سرنوشت کلان شهر در انتظار یک «طوبی» 15 طبقه است!

ثریا روزبهانی| هزاران نفر روزانه در مجتمع طوبی کار می کنند یا وسواس زیادی به تماشای ویترین های رنگارنگ مغازه ها و خرید در هاپر دارند، اما از خطراتی که می تواند زندگی آنها را تهدید کند بی خبرند.

منطقه 22 تهران در سال های اخیر توسعه یافته و سازه های سرکش آن ماهیت منطقه را تغییر داده است، اما نکات ایمنی در این سازه ها رعایت نشده است و امداد رسانی به این ساختمان های مسکونی و تجاری در صورت بروز مشکل بسیار مشکل است. تصادف. برخی از مراکز خرید در این منطقه اکنون یکی از پرخطرترین و خطرناک ترین محله های منطقه به حساب می آیند.

زیرا روزانه بیش از هزار نفر از این مکان ها بازدید و بازدید می کنند و به دلیل رعایت نکردن نکات ایمنی در صورت بروز حادثه نباید از آتش نشانان انتظار انجام کاری را داشته باشیم. بحث ایمنی چه در محیط کار و چه در اماکن مسکونی و تجاری موضوع مهمی است که متاسفانه در این مراکز و ساختمان ها به فراموشی سپرده شده است.

مثلاً مرکز خرید طوبی که یکی از بزرگترین مراکز خرید غرب تهران است. کاربری این مجتمع تجاری اداری به مساحت 9000 متر مربع و زیربنای 150000 متر مربع در 22 طبقه می باشد که بصورت شخصی ساخته و در شهریور 1394 به بهره برداری رسید.

این مجموعه در حال حاضر بیش از 700 خرده فروشی و 100 دفتر اداری و سرگرمی دارد. از طبقه همکف تا طبقه پنجم در طبقات 5 تا 15 اماکن تجاری و اداری وجود دارد. همچنین طبقات 5 و 6 این مجموعه پذیرایی می باشد.

  آمار فوت تاج، امروز 14/09/1400

به این مراکز باید شهربازی، سالن های ورزشی و استخرها، هایپر و رستوران ها و کافه ها را اضافه کرد. تصور کنید با وجود تذکرات مکرر کمیسیون آتش نشانی و ایمنی شهرداری، در صورت وقوع حادثه در این مجموعه چند شهروند در معرض خطر قرار می گیرند؟

همانند آتش سوزی دو سال پیش در مجتمع به دلیل وسعت آن، آتش نشانان از هفت گروه آتش نشانی به همراه پنج دستگاه نردبان هیدرولیک، خودروهای بادی، خودروهای تنفسی و خودروهای شهرداری برای جلوگیری از گسترش آتش به محل حادثه اعزام شدند. برای جلوگیری از منطقه مسکونی مجاور

پایانی که وجود ندارد

به گفته یکی از مغازه داران، زمین این مجتمع متعلق به شهرداری بوده که بعداً به سازمان بازنشستگی و سایر ارگان ها فروخته شده و اکنون تنها یک نفر مالک این مجتمع است.

وی گفت: پس از آتش سوزی دو سال پیش، آتش نشانان علت حادثه را خطوط لوله گاز برج که به صورت غیرقانونی و بدون مجوز ایمنی ساخته شده است، اعلام کردند. بررسی های آتش نشانی نشان می دهد انشعاب های گاز این ساختمان غیرمجاز است و شرکت گاز نیز از این موضوع مطلع است.

این یک جرقه کوچک ایجاد می کند که باعث آتش سوزی عظیم در سراسر ساختمان می شود و تمام زندگی و سرمایه ما را در آتش غفلت می سوزاند. آسانسورهای ساختمانی نیز غیراستاندارد هستند، چون چاه آسانسور کوچکتر از حد معمول است، مورد تایید نیست، بنابراین مغازه های این مجموعه همچنان فاقد سند مالکیت هستند.

موارد ایمنی بارها از سوی سازمان آتش نشانی، سازمان استاندارد و نظام مهندسی در هواپیما گزارش شده است اما تاکنون هیچ اقدامی برای رفع بلاتکلیفی صورت نگرفته است.

  دادگاه در حال رسیدگی به خسارات ناشی از شهادت سردار سلیمانی / قاضی پورمریدی: تاکنون 80 پرونده تشکیل شده است.

یکی دیگر از تاجران برج طوبی گفت: در فروردین 97 رای قطعی کمیسیون ماده 100 مبنی بر پلمپ چند سایت تجاری و موسسات غیرمجاز در این مجموعه صادر شد و طبق قانون باید حداکثر ظرف مدت 6 ماه این اتفاق می افتاد. گذشته ویران شده و هنوز هیچ اتفاقی برای ایمن سازی این مجموعه رخ نداده است. اکنون اکثر ملکه ها سند ندارند زیرا کار انجام نشده است.

قوانین ناقص

به گفته مسئولان شهری، در سال های مختلف به هیات مدیره در خصوص ایمنی مجموعه تذکر داده شده اما توجهی نشده است. عدم تکمیل کار در ساختمان به معنای عدم مجوز ایمنی از سوی مالکان و ساکنان آن است.

طبق قانون شهرداری نمی تواند از استفاده مردم از اموالشان جلوگیری کند. سعید روشندل محقق و کارشناس مدیریت بحران در خصوص نواقص قانونی گفت: آتش نشانان می گویند ساختمان به دلایل کارشناسی خطرناک و پرخطر محسوب می شود و باید ایمن سازی شود، اما این رنگ قرمز و هشدار دهنده فقط روی کاغذ و به نوعی باقی می ماند. آتش نشانی اهرم فشاری برای جلوگیری از فعالیت یا سکونت در این مکان خطرناک ندارد.

در خصوص مجموعه طوبی، طراحی راهروهای این ساختمان ها مشکلی است که به راحتی قابل اصلاح نیست و تنها در صورت تخریب و نوسازی می توان این مشکلات را حل کرد. اگرچه مالکان در مقابل تذکرات آتش نشانی و شهرداری ها مقاومت می کنند اما با ورود دستگاه قضایی و اعمال قانون چاره ای جز صدور تذکرات ایمنی ندارند.»

محمدی انارکی، شهردار منطقه 22 که برای افرادی که مغازه آنها تکمیل نشده است، پروانه کسب صادر نکرده است، گفت: ابزار لازم و قانونی برای پلمب ساختمان های خطرناک نداریم.

  واکنش مهدی طارمی به حذف سرخابی ها از لیگ آسیا

طبق دستورالعمل سازمان آتش نشانی ساختمان ها یا مجتمع های پرخطر فرصت دارند تا 45 روز برای ایمن سازی اموال خود نزد شرکت های مجاز وقت بگذارند. اگر در مهلت قانونی اقدام نکنند، شهرداری برای جلوگیری از بهره برداری املاک پرخطر اقدام قانونی می کند.

متاسفانه برخی از مالکان ساختمان های خطرناک مانند پروژه طوبی با شرکت های ایمنی آتش نشانی مورد تایید آتش نشانی قراردادهای اولیه منعقد کرده اند اما اقدام عملی انجام نشده است.

«البته اخیرا برای ایمنی این مجموعه جلسه ای با مدیران این مجموعه برگزار کردیم و از سازمان آتش نشانی و شهرداری لیست موارد خطرناک و خطرناک را خواستند تا نواقص برطرف شود.

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید