌ها نشان می‌دهند که آخناتون، نفرتیتی و فرزندانشان جمجمه‌های کشیده و غیرعادی داشتند.

مطالعه اجساد مومیایی شده آخناتون و توت عنخ آمون جمجمه های کشیده با علائم مربوط به ویژگی های بستن سر برای تغییر شکل جمجمه را در سایر نقاط جهان نشان داد. دانشمندان موزه فیلد متقاعد شده اند که این نشان دهنده استفاده از تکنیک هایی برای تغییر شکل جمجمه است، اما هیچ مدرک مکتوبی وجود ندارد.

جمجمه های عجیب
از سوی دیگر، برخی از مصر شناسان امکان استفاده از روش های تغییر شکل جمجمه را در مصر باستان رد کرده اند. در این راستا، کشیده شدن جمجمه ها در نقاشی های دیواری و مجسمه ها به نوعی اغراق در سبک تعبیر می شود و شکل غیرعادی جمجمه برخی از مصریان باستان با دلایل بهداشتی همراه است.

دیدگاهتان را بنویسید