سرنوشت بورس تهران چه خواهد شد؟

424629 796 خبر مرکزی

حمید فاروقی| حجم معاملات و روند کلی معاملات در بورس چند روزی است که رو به افزایش است. به نظر می رسد این موضوع مهم با توجه به ابهامات موجود در عرضه پتروشیمی و سوخت در سایر صنایع به جلسه دولت بازگردد.

اخیراً نظرات متعددی از سوی اعضای کمیسیون تلفیق بودجه به کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی مطرح شده است که معتقدند قیمت سوخت باید با قیمت خوراک برابری کند.

اگر چنین اظهاراتی به قانون تبدیل شود و شرکت ها تحت تاثیر مقررات مشابه برای سال آینده قرار گیرند، بدون شک وضعیت بازار همچنان رو به کاهش خواهد بود و قیمت سهام شرکت ها کاهش خواهد یافت. با توجه به نرخ سوخت 100% برای صنایع بزرگ، می تواند بر سودآوری یک شرکت تأثیر بگذارد.

در این صورت بدون شک سهام پیش از این افت قیمتی را تجربه کرده است. با آمدن رئیس جمهور سیزدهم و وزرای مربوطه، در نهایت مقرر شد نرخ سوخت با در نظر گرفتن سقف قیمت، 30 درصد نرخ خوراک تعیین شود. زیرا فرمول محاسبه نرخ خوراک یک ایراد عمده داشت.

از آنجایی که در محاسبه گاز به قیمت چند هاب در نظر گرفته شده بود، به نظر می رسد اتفاق غیرحرفه ای در این زمینه در حال رخ دادن بوده است، چرا که قیمت گاز نباید معیاری برای تعیین قیمت مصرف کنندگان اروپایی در کشور می بود. در مجموع شفافیت دولت در این زمینه اتفاقی خوشایند برای بورس بود.

طی 3 روز معاملاتی گذشته، یکسری سفارشات نگهداری در بازار مشاهده شد و اغلب شرکت های بزرگ، این گونه سفارشات را در نمادهای تجاری خود معرفی کردند. به نظر می رسد این اتفاق برای رفع ترس دلالان بازار رخ داده است.

  آیت الله رئیسی در تماس با امیر کویت چه گفت؟

هم اکنون می توان رفع ابهامات نرخ ارز و دستورات نگهداری را به عنوان دو عامل موثر در تغییر جهت بازار سهام شناسایی کرد.

در مورد اینکه آیا چنین مشکلی می تواند ادامه یابد یا خیر، تصور اینکه قیمت سهام به طور پیوسته یا حداقل 15 تا 20 درصد در حال حاضر افزایش یابد کمی دشوار است. در حالی که معامله گران هنوز در مورد نتیجه مذاکرات برجام و چشم انداز دلار تردید دارند.

در واقع چنین عواملی باعث شده تا فعالان بازار سرمایه برای روشن شدن ابهامات موجود در این حوزه از سرمایه گذاری خودداری کنند.

قیمت های جهانی نیز نگرانی های بیشتری را برای معامله گران ایجاد کرده است. اخیراً اقتصادهای بزرگ جهان در سیاست های خود نشان داده اند که قصد دارند نرخ بهره را افزایش دهند. از سوی دیگر، سیاست کاهش خرید اوراق از دیگر تحولات مهم در این زمینه است. با وجود این عوامل، احتمالاً در نهایت شاهد اصلاح قیمت های جهانی خواهیم بود.

اصلاحات ممکن است قابل توجه نباشد، اما منطقی است که شاهد تعدیل محدود در قیمت های جهانی باشیم. به نظر می رسد اصلاحات محدود بازارهای جهانی در کنار چشم انداز کاهش نرخ دلار در پی توافق سیاست خارجی (مذاکرات هسته ای)، سرمایه گذاران را در بحث خرید سهام شرکت های بزرگ و صادرکنندگان مردد کرده است.

همچنین، جریان تجارت کاهش قابل توجهی ندارد، زیرا قیمت P/E و سهام شرکت به دلیل کاهش اخیر در محدوده ارزشی قرار دارند.

در سناریوی صعودی، با توجه به چشم انداز قیمت های جهانی، دلار و برجام، بعید است در حال حاضر سهام این شرکت با افزایش قیمت قابل توجهی مواجه شود. به نظر می رسد نوسانات در محدوده 10٪ در محدوده فعلی ادامه دارد.

  آریزو 6 پرو; ماشین جدید در خیابان های ایران

هرچه ابهام کمتری برای صنایع و شرکت ها در محیط کسب و کار وجود داشته باشد، مطمئناً به پیش بینی بازار کمک بیشتری می کند.

اگرچه شفافیت دولت در تعرفه های سوخت همراه با دستورات حمایتی اتفاق خوبی است، اما این عوامل عموما ناکافی هستند و نمی توانند منجر به رشد بازار شوند چرا که سایر متغیرها شامل ریسک قیمت جهانی، دلار و نتیجه مذاکرات هسته ای است. مورد علاقه سرمایه گذاران است.

اقدامات دولت تنها مانع از ادامه انقباض بازار شد، اما به خودی خود نتوانست به رشد بازار منجر شود. جهت قیمت ها و روندهای میان مدت و بلندمدت بازار به حضور خریداران باز می گردد و عموماً به عرضه و تقاضا بستگی دارد.

دولت ممکن است بتواند با مداخله در جریان بازار تقاضا برای کاهش ترس و فشار ایجاد کند، اما این برای ادامه کافی نیست. بنابراین می توان تاکید کرد که عدم اجماع در برجام و تعدیل نرخ دلار ممکن است به عنوان ترمزی بر رشد فعلی عمل کند.

در صورت بازگشت به برجام حتی با کاهش قیمت دلار، قطعا چنین اتفاقی برای بازار سرمایه مطلوب تلقی می شود. اکنون سهامداران باید ببینند که در کجای بازار هستند و در چه صنایعی سرمایه گذاری کرده اند.

رشد در سال 1998 و 1999 به دلیل ورود سرمایه گذاران واقعی بود که منجر به رشد جمعی همه صنایع شد. اما از این پس اگر بازدهی در بورس وجود داشته باشد، قطعاً از سوی شرکت هایی حاصل می شود که از اقدامات، برنامه های توسعه و وضعیت صنعت نشات می گیرد.

  لیست نقل و انتقالات پرسپولیس مشخص شد؟!

با توجه به شرایط فعلی، سهامداران باید به محاسبات صنایعی که گزارش های مطلوبی از بازار ارائه کرده اند و از نظر سودآوری در شرایط مطلوبی هستند، وزن بیشتری قائل شوند. جدای از این موارد، از نظر میزان نوسان، باید به این نکته توجه داشت که بهبود زیرساخت های بازار برای فعالان امری جدی و مطلوب است.

باز شدن تدریجی دامنه نوسانات به منظور تسهیل در معاملات، کاهش صف های خرید و فروش اتفاقی مثبت تلقی می شود.

دیدگاهتان را بنویسید