سرمربی خارجی در لیگ یک معامله را باخت؟!

حامد جیرودی| لیگ 21 5 هفته است که وضعیت متفاوتی از جمله تعویض زودهنگام مربیان، گل نخوردن در مسابقات و حضور مجدد بازیکنان و مربیان خارجی دارد.

مجید جلالی، مربی و کارشناس فوتبال کشورمان درباره وضعیت این رقابت ها گفت: بازی های این دوره به دلیل وقفه هایی که در آنها وجود داشت، با مشکلات کیفی مواجه شد. مسابقات با تاخیر آغاز شد و فاصله دو فصل کم بود و دوره آماده سازی تیم ها به پایان نرسید و همین امر باعث پایین آمدن سطح کیفی مسابقات شد. البته برخی بازی ها مثل استقلال و نساجی کیفیت خوبی داشتند اما بیشتر بازی ها شرایط خوبی نداشتند.»

در هفته پنجم فقط 10 گل زده شد که نسبت به تمام هفته های قبل کمتر است. جلالی گفت: دلیل آن این است که مربیان حاشیه ایمنی خوبی ندارند و طبیعی است که اقداماتی انجام دهند که ضرر نکنند. اول از همه، تیم ها می خواهند گل نخورند و یک بازی پرتنش و هیجان انگیز برگزار کنند.

آنها روی ضربات آزاد تمرکز می کنند و به فکر از بین بردن ظرفیت حریف هستند. بازی از نظر ذهنی هم نیاز به زمان و هم شجاعت دارد. تیم ها باید 5 تا 7 بازی تدارکاتی در طول دوره آماده سازی داشته باشند. تا اینکه هیچ یک از آنها این کار را نکردند. بنابراین فشار در مسابقات وارد می شود و تا هفته چهارم 3 مربی عوض می شوند.

حتی تیمی مثل پرسپولیس هم بعد از هفته سوم تغییر سیستم می دهد تا از این وضعیت خارج شود و این اوج اضطراب را در تیم ها نشان می دهد. 6، 7 تیم دیگر سیستم خود را تغییر دادند. تغییری که زمان زیادی می برد، اما اجتناب ناپذیر است. در این شرایط کیفیت پایین می آید و در 10 بازی فقط 10 گل زده می شود که بیشتر آن ها هم آنلاین است.

  طرز تهیه روکری؛ غذاهای محلی گیلانی

از طرفی بهترین گلزنان لیگ کوین یامگا مهاجم تراکتور بابای و بازیکن استقلال هستند که تنها 3 گل به ثمر رسانده اند. آیا خط حمله تیم ها ضعیف نشده است؟ جلالی پاسخ داد: طبیعی است که وقتی نمی‌خواهی گل بزنی از همه عناصرت برای دفاع استفاده می‌کنی.

مهاجمان هم برمی گردند و در این شرایط تیم ها روی پنالتی یا کرنر گل می زنند و برنده بازی می شوند. ملاک ارزیابی تیم‌ها و مربیان نتیجه نهایی بازی است و به گیم‌پلی توجه نمی‌شود که خوب بازی کردید یا نه.

جلالی به ترس مربیان از اخراج اشاره می کند در حالی که تعداد گل های زده شده در لیگ ایران نسبت به امارات و قطر کمتر است. لیگ های عربی قبلاً به دلیل اخراج مربیان خود قبلاً مورد انتقاد قرار گرفته بودند. این کارشناس گفت: این به دلیل نگاه مخربی است که در لیگ ما حاکم است.

اگرچه فکر نمی کنم هیچ یک از اتحادیه های عربی چنین نظری داشته باشند. خیلی زودتر مربیان را عوض می کنیم. در حالی که تیم ها باید از مربی اطلاعات بگیرند و بعد روی پای خود بیایند و حداقل 10 هفته یا نیم فصل صبر کنند.

فجر سپاسی در 2 هفته اول شکست خورد اما از نظر مدل بازی خیلی خوب بودند و بعد دیدیم که پیشرفت کردند. یا عسل که مقابل پرسپولیس خیلی خوب بود. 6 مربی در لیگ 7 هستند که خیلی خوب کار می کنند و هم کیفیت و هم نتیجه می دهند.

اما تیم های چالش برانگیز شکست خوردند. پرسپولیس 3 هفته است که قهرمان نشده است و استقلال و سپاهان هم 2 هفته است که پیروز نشده اند. وی ادامه داد: فکر می کنم اگر لیگ ادامه پیدا کند به مرور کیفیت این تیم ها بهتر می شود اما وقتی لیگ تعطیل می شود بازیکنان این تیم ها باید به فضای دیگری بروند و برای تیم ملی کار کنند و بعد دوباره زمان می برد. جلالی گفت: با تیم آنها سازگار شوید.

  بازدید کارکنان گروه مالی گردشگری از دو مرکز توانبخشی کرمان؛ کیفیت خدمات به مشتریان مطابق با استانداردهای روز است

جلالی در واکنش به حضور مجدد خارجی ها در فوتبال ایران گفت: ای کاش کمی صبور بودیم. زمانی که یک فصل حضور خارجی ها ممنوع شد، مربیان جوان آمدند و حاضر شدند. خیلی از بازیکنان جوان حتی خودشان را معرفی کردند.

البته ذینفعانی در این قضیه هستند که در فوتبال ما قدرت دارند، اما کسانی که تصمیم نهایی را می گیرند، دوست دارم کارشناسانه تر عمل کنند.

از الان تا 5 سال آینده حضور خارجی ها را زیر نظر بگیرید و ببینید چقدر هزینه می کنید و چقدر برای فوتبال ما می آورند. ببینید، از دست دادن خیلی چیزهاست. حالا شاید یکی دو بازیکن خوب باشند اما در نهایت می بینیم که کاملا بازنده هستیم.

شما به 15 سال گذشته نگاه می کنید و می بینید که این یک آمار ثابت شده است. پس چرا کشورهای عربی از بازیگران خارجی سود می برند؟ جلالی گفت: کشورهای عربی علیرغم قیمت بالا هیچ منفعتی ندارند. ببینید امارات چقدر در راهیابی به جام جهانی بد بود. اما ما نیروی کار عظیمی داریم، اما به آن اعتقاد نداریم.»

منبع: روزنامه ایران

دیدگاهتان را بنویسید